MENÜ ☰
354 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇ BAKIMA ALINDI
354 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇ BAKIMA ALINDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tarihe tanıklık eden ve anıt niteliğindeki ağaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan proje kapsamında bakıma alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında Siverek ilçesindeki anıt ağaç özel bakıma alındı.

Yıllara meydan okuyan anıt ağaçların güçlendirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında Kanlıkuyu meydanında bulunan ve 354 yaşında olduğu öğrenilen tarihi dut ağacın kovukları temizlenerek, gelişmesine engel olan dalları budandı.

Kovuklara su birikmesini önlemek amacıyla paslanmaz krom tel ile dolgu macunuyla kapatılan anıt ağaç, ilaçlanmasının ardından gübreleniyor.

Yapılan analizler sonucu Kanlıkuyu’daki dut ağacının 354 yaşında olduğu tespit edilirken anıt niteliğindeki ağacın, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuran değerli bir miras olduğu belirtildi.

 

Orman Mühendisi Uğur Gökçeoğlu, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Anıtlar Kurulunca uygulandığını söyledi.

Anıt ağacın bakımını yaptıklarını dile getiren Gökçeoğlu şunları söyledi: “Tahmini yaşı 354 olarak belirlendi. Bakım çalışmasında öncelikle kuruyan kuru ve kırık dallar ile sürgünlerin budaması yapılıyor. Daha sonra yaralı yüzeyleri temizleyip ilaçlamasını yaptıktan sonra çam katranı yapıyoruz. Gövde veya dallar üzerinde su girebilecek yerler varsa paslanmaz krom tel çakıp üzerini dolgu ile kapatıyoruz. Daha sonra da ağacın çevresini temizleyerek gübre atıyoruz.”dedi.

 

 

Galeri
📆 21 Ağustos 2020 Cuma 14:21   ·   💬 0 yorum   👀 2.557 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 4 ARALIK 2020 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 3 ARALIK 2020 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR