MENÜ ☰
354 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇ BAKIMA ALINDI
354 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇ BAKIMA ALINDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tarihe tanıklık eden ve anıt niteliğindeki ağaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan proje kapsamında bakıma alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında Siverek ilçesindeki anıt ağaç özel bakıma alındı.

Yıllara meydan okuyan anıt ağaçların güçlendirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında Kanlıkuyu meydanında bulunan ve 354 yaşında olduğu öğrenilen tarihi dut ağacın kovukları temizlenerek, gelişmesine engel olan dalları budandı.

Kovuklara su birikmesini önlemek amacıyla paslanmaz krom tel ile dolgu macunuyla kapatılan anıt ağaç, ilaçlanmasının ardından gübreleniyor.

Yapılan analizler sonucu Kanlıkuyu’daki dut ağacının 354 yaşında olduğu tespit edilirken anıt niteliğindeki ağacın, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuran değerli bir miras olduğu belirtildi.

 

Orman Mühendisi Uğur Gökçeoğlu, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Anıtlar Kurulunca uygulandığını söyledi.

Anıt ağacın bakımını yaptıklarını dile getiren Gökçeoğlu şunları söyledi: “Tahmini yaşı 354 olarak belirlendi. Bakım çalışmasında öncelikle kuruyan kuru ve kırık dallar ile sürgünlerin budaması yapılıyor. Daha sonra yaralı yüzeyleri temizleyip ilaçlamasını yaptıktan sonra çam katranı yapıyoruz. Gövde veya dallar üzerinde su girebilecek yerler varsa paslanmaz krom tel çakıp üzerini dolgu ile kapatıyoruz. Daha sonra da ağacın çevresini temizleyerek gübre atıyoruz.”dedi.

 

 

Galeri
📆 21 Ağustos 2020 Cuma 14:21   ·   💬 0 yorum   👀 2.618 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 1 MART 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 26 ŞUBAT 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREK HABER Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Şuçgad’tan Siverekli İşçileri Taşıyan Minibüs Kaza Yaptı: 11 Yaralı SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor ŞANLIURFAHABER Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü BAŞKAN YILDIZ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek hedef gazetesi Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek gazeteleri Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor SİVEREKHABER AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Ak Parti Siverek Kadın Kollarından Kaymakam Ongu'ya Ziyaret Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti gazete siverek Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Fatih Erbakan: Milli Uzay Çalışmalarını Destekliyoruz Ancak ŞANLIURFA GAZETESİ siverek gazetesi Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret siverek gazete ŞANLIURFA HABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz