MENÜ ☰
354 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇ BAKIMA ALINDI
354 YAŞINDAKİ ANIT AĞAÇ BAKIMA ALINDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde tarihe tanıklık eden ve anıt niteliğindeki ağaç, Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca hazırlanan proje kapsamında bakıma alındı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca başlatılan proje kapsamında Siverek ilçesindeki anıt ağaç özel bakıma alındı.

Yıllara meydan okuyan anıt ağaçların güçlendirilmesi amacıyla başlatılan proje kapsamında Kanlıkuyu meydanında bulunan ve 354 yaşında olduğu öğrenilen tarihi dut ağacın kovukları temizlenerek, gelişmesine engel olan dalları budandı.

Kovuklara su birikmesini önlemek amacıyla paslanmaz krom tel ile dolgu macunuyla kapatılan anıt ağaç, ilaçlanmasının ardından gübreleniyor.

Yapılan analizler sonucu Kanlıkuyu’daki dut ağacının 354 yaşında olduğu tespit edilirken anıt niteliğindeki ağacın, geçmiş ile gelecek arasında bir köprü kuran değerli bir miras olduğu belirtildi.

 

Orman Mühendisi Uğur Gökçeoğlu, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü Anıtlar Kurulunca uygulandığını söyledi.

Anıt ağacın bakımını yaptıklarını dile getiren Gökçeoğlu şunları söyledi: “Tahmini yaşı 354 olarak belirlendi. Bakım çalışmasında öncelikle kuruyan kuru ve kırık dallar ile sürgünlerin budaması yapılıyor. Daha sonra yaralı yüzeyleri temizleyip ilaçlamasını yaptıktan sonra çam katranı yapıyoruz. Gövde veya dallar üzerinde su girebilecek yerler varsa paslanmaz krom tel çakıp üzerini dolgu ile kapatıyoruz. Daha sonra da ağacın çevresini temizleyerek gübre atıyoruz.”dedi.

 

 

Galeri
📆 21 Ağustos 2020 Cuma 14:21   ·   💬 0 yorum   👀 2.657 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek hedef gazetesi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret gazete siverek Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu SİVEREK HABER siverek gazeteleri AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Urfa Haber ŞANLIURFA GAZETESİ siverek Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor BAŞKAN YILDIZ ŞANLIURFAHABER Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı siverek gazetesi Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü FATİH ERBAKAN Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ siverek gazete Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! ŞANLIURFA HABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. SİVEREKHABER SİVEREKGAZETELERİ Şuçgad’tan