MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » 63 NOLU HAT İLE SIKIŞ-TEPİŞ YOLCULUĞA DEVAM
63 NOLU HAT İLE SIKIŞ-TEPİŞ YOLCULUĞA DEVAM
63 NOLU HAT İLE SIKIŞ-TEPİŞ YOLCULUĞA DEVAM

Şanlıurfa’da şimdiye kadar 60 milyon lira harcandığı söylenen Trambüs Projesi için yapılan çalışmalar olduğu gibi yerinde duruyor. Eski Başkan Nihat Çiftçi döneminde başlatılan projeye dair Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, 25 metre olan trambüs boylarını 18 metreye düşürerek projeyi hayata geçireceklerini açıklamıştı. Ancak “geldi, geliyor” denilen trambüs bir türlü hizmete girmiyor.

 

Duraklar yapıldı, elektrik sistemi döşendi ilk etap çalışmaları tamamlandı ve sıra “trambüslerin gelmesinde.” Nihat Çiftçi döneminde başlatılan ve her fırsatta “ne oldu” denilen trambüs projesinde bir türlü sona gelinemiyor. Çiftçi’nin görev süresi bir yıl önce sona ererken başkanlık koltuğuna oturan Zeynel Abidin Beyazgül, ne zaman gündeme gelse çeşitli çevrelerde topu taca atmakla suçlanıyor. Ne zaman gündeme gelse “bakıyoruz” şeklinde açıklamalar yapıyor.

UZUN OLDUĞU AÇIKLANMIŞTI

Konunun hali hazırda ki muhatabı Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, daha önce “İhaleye 25 metre uzunluğunda çıktığı için bu ihale şartını değiştirmek için yüksek fen kuruluna müracaat ettik, izin aldık ve şimdi yazımız yüksek fen kurulunda. Firma kabul etti ve fen kurulunda yazının onaylanmasını bekliyoruz” açıklamasını yapmıştı.

“HANİ NEREDE TRAMBÜS” DEMİŞTİ

En son geçtiğimiz ay yine Büyükşehir Belediye Meclisinde açıklama yapan Beyazgül, muhalefetten gelen soru önergesine “Diyorlar ki ‘raylı sistem yapılmış’. Çağırdım elamanlarımızı, hani nerde bu raylı sistem? Raylı sistem diye bir olay yapılmamış ki, yok öyle bir şey. Urfa’da var mı?” şeklinde bir yanıt vererek “Bu konuya ilerleyen zamanlarda bakıp açıklama yapacağız” demişti.

GİTTİĞİ YERLERDE “TRAMBÜSÜ ELEŞTİRİYOR” İDDİASI

Beyazgül’ün konuyla ilgili net bir açıklama yapmaması çeşitli eleştirilere yol açıyor. Diğer yandan gittiği bazı ortamlarda trambüs projesini eleştirdiği de iddia ediliyor. Beyazgül’ün resmi açıklamaları da bu iddiayı güçlendiriyor. Bu durum “Ak Parti İl Başkanı iken sessiz kaldı şimdi niye konuşuyor” şeklinde eleştirilere neden oluyor. Daha önce verilen sürenin sona erdiği Trambüs ile ilgili kesin bir tarih verilmezken,  projenin ne zaman hayata geçeceği merakla bekleniyor.

ŞİİRLER YAZILDI

Öte yandan bugüne kadar sosyal medya üzerinden de trambüsle ilgili birçok eleştiri yapılırken, adına şiirler bile yazıldı. Yazar Abdullah Canbeyli, yazdığı bir şiirde “Nerdesen ey trambüs” diyerek kendince sitemini dile getirmişti.

Canbeyli, şiiri paylaşırken şu sözlere yer verdi: “Urfalı sessiz kalsa da biz milyonları yutan proje olarak hiç unutmayacağız. Yeni nesil Toplu Taşıma (YNTT) olarak tanıtılan ve Urfa trafiğine çare olarak düşünülen bu projeye imza atanlar hala görevdeler! Proje hayal olmasın, unutulmasın diye bir Urfa sever olarak gündeme getirmeye devam edeceğiz. Bize katılanlar paylaşır, “Biyene Lo” diyenler ise sessiz kalıp bağ evinde eğlenmeye devam etsinler!!!”

TRAMBÜS SEVDASI NE ZAMAN BAŞLADI?

Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi eski Başkanı Nihat Çiftçi döneminde projesi başlatılan trambüs, 4 etaplı şekilde hayata geçirilmişti. Projenin ilk ayağı Abide-Balıklıgöl arasında ki yollar trambüse göre ayarlandı hatta yol üzerine elektrikli direkler dizildi, direkler yeşile boyandı.

Şanlıurfa’da Ekim ayında test sürüşü yapılan, 21 Kasım’da ise beklenen trambüsün hizmete girileceği düşünülürken bir anda iptal edildi ve gündemden düşmedi.

Yeni Başkan Beyazgül’ün göreve geldikten sonra trambüs sorununu çözmesini bekleyen vatandaşlar başkanın konuya uzak kalmasına tepki gösterdiler.

 

📆 11 Mart 2020 Çarşamba 15:05   ·   💬 0 yorum   👀 240 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 EKİM 2020 SALI www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 26 EKİM 2020 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR