ASRIN FELAKETİ”NDE TARİHİ SİVEREK KALESİ DE HASAR GÖRDÜ – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » ASRIN FELAKETİ”NDE TARİHİ SİVEREK KALESİ DE HASAR GÖRDÜ
ASRIN FELAKETİ”NDE TARİHİ SİVEREK KALESİ DE HASAR GÖRDÜ
ASRIN FELAKETİ”NDE TARİHİ SİVEREK KALESİ DE HASAR GÖRDÜ

 

– Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Koşar
– “Kaledeki mevcut yapılarda ciddi yarılmalar ve hasarlar meydana geldi. Biz de bu noktada daha önce tahliye ettiğimiz evler ve yoldan geçen vatandaşlarımızın zarar görmemesi amacıyla gerekli önlemleri aldık” – Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki tarihi kalenin bazı bölümleri de hasar gördü.

“Asrın felaketi” olarak nitelenen Pazarcık ve Elbistan merkezli, 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerden Siverek’teki Asurlar dönemine tarihlendirilen kale de etkilendi.

Bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan restorasyon çalışmalarının sürdüğü tarihi kalenin surlarında sarsıntının şiddetiyle çatlak ve hasar meydana geldi.

 

Tarihi kalenin restore edilen doğu ve güneyindeki duvarlar depremin etkisiyle yıkılırken, enkazlar kale eteğinde birikti.

Siverek Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Koşar, AA muhabirine, hayatın normalleşmesiyle tarihi kalede yürütülen restorasyona yeniden başlanacağını söyledi.

Siverek Kalesi’nin milattan önceki yıllara tarihlendiğini ifade eden Koşar, şunları kaydetti:

“Tarihi kalemizde Kültür ve Turizm Bakanlığımızın da desteğiyle restorasyon çalışma başlatmıştık ancak Kahramanmaraş merkezli iki büyük depremle restore ettiğimiz tarihi Siverek Kale’miz de yıkıldı. Kaledeki mevcut yapılarda ciddi yarılmalar ve hasarlar meydana geldi. Biz de bu noktada daha önce tahliye ettiğimiz evler ve yoldan geçen vatandaşlarımızın zarar görmemesi amacıyla gerekli önlemleri aldık. Süreç ise restorasyon çalışmaları başlayana kadar böyle devam edecek. Depremler nedeniyle restorasyon çalışmalarını ileri bir tarihe erteledik.”

Depremin büyük acılara neden olduğunu dile getiren Koşar, afetin herkesi derinden yaraladığını belirtti.

Koşar, bir daha böyle afetlerin yaşanmamasını temenni ederek, depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah’tan rahmet, yakınlarına sabır, yaralılara acil şifa diledi.

Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat’ta meydana gelen depremlerde Şanlıurfa’nın Siverek ilçesindeki tarihi kalenin bazı bölümleri de hasar gördü. Bir süre önce Kültür ve Turizm Bakanlığınca başlatılan restorasyon çalışmalarının sürdüğü tarihi kalenin surlarında sarsıntının şiddetiyle çatlak ve hasar meydana geldi. Tarihi kalenin restore edilen doğu ve güneyindeki duvarlar depremin etkisiyle yıkılırken, enkazlar kale eteğinde birikti. ( Cuma Sarı – Anadolu Ajansı )

Galeri
📆 01 Mart 2023 Çarşamba 14:51   ·   💬 0 yorum   👀 198 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 23 Mart 2023 Perşembe (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 22 Mart 2023 Salı (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR