MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı
Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı
Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin kırsalında her yıl bahar aylarının gelişiyle kendiliğinden toprakta yeşeren doğal bitkiler yoksul alilerin geçimine katkı sunuyor.

Özelikle; volkanik Karacadağ bölgesinde her bahar ayında yeşeren yaklaşık iki ay boyunca toplanan kenger bitkisi ile genelde kırsal alanın her bölgesinde kendiliğinden oluşan rüşvat, yarpuz, agbandır ve benzeri doğal bitkileri toplayan Siverekli genç kızlar ve kadınlar topladıkları bitkileri pazarcılara satarak aile geçimlerine katkıda bulunuyorlar.

İki ay boyunca kırsal mahallelerden topladıkları bitkileri satıp aile bütçelerine katkıda bulunduklarını belirten Elif topal,” Her yıl bahar aylarında özelikle eski bir yanardağ olan Karacadağ bölgesinde yeşeren kenger bitkisi ile Karacadağ eteklerinde yeşeren doğal bitkileri topluyoruz. Bazen kırsal mahalle kadınlarıyla bir araya gelip ikili, üçer guruplar halinde bu bitkileri topluyoruz. Özelikle kenger bitkisi daha çok zahmetli toplanıyor, demir bir kazıkla kenger bitkisini topluyoruz topladığımız bitkileri kırsal mahalleye gelip bizden toptan alan bitki satıcılarına verip aile bütçemize katkıda bulunuyoruz” dedi

Siverek ilçesinde her bahar ayının gelişiyle birlikte özelikle kırsal mahallerde yaşayan yüzlerce genç kız, kendiliğinden yeşeren doğal bitkileri satıp aile bütçelerine katkı sunuyorlar. Biti toplama süreleri  yaklaşık iki ay olup bir yılda iki ay her gün bitki toplayan kadın ve genç kızların topladıkları bitkiler  ilçe dışında yaşayan Sivereklilere   yakınları tarafından kargo ile metropol şehirlere  gönderiliyor.

Galeri
📆 11 Mart 2021 Perşembe 19:26   ·   💬 0 yorum   👀 538 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 16 NİSAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 15 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz siverek Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. ŞANLIURFA HABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFA GAZETESİ siverek gazeteleri Urfa Haber Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor SİVEREK HABER Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı siverek hedef gazetesi Şuçgad’tan Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor SİVEREKHABER Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek gazetesi BAŞKAN YILDIZ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! siverek gazete ŞANLIURFAHABER SİVEREKGAZETELERİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK FATİH ERBAKAN gazete siverek Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu