MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı
Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı
Baharın Gelişi Onlara Ekmek Kapısı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin kırsalında her yıl bahar aylarının gelişiyle kendiliğinden toprakta yeşeren doğal bitkiler yoksul alilerin geçimine katkı sunuyor.

Özelikle; volkanik Karacadağ bölgesinde her bahar ayında yeşeren yaklaşık iki ay boyunca toplanan kenger bitkisi ile genelde kırsal alanın her bölgesinde kendiliğinden oluşan rüşvat, yarpuz, agbandır ve benzeri doğal bitkileri toplayan Siverekli genç kızlar ve kadınlar topladıkları bitkileri pazarcılara satarak aile geçimlerine katkıda bulunuyorlar.

İki ay boyunca kırsal mahallelerden topladıkları bitkileri satıp aile bütçelerine katkıda bulunduklarını belirten Elif topal,” Her yıl bahar aylarında özelikle eski bir yanardağ olan Karacadağ bölgesinde yeşeren kenger bitkisi ile Karacadağ eteklerinde yeşeren doğal bitkileri topluyoruz. Bazen kırsal mahalle kadınlarıyla bir araya gelip ikili, üçer guruplar halinde bu bitkileri topluyoruz. Özelikle kenger bitkisi daha çok zahmetli toplanıyor, demir bir kazıkla kenger bitkisini topluyoruz topladığımız bitkileri kırsal mahalleye gelip bizden toptan alan bitki satıcılarına verip aile bütçemize katkıda bulunuyoruz” dedi

Siverek ilçesinde her bahar ayının gelişiyle birlikte özelikle kırsal mahallerde yaşayan yüzlerce genç kız, kendiliğinden yeşeren doğal bitkileri satıp aile bütçelerine katkı sunuyorlar. Biti toplama süreleri  yaklaşık iki ay olup bir yılda iki ay her gün bitki toplayan kadın ve genç kızların topladıkları bitkiler  ilçe dışında yaşayan Sivereklilere   yakınları tarafından kargo ile metropol şehirlere  gönderiliyor.

Galeri
📆 11 Mart 2021 Perşembe 19:26   ·   💬 0 yorum   👀 648 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 2 AĞUSTOS 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 31 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA HABER ŞANLIURFAHABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Şuçgad’tan Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Urfa Haber Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış siverek Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek gazeteleri Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı siverek gazetesi Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü gazete siverek Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz SİVEREKGAZETELERİ Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREKHABER BAŞKAN YILDIZ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA GAZETESİ Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor SİVEREK HABER FATİH ERBAKAN siverek gazete