MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » BAŞHEKİM GÜZELÇİÇEK HAKKINDAKİ İDDİALARI YARGIYA TAŞIDI
BAŞHEKİM GÜZELÇİÇEK HAKKINDAKİ İDDİALARI YARGIYA TAŞIDI
BAŞHEKİM GÜZELÇİÇEK HAKKINDAKİ İDDİALARI YARGIYA TAŞIDI

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek, yakınlarının hastane görevli doktoru darp ettiği ve şiddete maruz kalan doktorun beyaz kod çağrılarını engellediği iddiaları ile ilgili suç duyurusunda bulundu.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Ahmet Güzelçiçek’in babası Hacı İbrahim Güzelçiçek, Coronavirus hastalığından dolayı Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı.

İbrahim Güzelçiçek, hastane servisindeki lavaboya giderken aniden fenalaşarak yere yığıldı. Babasına müdahale edilmesini isteyen İbrahim Güzelçiçek’in oğlu M. Güzelçiçek, görevli kadın doktora bağırarak, doktoru ittiği iddia edildi. Olayın yaşandığı sırada telefonu kapalı, cuma namazında olan Başhekim Güzelçiçek, yaşanan olayı duyar duymaz kadın doktorun yanına giderek doktordan özür diledi. İbrahim Güzelçiçek ise durumunun ağırlaşması üzerine Yoğun Bakım Ünitesine alındı.

Şanlıurfa Tabip Odası, Başhekim Ahmet Güzelçiçek’in kardeşinin doktoru darp ettiğini ve şiddete maruz kalan doktorun beyaz kod çağrısını engellediğini ileri sürerek, Başhekim Güzelçiçek’in istifasını istedi.

“Başhekimin derhal istifa etmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız”

Şanlıurfa Tabip Odasından yapılan açıklamada, “Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Başhekimi Dr. Ahmet Güzelçiçek’in kardeşleri ve yakın akrabaları 5 Kasım 2020 tarihinde pandemi polikliniğinde başhekimin akrabaları olduklarını söylemiş ve hastaneyi hekimlerin başına yıkmakla tehdit edip izinsiz fotoğraflarını çekerek şantaj uygulamışlardır. Bu durum Başhekim tarafından örtbas edilirken 6 Kasım 2020 tarihinde yine aynı güruh tarafından başhekimin arrest olan babasına tıbbi müdahale yapmak amacıyla bulunan asistan hekim arkadaşımız, koruyucu ekipman dahi giymeden hızlıca gittiği olay yerinde başhekimin kardeşi tarafından fiziksel ve sözel şiddete uğramıştır. Şiddete maruz kalan hekimin 3 defa beyaz kod çağrısı ise hastane yönetimi tarafından iptal edilmiş ve güvenlik güçlerinin olay yerine intikal edip hekimin güvenliğinin sağlanması engellenmiştir. Yaşanan bu olayın takipçisi olduğumuzu ve Başhekimin derhal istifa etmesi gerektiğini kamuoyunun bilgisine sunarız.” denildi.

“Harran Üniversitesi Rektörlüğü: olayın takipçisi olacağız”

Harran Üniversitesi Rektörlüğü iddialarla ilgili yaptığı açıklamada, “Üniversite Hastanemizde 6 Kasım 2020 tarihinde bir sağlık çalışanımıza yönelik hasta yakınları tarafından gerçekleştirilen olumsuz eylem hiçbir şekilde kabul edilemez. Konunun her yönüyle yakından takipçisi olacağımızı belirtmek isterim.” ifadeleri kullanıldı.

Hakkındaki iddiaları yalanlayan Başhekim Güzelçiçek Şanlıurfa Adliyesine giderek suç duyurusunda bulundu.

“Sosyal medyada linçe uğradım”

Suç duyurusunda bulunmasının ardından gazetecilere açıklama yapan Güzelçiçek, “Tarafıma yöneltilen mesnetsiz tüm suçlamaları, yargılamaları üzüntü ile karşıladığımı belirtmek isterim. Babam yoğun bakımda iken yaşadığım hissi, kederi, insani olarak herkesin anlamasını beklerdim. Bu acı süreçte; yargılamadan önce, infaz etmeden önce, sosyal medyada linç girişimi başlatmadan önce ilk ağız olarak bana sormalarını veya hastanede bin 500’ün üzerindeki personelden aklı hür, vicdanı hür, basireti körelmemiş herhangi birine ya da babamın yattığı servisteki hastalara sormalarını beklerdim.” şeklinde konuştu.

“Tabip Odası kendi meslektaşlarını hedef tahtasına koydu”

Açıklamasında Tabip Odası’nın tavrını eleştiren Güzelçiçek, “Ben de şiddetin her türlüsünün karşısında olmayı kendine ilke edinmiş bir hekim olarak doktor hanımın yanındayım ve yanında durmaya da devam edeceğim. Özrümü ve üzüntülerimi doktor hanıma bildirdim ve buradan özür ve üzüntülerimi tekrarlıyorum. Ancak Tabip Odası gibi ulusal tıp sahasında etkin görülen bir yapının teknolojinin bu denli geliştiği ve kullanıldığı bir dönemde, her şeyin ispatına bu kadar ulaşılabilir bir ortamda, olaydan haberi olmayan bir hekimi de iftira ile hedefe koymasını aklımın almadığını, vicdanımın kabul etmediğini ifade etmeliyim. Tabip Odası’nın kendi meslektaşını iftira ile ideolojik bir bakışla dışlamasına, ötekileştirmesine, hedef tahtasına koymasına ibretle şahitlik ettim.” dedi.

“Tabip Odası’nın bu sığ ve müfteri tutumundan utanç duydum”

Güzelçiçek, Tabip Odası ile ilgili eleştirine şöyle devam etti:

“Bu mesleğin onurunu ve saygınlığını ayakta tutan hekimleri tenzih ederek tabip odasının bu sığ ve müfteri tutumundan utanç duydum. Bu insanların bu kutsal mesleğin onurunu maalesef taşıyamadıklarına ve zarar verdiklerine üzülerek tanık oldum. Beyaz Kod ile ilgili tarafıma atfedilen iddialar ile ilgili olarak ise; Olay anında ben hastane dışındaydım. Telefonum kapalıydı, nerede olduğumu gösteren kamera kayıtları ve onlarca şahit mevcuttur. Anlaşılacağı üzere olaydan haberdar değildim. Olaydan daha sonra haberim oldu. Her bir hekim ve sağlık çalışanı bilir ki beyaz kod verildikten sonra iptali söz konusu olamaz. Beyaz kod verilmiş ve kodun gereği olan süreç olması gerektiği gibi işlemiştir. Hastane bilgi sisteminden kayıtlar silinemez ve değiştirilemez. Beyaz kodun sonucu olarak kamu davası açılmıştır.” ifadelerini kullandı

 

📆 13 Kasım 2020 Cuma 16:22   ·   💬 0 yorum   👀 1.823 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 1 MART 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 26 ŞUBAT 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

SİVEREKHABER Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek gazeteleri Şuçgad’tan Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Fatih Erbakan: Milli Uzay Çalışmalarını Destekliyoruz Ancak SİVEREKGAZETELERİ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı ŞANLIURFA GAZETESİ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret SİVEREK HABER Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek gazete BAŞKAN YILDIZ ŞANLIURFA HABER Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu siverek Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor gazete siverek Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu siverek gazetesi Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Siverekli İşçileri Taşıyan Minibüs Kaza Yaptı: 11 Yaralı Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Ak Parti Siverek Kadın Kollarından Kaymakam Ongu'ya Ziyaret ŞANLIURFAHABER siverek hedef gazetesi