MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » Bir Damla Kan Talasemi Derneği KKTC Cumhurbaşkanlığını Ziyaret Etti
Bir Damla Kan Talasemi Derneği KKTC Cumhurbaşkanlığını Ziyaret Etti
Bir Damla Kan Talasemi Derneği  KKTC Cumhurbaşkanlığını Ziyaret Etti

Bir Damla Kan Talasemi Derneği Başkanı İbrahim Dizlek, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde (KKTC) düzenlenen program kapsamında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir araya geldi.

 

KKTC Talasemi Derneği Başkanı Ahmet Varoğlu tarafından organize edilen programa katılan Bir Damla Kan Talasemi Derneği Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Dizlek, bir dizi görüşmede bulundu.

Program kapsamında Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı’yla bir araya gelen Talasemi Dayanışma Derneği Başkanı Duru Malyalı, Kan Hastalıkları Federasyonu Başkanı Ali Kılıç, Batman Talasemi Derneği Başkanı Meledin Yıldırım, Şırnak Talasemi Derneği Başkanı Nurullah Bertan ve İbrahim Dizlek, hastalık konusunda yetkililere bilgi verdi

Cumhurbaşkanı Akıncı, topyekûn yıllardır talasemi mücadelesinin içinde olunduğunun ve bu bilincin ülkede gelişmesi için çok büyük emek verildiğini belirtti.

Yapılan bir yasayla sorunun büyümesinin engellendiğini ama sorunların bitmediğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, eski Sağlık Bakanlarından Dr. Gülsen Bozkurt’un da bu konuda emeğinin büyük olduğuna vurgu yaparak, el birliği ile büyük bir başarıya imza atıldığını söyledi.

“GÖNÜLLÜ KAN VERME BİLİNCİ

Kan ihtiyacına işaret ederek, gönüllü kan verme alışkanlığı ile bilincinin eksik olduğunu, bu konuda gösterilen gayretin ise istenilen seviyede olmadığını belirten Cumhurbaşkanı Akıncı, “Kan ihtiyacı doğduğu zaman, çoğu zaman, hemen askere başvuruyoruz.

Ancak son yıllarda bu konuda toplumda bir uyanış var, çeşitli kurumlar bu konuda katkı yapmaya başladılar, bunu gözlemliyoruz.

Bir de son zamanlarda seyyar araçlar devreye girdi, onların da bazı bölgelerde faaliyetlerini izledim. Aldığım bilgiye göre, bu araçların vatandaşın ayağına gitmesi bir katkı getirdi. Ama konuyu sürekli takip etmek ve peşini bırakmamak önemli” dedi.

Kan verme bilincinin daha da yaygınlaştırılarak, tabana yayılması gerektiğini ifade eden Cumhurbaşkanı Akıncı, şöyle konuştu

“Kan verme konusundaki bilinci bir yaşam biçimi haline getirebilmemiz lazım. İnsan için, sağlıklı bünyeler için kan vermenin çok yararlı bir şey olduğunu da anlatmamız lazım.

Bir yandan ihtiyaç içinde olan talasemi hastalarımıza ya da başka bir nedenle kan ihtiyacı olan insanlarımıza hayat verirken, bir yandan da bağış yapan insan kendi sağlığını da korumaktadır.

Bu bilincin yeşermesi için daha fazla gayret göstermemiz lazım. Belki okul çağlarından başlayarak, tıpkı çevre bilincini yaymaya çalıştığımız gibi,

bu konudaki hassasiyetlerin de okul çağlarından başlayarak genç nesillere aktarılmasında büyük yarar var. Birçok toplum bu sorunu aştı. Biz de aşmak için uğraşmaya devam etmeliyiz.”

Kabulde, Türkiye’den gelen dernek başkanları, Cumhurbaşkanı Akıncı’ya çeşitli hediyeler verirken Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Dizlek, Akıncı’nın isminin yer aldığı bakıra işlenmiş Balıklıgöl manzarası sundu.

Galeri
📆 07 Ekim 2019 Pazartesi 14:25   ·   💬 0 yorum   👀 618 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 EKİM 2020 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 20 EKİM SALI 2020 www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR