MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Çocuklarımızı Peygamberimizin Terbiyesi İle Büyütelim
Çocuklarımızı Peygamberimizin Terbiyesi İle Büyütelim
Çocuklarımızı Peygamberimizin Terbiyesi İle Büyütelim

Siverek Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği (İKRA-DER) tarafından Beraat Kandili münasebetiyle dernek binasında bir program düzenlendi.Programda konuşan Eğitimci Mehmet Turan, “Resulullah’ın manevi terbiyesinden geçmeyen çocuklar da hem dünya hem de ahiret için hesabı verilemeyen bir yük olacaklardır.” dedi.

 

İmam Hatip öğrencisi İbrahim Ergin okuduğu Kur’an-ı Kerim ile başlayan programda konuşan Eğitimci Mehmet Aydın, “günahlarımızın farkında olmak ve tövbe” konulu bir konuşma yaptı.

“Nasuh bir tövbe Rabbimiz’den af ve mağfiret dilemeliyiz.”

Beraat gecesinde Allah’ın bu gecede müminlere beraatını vermek istediğine dikkat çeken Aydın, “Yüklendiğimiz günah yükünden bizleri uzaklaştırmak istiyor. Tövbe sadece büyük günahlar sonrasında yapılması gereken bir şey değildir. Her an ihtiyaç duyduğumuz bir durumdur. Peygamberimiz dahi bir hadislerinde günde 70 defa tövbe ve istiğfar ettiğini bizlere söylüyor. Tövbe, sadece yönümüzü ve yüzümüzü değil; kalbimizi ve zihnimizi Rabbimize yöneltmenin adıdır. O’nun rızasına doğru yol almanın adıdır tövbe… Günahlar kalbin üzerinde kirler oluşturuyor. Tövbe ise o kirleri yok ediyor. Nasuh bir tövbe Rabbimiz’ den af ve mağfiret dilemeliyiz. Yani öncelikle günahlarımızdan el çekeceğiz, pişmanlık duyacağız ve bir daha yapmamaya azim göstereceğiz. Böyle bir tövbe makbul olan tövbedir. Günahta ısrar etmek en büyük günahtır. Günahta ısrar edilirse küçük- büyük günah yok; tövbe edilirse yine affedilmeyecek günah yoktur. Tövbemiz, günahımızın cinsinden olmalıdır. Yani elimiz ile günah işlemişsek elimizi hayırda kullanıp tövbesini yapabiliriz. Dilimizle günah işlemişsek dilimizi hayırlı şeyleri anlatarak, Kur’an okuyarak, Allah’ı zikrederek tövbe etmeliyiz. Eğer para harcayarak günah işlemişsek bunun tövbesini paramızı hayırlı işlerde kullanarak yapabiliriz. Zamanımızı harcayarak günah işlemişsek bunun tövbesini zamanımızı Allah’ın razı olduğu işlerde harcayarak tövbemizi yapmalıyız.” diye konuştu.

“Resulullah’ın manevi terbiyesinden geçmeyen çocuklar da hem dünya hem de ahiret için hesabı verilemeyen bir yük olacaklardır”

Eğitimci Mehmet Turan ise konuşmasında Müslümanların çocuklarını Peygamber Efendimizin terbiyesi ise yetiştirmesi gerektiğine dikkat çekerek, “Allahu Teâla, Resulullah (Sallallahu aleyhi Vesellem) bu ümmete göndererek bize büyük bir minnette bulunmuştur (Ali İmran 164). Bizlere Allah’ın ayetlerini okumuş, kitabı ve hikmeti öğretmiş, bizleri arındırmıştır. Bu minnete karşılık sahabe efendilerimiz ve onların yolunu takip edenlerden kimi malını, kimi canını bu uğurda feda etmiş; kimi evini, barkını, çocuklarını terk etmiş, Allah yolunda hicret etmiştir. Resulullah’a duydukları sevginin hakkını bu şekilde vermişlerdir. Bugün bizlere de düşen Resulullah yoluna sımsıkı sarılmak, Kur’an-ı Kerim’e ve onun sünnetine tabi olmaktır. Hz Enes’in annesinin yaptığı gibi çocuklarımızın elinden tutarak onları Resulullah’ın yoluna adamaktır. Kuru bir iddiadan ibaret olan sevgi bizleri kurtaramayacak, Resulullah’ın manevi terbiyesinden geçmeyen çocuklar da hem dünya hem de ahiret için hesabı verilemeyen bir yük olacaklardır.” Dedi.Program, Mevlid, tesbihat, münacaat, hatim, günün ihyasının ardından yapılan dua ile sona erdi.

📆 21 Nisan 2019 Pazar 14:34   ·   💬 0 yorum   👀 319 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 16 NİSAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 15 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFA GAZETESİ ŞANLIURFAHABER Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek hedef gazetesi siverek gazete Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor ŞANLIURFA HABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şuçgad’tan siverek Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor gazete siverek Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu SİVEREK HABER BAŞKAN YILDIZ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek gazeteleri Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek gazetesi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. FATİH ERBAKAN Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu SİVEREKHABER SİVEREKGAZETELERİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Urfa Haber