MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » DEMİRCİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR
DEMİRCİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR
DEMİRCİLİK MESLEĞİ TEKNOLOJİYE DİRENİYOR

Şanlıurfa’da çocuk yaşlarda başladığı baba mesleğini sürdüren Ümit Öncel, 40 yıldır demire şekil veriyor. Beşik ve tarım aletleri yapan Öncel, eskisi gibi çırak yetişmediğini söylüyor. 51 yaşındaki Ümit Öncel, babasından öğrendiği mesleği 30 yıldır Tarihi Kapalı Çarşılar bölgesindeki Bakırcı Pazarı’nda sürdürüyor. 4 bin santigrat derece sıcaklığa kadar çıkabilen ocakta  erittiği demiri döverek şekillendiren Öncel, beşik ve çeşitli tarım aletleri üretiyor.

 

30 yıldır sabahtan akşama kadar dövdüğü demiri şekillendiren Ümit Öncel;”Demircilik bizim için babadan gelen bir meslektir. Şuanda bebek beşikleri yapıyoruz, kaynak yapıyoruz, tarım aletleri yapıyoruz. Hayatımızı bir şekilde sürdürerek bu mesleği yaşatmaya çalışıyoruz.

Öncelikle demirin her iki ucunu hafif eğrilterek yarım ay şekline getirerek beşiklerin ayaklarını yapıyoruz. Şimdi kimse demir beşikleri kullanmıyor herkes tahta beşiklere yönelmiş durumda bu meslek yavaş yavaş unutulmaya başlandı. Eskiden çırak yetiştirirdik şimdi çırak bulamıyoruz herkes çocuğunu okula gönderiyor bu mesleği yapmasını istemiyor.

Demir sıcak olduğu zaman siz ona istediğiniz şekli verebilirsiniz biz ise soğuk demirle bir şeyler yapmaya çalışıyoruz. Bizim yaptığımız genelde ufak şeyler oluyor bebek beşikleri, kaynak işleri, tarım aletleri, balkon ve pencere korkulukları gibi malzemeler yapıyoruz” ifadelerin kullandı.

“30 YILDIR BU MESLEĞİ YAPIYORUM

Yaklaşık 30 yıldır bu mesleği yapıyorum   sözlerine yer veren Öncel;”Eve tam ekmek götüremiyoruz yarım ekmek götürüyoruz. Eskiden işler daha yoğun olurdu. Şimdi işlerimiz olmuyor. Eskiden kırsal kesimde yaşayan insanlara beşik ve üstünde yatacak tahtları yapmakta yetiştiremezdik. Mesleğimiz üzülerek söylüyorum ki teklonojiye yenik düştü”dedi.

KİMSE BU MESLEĞİ YAPMAK İSTEMİYOR

Şimdi bir çırak yetiştirmek istesek kimseyi bulamıyoruz. Hiç kimse bu mesleği yapmak istemiyor. Çünkü bu mesleğin hiçbir gelir kaynağı kalmamış. Bu meslekte eskiden ustalar çoktu Şanlıurfa’da bu mesleğin sadece birkaç ustası kalmış kalan ustalarda artık mesleği yavaş yavaş bırakıyorlar.

OKULLARDA EĞİTİM VERİLSİN

Meslek okullarında bizim mesleğin eğitimin verilmesini istiyorum diyen Ümit Öncel;” Şimdi kaynak ustası, demir ustası, sıcak demirci gibi mesleklerin hepsi ayrıdır. Bu meslekler kayboldu mu artık fabrikasyona dönüyorsunuz. Bizim ellerimizle yaptığımız ürünler daha iyi ve sağlıklıdır. El emeği her zaman daha iyidir” sözlerie yer verdi.

 

Galeri
📆 29 Şubat 2020 Cumartesi 13:48   ·   💬 0 yorum   👀 356 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 EKİM 2020 SALI www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 26 EKİM 2020 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR