MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » Dijital Paralar Abd Dolarının Hegemonyasını ve Gücünü Kırabilir!
Dijital Paralar Abd Dolarının Hegemonyasını ve Gücünü Kırabilir!
Dijital Paralar  Abd Dolarının Hegemonyasını ve Gücünü Kırabilir!

Yeniden Refah Partisi  Genel Başkan Yardımcısı Prof. Dr. Doğan  Aydal, kripto paraların yaygınlaşmasıyla ABD dolarının hegemonyasının ve gücünün kırılabileceğini söyledi.

Aydal, “Rahmetli hocamız Prof. Dr. Necmettin Erbakan’ın da bu durumu  çok farklı şekillerde ifade ettiği ve İslam Dinarının oluşmasını arzu ettiği bilinmektedir. Eğer Türkiye kendi Dijital Parasını çıkarırsa bu hedefimizin ilk adımı olacaktır. ABD’nin SWIFT kuralları ve haberi olmadan, başta Çin,

Rusya olmak üzere blockchain teknolojini uygulayan dijital paraya geçen bütün ülkeler ile alışveriş yapılabilir. İkinci aşamada D8 ülkeleri arasında, üçüncü aşamada da  Müslüman ülkeler arasında ortak kullanılabilecek ortak bir Dijital paraya geçilebilir.” dedi.

Milli Görüş’ün hedeflerine uyuyor

Aydal konu ile ilgili şunları kaydetti:

Ülkemizde ekonomi dünyasında son zamanlarda konuşulan en önemli konulardan biri Blok Zincir( BlockChain) teknolojisi  ile Bitcoin ve benzeri dijital paralardır. Sade vatandaş bu yeni teknolojiyi anlamakta güçlük çekmekte, bir takım yazarlar da bu paralara yeni bir “SAADET ZİNCİRİ” gözüyle bakmaktadırlar. Olaylara farklı açılardan bakıldığında bu konunun Milli Görüşün hedeflerine hizmet eden unsurlar taşıdığı da görülmüştür.  2009 yılında Japon Satoshi  Nakamoto’nun yazdığı

Bitcoin whitepaper’ı ile birlikte hayata gelen Blockchain Teknolojisi ve kripto paralar ile yaşadığımız günlerde büyük değişiklikler olmakta ve öncelikli olarak Finans alanında, sonrasında birçok sektörde evrimleşmenin yaşandığı ve yaşanacağı öngörülmektedir. 2009’dan bu yana kadar olan dönemde birçok hacker, özellikle Bitcoin Blokzinciri’ni çökertmeye çalışsa da başarılı olamamıştır. Bu durum, sisteme ve teknolojiye olan güveni artırmakla kalmamış, bu paranın yatırımcı nezdinde değerini de artırmıştır.

Pandemide dijital paraların önemi arttı

Aydal, Mart 2020’de COVID-19 Pandemisinin ani bir şekilde yayıldığı Avrupa’da, Bitcoin ve diğer kripto paralar da çöküş yaşamış olsa da ülkelerin para basmaları ile para birimlerinde gözlenen devalüasyon, Kripto paralara yansımadığını  ve güvenli liman olarak görülen kripto paraların değerinde artışın devam ettiğini belirterek şöyle devam  etti:

Kripto paralar, değerini koruması ve uygulama alanının artması ile birlikte, son 6 aylık dönemde özellikle kurumsal yatırımcılar, varlık ve fon yöneticileri için de çekici bir yatırım enstrümanı haline gelmiştir. Grayscale Investments, Guggenheim, MassMutual gibi birçok kurumsal yatırımcının yanında Tesla’nın CEO’su Elon Musk’da Tesla’nın yatırımları arasında 1.5 milyar dolarlık kripto para olduğunu açıklamıştır. Kripto paraların günlük hayatta ve genele yayılması için atılan en büyük adımlardan ilki Paypal tarafından Ekim 2020’de artık kripto ödeme kabul ettikleri şeklinde gelmiştir.

Şubat 2021’de ise hem Visa hem de Mastercard, artık kartlarına kripto para ödeme entegrasyonu yapacaklarını duyurarak kripto para kullanımının çok da uzak olmayan bir tarihte halka ineceğinin haberini verdiler.” dedi.

Merkez Bankası ‘dijital lira’ üzerinde çalışıyor

Son 1.5 yıllık dönemde ülkelerin kendi dijital parasını çıkarması yönünde çalışmalar başlattığını da ifade eden Aydal, “Türkiye Merkez Bankası’nın da Dijital Lira üzerinde çalışmakta, hatta bu alanda büyük bir uzman kadrosu oluşturduğu bilinmektedir. Çin, Yuan’e peg olarak üretilen Dijital Yuan’i aktif olarak test etmektedir. Çinliler için yeni yıl olarak kutlanan Şubat ayında Pekin’deki vatandaşlarına 1.5 milyon dolarlık dijital Yuan dağıtmış ve ödemelerde bu parayı kullanmasını istemiştir.” şeklinde konuştu.

Türkiye Avrupa’da 3. sırada

Türkiye’de vatandaşın dijital  paraya ilgisinin her geçen gün arttığını belirten Aydal, ilgili kurumlar tarafından çalışma yapılarak bu teknolojilerin önünün açılması gerektiğini ifade etti:

“Türkiye, kripto paralara olan ilgi anlamında hem Avrupa’da hem de Ortadoğu ülkeleri sıralamasında ilk 3’de gelmektedir. Ancak bu ilgi sadece kripto borsalarda kripto para alım-satımı olarak kalmamalıdır. SPK, BDDK, BTK ve ilgili diğer kurumların bir araya gelmesi ve Kripto para alanında, engelleyici olmayan ama hem bireysel hem de kurumsal yatırımcıyı koruyan mevzuatın en azından çerçevesel anlamda netleşmesi bu alanda çalışan ekosistem aktörlerine yol gösterecektir. Yeniden Refah Partisi ve genelde “Milli Görüş” olarak bizi ilgilendirecek kısmı ise, bu teknolojilerin kullanılmasının yaygınlaşmasıyla ABD dolarının gücünün, dolayısıyla ABD’nin Dünya üzerindeki hegemonyasının zayıflayacak olmasıdır. Yeniden Refah Partisi olarak bu gelişmeleri dikkatle izlemekteyiz.”

📆 23 Şubat 2021 Salı 13:19   ·   💬 0 yorum   👀 574 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 24 HAZİRAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 23 HAZİRAN 2021 ÇARŞABA

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu ŞANLIURFA HABER siverek hedef gazetesi SİVEREKGAZETELERİ siverek gazeteleri Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi FATİH ERBAKAN Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ ŞANLIURFA GAZETESİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu SİVEREKHABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı BAŞKAN YILDIZ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor SİVEREK HABER siverek gazetesi Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor ŞANLIURFAHABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şuçgad’tan Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ gazete siverek Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Urfa Haber Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor siverek Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek gazete Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor!