MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » DİKKAT… MAĞDUR OLMAMAK İÇİN KONTROL EDİN!
DİKKAT… MAĞDUR OLMAMAK İÇİN KONTROL EDİN!
DİKKAT… MAĞDUR OLMAMAK İÇİN KONTROL EDİN!

içişleri Bakanlığınca uygulanan Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Projesi nedeniyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çok sayıda ev ve işyeri adresinde değişiklik yaşandığı öğrenildi.
İçişleri Bakanlığınca uygulanan Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Projesi nedeniyle Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde çok sayıda ev ve işyeri adresinde değişiklik yaşandığı öğrenildi.
Mekânsal Adres Kayıt Sistemi Projesi (MAKS), Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Genel Müdürlüğünce yürütülen Adres Kayıt Sisteminde (AKS) metinsel nitelikte tutulan adres bilgilerinin coğrafi koordinatlarla birleştirilmesi ve oluşturulan altyapının diğer sistemlere entegre edilebilmesi için kurulmuş bir sistem olduğu öğrenildi.
Çalışmanın ardından ilçedeki bir çok ev ve işyeri adresinde değişiklik yaşandığı öğrenilirken özellikle engelli vatandaşların mağdur olduğu öne sürüldü.
Yaşanan adres değişikliğinden haberi olmayan engelli vatandaşların aldığı aylıkların hesaplarına yatmadığı iddia edilirken yeni adresin ilgili birime beyanının ardından mağduriyetlerinin giderileceği bildirildi.
Adres değişikliğinin ardından ilçedeki ilgili birimlere başvuran Siverek Engelliler Derneği Başkanı Feridun Şenateş, benzer uygulamaların bir çok ilde yaşandığını söyledi.
Adresleri değişen engelli vatandaşların yeni adreslerini bildirmeleri gerektiğine dikkat çeken Şenateş, “Bilindiği üzere engelliler, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’ndan yardım alan, Sosyal Hizmet Merkezinden yararlanan ailelerimiz adres değişikliği yaptıkları zaman ve bu adres değişimlerini faydalandıkları kurumlara bildirmediği sürece tüm yardımlar kesintiye uğrayacak.” ifadelerini kullandı.
Bir dizi görüşmelerde bulunduklarını dile getiren Şenateş, “Şanlıurfa Büyük Şehir Belediyesi numarataj birim sorumlusu Muhammed Durak ile yaptığımız görüşmede sorunun kendilerinden kaynaklı olmadığını, İçişleri Bakanlığı’nın yaptığı çalışma sonucunda değişiklik yaşandığını söyledi. Yine Siverek Vatandaşlık ve Nüfus İşleri Müdürlüğü ile yaptığımız görüşmede Türkiye genelinde adreslerde değişiklik yaşandığını ancak beyanda bulunan vatandaşların adreslerinde güncelleme yapıldığını söyledi. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı ile görüşmemizde ise mekânsal adres kayıt sistemi nedeniyle mağduriyet yaşayan engellilerin mağdur olmaması için bu durumlarda e-devlet üzerinden veya belediyelerin numarataj sistemlerinde veya nüfus müdürlüğünden alınacak olan ikametgâh adres bilgilerini sunmaları halinde herhangi bir hak kaybının olmayacağı, hak kaybı olan vatandaşlarının ise haklarının kendilerine iade edileceği bilgisini verdi.” dedi.
Habersiz yapılan adres değişiklikleri sonucu bazı sorunların ortaya çıktığını ifade eden Şenateş, şunları söyledi: “Yapılan değişikliklerin habersiz yapılması nedeniyle alınan aylık kesintisinin yanı sıra başka da sorunlar ortaya çıkıyor. Başlıca sorunlardan biri Yeşil Kartın iptal olmasıdır. Öğrencisi olan varsa okullarda öğrencinin kaydı ile ilgili sorunlarda yaşanıyor. Bunların yaşanmaması için ailelerimizin çok dikkatli olması gerekiyor ve sorun yaşadığı zamanda panik olmadan yapacakları hakkında bilgileri yoksa bize başvurmalarıdır. Bizler özellikle engelli vatandaşlarımıza bu konuda yardımcı olmaya çalışacağız.

 

Galeri
📆 10 Eylül 2020 Perşembe 17:00   ·   💬 0 yorum   👀 2.820 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 5 MART 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 4 MART 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

SİVEREK HABER siverek gazete AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Ak Parti Siverek Kadın Kollarından Kaymakam Ongu'ya Ziyaret Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek gazetesi Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu siverek hedef gazetesi Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu BAŞKAN YILDIZ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazeteleri SİVEREKGAZETELERİ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! ŞANLIURFA GAZETESİ Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu ŞANLIURFAHABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Siverekli İşçileri Taşıyan Minibüs Kaza Yaptı: 11 Yaralı ŞANLIURFA HABER siverek Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret SİVEREKHABER Fatih Erbakan: Milli Uzay Çalışmalarını Destekliyoruz Ancak Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Şuçgad’tan Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu gazete siverek Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var!