MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » Dünyanın En Lezzetli Narı Arasında Bulunan Siverek narı Pazara İndi
Dünyanın En Lezzetli Narı Arasında Bulunan Siverek narı Pazara İndi
Dünyanın En Lezzetli Narı Arasında  Bulunan Siverek narı Pazara İndi

 

Bucak bölgesinde yetiştirilen organik nar iç pazarda tüketiliyor Şanlıurfa’nın Siverek ilçesine Bağlı Narlıkaya Kırsal Mahallesi ile ilçenin Ergen kırsal mahallesi başta olmak üzere Fırat kıyısı boyunca yaklaşık 120 Km’lik kırsal alanda birçok kırsal mahallede yetiştirilen organik narlar pazara indi.

 

BÖLGEDE AVRUPA BİRLİĞİ KIRSAL KALKINMA PROJESİYLE ORGANİK NAR YETİŞTİRİCİLİĞİ YAPILIYOR.

Geçtiğimiz yıllarda Eczacı Medet Abbasoğlu’nun Başkanlığını EKOGAP Derneği işbirliğiyle Avrupa Kırsal kalkınma projesi kapsamında Ergen Kırsal Mahallesinde yaklaşık 7 bin nar ağacı yetiştirilmişti.

Bölgenin organik tarıma elverişli olduğunun belirten Ergen Mahalle Muhtarı Osman Yeşilyaprak, yerel yönetimlerin kırsal kalkınmaya destekvermediğinden yakınarak şunları kaydetti” Rahmetli Eczacı Medet Abbasoğlu’nun ölümününardından bölgede yeni organik nar bahçeleri oluşturulamadı.

Sadece nar değil bölgemizinim tamamı organik tarıma elverişlidir. Bölgede bir nar fabrikası olmadığı için narlarını çoğu, nar pekmezi,

nareşkisi olarak kışlık ihtiyaç olarak kaynatılıp sadece bir alanda gelir elde edilebiliyor ancak  bölgede  yerel yönetimlerin desteğiyle  daha çok nar ve organik meyve  yetiştiriciliği  yapılır.

Bölgede  nar üreticilerinin  desteklenmesini istiyoruz. Belediyemiz  Kaymakamlığımız ve valiliğimizden  bölgenin organik  üretime  açılmasını  talep ediyoruz” dedi.

 

Galeri
📆 04 Ekim 2019 Cuma 11:18   ·   💬 0 yorum   👀 596 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 EKİM 2020 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 20 EKİM SALI 2020 www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR