MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » FİLARMONİ MÜZİK AKADEMİSİ 10.YILINDA SİVEREK’TE TARİHİ BİR KONSER DÜZENLENDİ
FİLARMONİ MÜZİK AKADEMİSİ 10.YILINDA SİVEREK’TE TARİHİ BİR KONSER DÜZENLENDİ
FİLARMONİ MÜZİK AKADEMİSİ 10.YILINDA  SİVEREK’TE TARİHİ BİR KONSER DÜZENLENDİ

İlçemizde ilk defa akademik müzik eğitimi vermek üzere kurulan Filarmoni Müzik Akademisi 10. Yılında 85 öğrencinin sahne alması ile eşsiz bir konser gerçekleştirdi.

 

Siverek kültür merkezinde gerçekleşen konseri ayakta alkışlayan kitlenin coşkusu kentin sanata olan arzusunu bir kez daha vurguladı.

Filarmoni Müzik Akademisi genel sanat danışmanı Serhat Avcı konsere ve Siverek’te sanat eğitimine dair açıklamalarda bulundu.

“Siverek’te uzun yıllardır sanat toplumun sosyal alanlarında örgütlü ve planlı olarak yer almadı. İstisnai şekilde kuytu köşelerde bile sanata rastlamanız olanaksız bir durumdu.

Elbette kentte kendiliğinden oluşan geçmişten beslenen bir müzik kültürü gelişiyor değerli dengbej veya halk ozanlarına rastlanabiliyordu.

Ancak bu kendiliğindenliğin dışına çıkamıyor bilimsel temele dayanan müziğe ulaşılamıyor, geleneksel bir temele dayanıyordu. Ayrıca öte yandan müziğin ne doğası nede bilimi ile örtüşmeyen yozlaşmış yapay, eğlence sektöründen alkol ve pavyon kültüründen doğan, gelenekselliğini kaybetmiş içinde arabesk parçacıklar oluşmaya başlayan bir müzik gelişmekteydi. Gelişimin en önemli kaidesi ihtiyaçtır. Bu nedenle müzik en çok düğün, eğlence gibi ihtiyaçları karşılama amacı ile gelişiyordu. Böyle bir ortamda müzik eğitimini gençlere, çocuklara bilimsel bir temelde uluslararası eğitim metotları ile sunmak toplumsal gelişim açısından çok acil bir ihtiyaçtı.

İnsanlık tarihi boyunca insanlığın, büyük uygarlıkların ve gelişmiş toplumların merkezinde olan sanatın böylesine ileri bir çağda bizim toplumumuzda zemin bulamaması büyük bir yıkım ve eksikliktir. Siverek tarihinde önemli toplumsal sorunlar yaşamış bir kenttir. Bu sorunlar feodalizme güç kazandırmış aydınlığın ve sanatın önünü kapatmıştır. Örneğin bizim öz kültürümüzün bir parçası olan şalvar bugün gençlerde köy,ağa,arazi,güç ve hükmetmek gibi kavramlarla çağrışım yapıyor. Bugün kara taşlı geniş avlulu kocaman tiyenkli evler, tarım ve hayvancılık yani toprak gibi bizim öz kültürümüzün öğeleri gençlerde silah,aşiret ve para kavramları ile özdeşleşiyor.

Oysa bugün güçlü bir kültür sanat zeminin varlığından söz edebilseydik o gençler toprağa, kara taşlı geniş avlulu evlere bakınca sanatsal imgelem ve duygulanım yaşayabilir, sanatsal üretim gerçekleştirebilirlerdi. Kara taşı, toprağı ve şalvarı şiire, müziğe, resme dönüştürebilirlerdi. Siverek’teki kültür ve sanat sorunlarını elbette geniş bir perspektif içerisinde değerlendirmemiz gerekir. Sorunların kaynağı sadece bölgesel değil, küresel kapital sorunlar teknolojik gelişmeler vb. bir çok etken kültür ve sanatın kimyasını bozmaktadır. Örneğin bugün sanata eğitim sistemi içinde özellikle ilköğretimde ciddi bir yer verilmez sanat ondan daha üstün değerde tutulan başka faaliyetler için öğrenciyi rahatlatıcı hazırlayıcı ve dinlendirici bir araç muamelesi görür. Bu sadece okulda değil hayatın diğer alanlarında da böyledir. “Bugün renk duvarda müzik ortamda ve sinema alışveriş merkezinin restoran katındadır. Mimarinin sanat türlerinden biri olduğu bile unutulmuşken, tiyatro oyununun sadece güldürmeye yarayan bir gösteri olduğu düşünülür” diyor bir eleştirmen. Eğlence sektörünün sanatı metalaştırması gibi kapital sorunlar, eğitim sistemindeki köklü eksiklikler, ekonomik politikalar vbbir çok farklı etkenden söz edilebilir.

Biz Filarmoni Müzik Akademisi olarak böylesi zorlu koşullar altında kurulduğumuz günden beri çok önemli sorumluluklar üstlendik. 10 yıl boyunca bu sorunların bilincinde olarak hiç bir destek almadan bütün ağır toplumsal ve coğrafi koşullar altında kültür sanat mücadelemizi sürdürdük. Bugün çok önemli gelişmelere öncülük ettiğimizi görebiliyoruz. Binlerce genç ve çocuğu sanatla tanıştırdık yüzlerce öğrenciyi konservatuvarlara, müzik öğretmenliği fakültelerine yerleştirdik. Çalışmalarımızın önümüzdeki yirmi sene içerisinde Siverek’te oluşacak olan kültür ve sanatın temellerini oluşturacağı bilinciyle eğitim programlarımızı titizlikle uyguladık.

Filarmoni Müzik Akademisi kurulduğu günden bugüne Güzel Sanatlar alanında; etkin bir konuma sahip, toplumun ilgili tüm kesimleri tarafından ulaşılabilen ve ihtiyaçları karşılayabilen bir pozisyonda çalışmalarını yürüttü.

 

Siverek’te Güzel Sanatlar Liselerinin, Konservatuvarların olmayışı sorumluluğumuzu arttırıyor ve bunun eksikliğini kapatmak İçin bir konservatuvar gibi çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Şimdi 2020 yılı itibari ile ulusal ve uluslararası alanda kendini gösterebilecek öğrencileri yetiştirmeyi hedefliyoruz. Yeni dönemde bale, resim-heykel, yazarlık,felsefe, tiyatro/drama ve çocuklar İçin orf eğitimi  atölyelerimizi hayata geçireceğiz. Siverek’in koşullarını düşünürsek aslında çok imkansız adımları atmaya giriştiğimizi söyleyebiliriz. Böylesine bir ideal İçin akademisyenlerin uzmanların ve alanında yetkin kişilerin çalışma yürütmesi gerekir. Siverek’te bu anlamda yetkin bir kadro oluşturmak bizi zorlasada temaslarımız ilişkilerimiz ve projelerimiz ile bu sorunun üstesinden geleceğiz. Bu noktada çok önemli bir durumla karşı karşıyayız; bugün Türkiye’nin büyük kentleri İstanbul İzmir Ankara dahil ülkenin her köşesinde müzik akademisi, sanat evi vb. isimler altında eğitim verdiğini iddia eden binlerce kurum faaliyet yürütüyor. Bugün alanınızda yetkin olmasanız, hatta pastacı dahi olsanız kurs açabiliyor ve eğitim vermeye kalkabiliyorsunuz. Bu kurslar denetlenmediğinden, özerk olup eğitim programlarını kendileri oluşturduğundan, hatta bir çoğumüfredatsız ve programsız mahali yaklaşımla çalıştığından burada sanatla tanışan on binlerce öğrenci eğitim aldığı sanat alanının derinliklerine ulaşamıyor kısa süreli tatmin yaşıyor bir süre sonra alanından uzaklaşıyor. Yine burada da kapital çağın bir yansıması göze çarpıyor; derinlikli olmayan yüzeysel kısa süreli tatminler yaşatan hobi veya sosyalleşme aracı olarak görülen ranta dayalı eğitim anlayışı. Böyle bir eğitimin  bir süre sonra öğrencide başarısızlık ve tatminsizlik duygusu yaşatacağı öğrencinin alandan adım adım uzaklaşacağı kaçınılmazdır.

Bu nedenle Siverek’in hakikatli çalışmalara  doğru tasarlanmış eğitim programlarına, yaratıcı, alanında yetkin insanların öğretimde görev almalarına ihtiyacı vardır. Bu gün atacağımız her adım gelecek yıllarda Siverek’in kültür ve sanat rolünü belirleyecektir. Yeni eğitim programımız 02-65 yaş aralığını kapsayacak. Farklı alanlarda farklı yaş grupları İçin açacağımız sınıflarda önceliğimiz her zaman uluslararası bir eğitim metoduna sahip olmak ve bu metodu uygulayacak zemini yaratmak olacaktır.Haber  Feyzi DONAN

📆 03 Ocak 2020 Cuma 15:45   ·   💬 0 yorum   👀 584 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ (www.siverekgazeteleri.com)
18 EYLÜL 2020 CUMA (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR