MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » GAP’IN MERKEZİ” DOMATESİ KURUTUP EKONOMİYE KAZANDIRIYOR
GAP’IN MERKEZİ” DOMATESİ KURUTUP EKONOMİYE KAZANDIRIYOR
GAP’IN MERKEZİ” DOMATESİ  KURUTUP EKONOMİYE KAZANDIRIYOR

GAP’ın merkezi konumundaki Şanlıurfa’da bin bir emekle üretilen domatesler, kavurucu güneşin altında kurutularak ekonomiye kazandırılıyor

Bölgenin domates üretim merkezi konumundaki Siverek ilçesinde 300 dönüm alanda kurulan sergide, günlük 350 ton domates kesilip kurumaya bırakılıyor
Türkiye’nin önemli domates üretim merkezi konumundaki Harran Ovası’nda bin bir emekle üretilen domatesler, kavurucu güneşin altında kurutularak ekonomiye kazandırılıyor.
Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa’nın tarımsal faaliyetler açısından bereketli topraklarını bünyesinde barındıran Siverek ilçesinde, mart ayının son günlerinde ekimine başlanan ve zorlu geçen bir sürecin ardından hasadı yapılan domatesler, sabahın erken saatlerinde işçiler tarafından kasalara dolduruluyor.

– Bölgenin domates üretim merkezi konumundaki Siverek ilçesinde 300 dönüm alanda kurulan sergide, günlük 350 ton domates kesilip kurumaya bırakılıyor
Türkiye’nin önemli domates üretim merkezi konumundaki Harran Ovası’nda bin bir emekle üretilen domatesler, kavurucu güneşin altında kurutularak ekonomiye kazandırılıyor.
Güneydoğu Anadolu Projesi’nin (GAP) merkezi konumunda bulunan Şanlıurfa’nın tarımsal faaliyetler açısından bereketli topraklarını bünyesinde barındıran Siverek ilçesinde, mart ayının son günlerinde ekimine başlanan ve zorlu geçen bir sürecin ardından hasadı yapılan domatesler, sabahın erken saatlerinde işçiler tarafından kasalara dolduruluyor.

Traktör ve römorklarla toprak zemin üstüne serilmiş beyaz örtüyle kaplı alana getirilen domates kasaları, işçiler tarafından ikiye bölünerek seriliyor.
Kükürt veya tuz serpilen domatesler, yaklaşık bir hafta güneş altında bekletilerek kurutuluyor ve işlenmek, ayrıştırılmak üzere fabrikaya gönderiliyor.
Fabrikada işçiler tarafından ayıklanan kurutulmuş domatesler, özenle torbalanarak soğutuculara istifleniyor.
Domatesin yaklaşık 6 ay süren yolculuğu sırasında binlerce işçi istihdam edilirken Şanlıurfa’nın kuru domates sektörünün yaklaşık yüzde 10’luk kısmını karşıladığı belirtiliyor.

– YILDA 500 TON İHRAÇ EDİLİYOR
Siverek’ten başta ABD olmak üzere dünyanın birçok ülkesine yılda yaklaşık 500 ton kuru domates ihracatı gerçekleştiriliyor.
İlçede bin 500 dönüm tarlada domates üretimi yapılırken, 300 dönüm alan üzerine kurulan sergide günlük 350 ton domates kesiliyor.
İlçedeki bir domates üretim tesisinin sorumlusu Erdal Vurgun, AA muhabirine, yaklaşık 5 yıl önce domates yetiştiriciliği yapmaya başladıklarını anlattı.
Bu yılki domates mesailerinin 20 Mart’tan bu yana devam ettiğini, bu süre zarfında da domatesin gübresinden sulamasına, çapasından toplanmasına kadar birçok işle uğraştıklarını anlatan Vurgun, şöyle konuştu:

“İşçilerimiz 20 Mart’tan bu yana burada çalışıyor. 35 gündür hasadına başladık ve şu an domatesler toplanıyor. 350 dekarlık alan üzerine sergi kurduk. İşçilerimiz sergi alanında kesim yapıyor. Tarlada toplama yapan yaklaşık 300, onun yanı sıra sergide de çalışan bir o kadar işçimiz var.

Domatesleri tarladan sergiye traktörlerle taşıyoruz, burada da işçilerimiz kendilerine göre kesim yapıyor. Kesimin ardından da kurutma alanına götürülüyor.
Daha sonra sergi alanında 5 günlük bir süre için kurutmaya bırakıyoruz. 5 günün sonunda toplayıp köyde kurduğumuz mini bir fabrikamız var.
Orada da yaklaşık 35 işçi eleme bantlarında elekten geçiriyor. Torbalandıktan sonra ise soğuk hava depolarına alıyoruz. Daha sonra da ihracatta değerlendiriyoruz. İhracatı da ağırlıklı olarak ABD’ye gerçekleştiriyoruz.”

Vurgun, yaklaşık 6-7 aylık bir süreçte binlerce kişiye iş imkanı sağladıklarını dile getirerek, yıllık ortalama 500 ton kuru domates ihracatı yaptıklarını sözlerine ekledi.

 

Galeri
📆 11 Ağustos 2020 Salı 11:14   ·   💬 0 yorum   👀 996 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış gazete siverek SİVEREK HABER siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞANLIURFA GAZETESİ Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek gazetesi SİVEREKHABER Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Şuçgad’tan Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! ŞANLIURFA HABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazete Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFAHABER Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu siverek Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREKGAZETELERİ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu siverek gazeteleri Urfa Haber AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! FATİH ERBAKAN BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK BAŞKAN YILDIZ