MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI
GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI
GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bağ bozumunda toplanan üzümler, geleneksel yöntemlerle cevizli sucuk, pestil ve pekmez yapılıyor.

Geçimini üzüm yetiştirerek yapan çok sayıda bağ sahibi, yıl boyunca yetiştirilen üzümleri pekmez, pestil ve cevizli sucuk haline getirmek için yoğun çaba harcıyor.

Bağ bozumunda toplanan üzümlerden elde edilen şirenin bir kısmını büyük kazanlarda kaynatıp pekmez elde eden kadınlar, diğer kısmını ise soğuk kış aylarında tüketmek amacıyla bulamaç haline getirip kesme, cevizli sucuk ve pestil elde ediyor.

Babasından kalma bağda her yıl hasat yaptıklarını belirten Mehmet Bardakçı, halk arasında “Şire üzümü” olarak bilinen üzümlerin pekmez yapımında kullanıldığını söyledi. Şire üzümünün en iyi ürün olduğunu ancak son yıllarda hastalıklar nedeniyle bağ sayısının azaldığını belirtti.

Bağ bozumunun yorucu bir dönem olduğunu dile getiren Bardakçı, “Sabah erkenden bağa gidip üzümleri toplamaya başlıyoruz. Eve getirdiğimiz üzümleri torbalara koyup ezmeye başlıyor ve şiresini çıkarıyoruz. Çıkan üzüm şiresini büyük bir kazanda biriktirip bir gece dinlenmeye bırakıyoruz ki tortuları alta çöksün ve süzgeçten geçsin diye. Ertesi günde har ateşte kaynatmaya başlıyoruz ve bulamaç haline geliyor.” dedi.

Cevizli sucuğun hazırlanması hakkında bilgi veren Bardakçı, “Cevizleri, hazır hale gelen bulamaca daldırıp çıkarıyoruz. Bulamaçla sadece cevizli sucuk değil aynı zamanda pestil, kara pekmez, kesme, kırma gibi yiyecekler yapıyoruz. Hazırladığımız ürünlerin tamamı doğal ve organiktir.” ifadelerini kullandı.

Hazırlanan malzemelerin bir kısmını kışlık olarak kendilerine ayırdıklarını ifade eden Bardakçı, diğer kısmını ise satarak geçimini sağladıklarını söyledi.

Galeri
📆 07 Ekim 2020 Çarşamba 12:33   ·   💬 0 yorum   👀 1.040 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı ŞANLIURFA GAZETESİ Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor gazete siverek Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şuçgad’tan Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu siverek gazete ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Urfa Haber SİVEREKGAZETELERİ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı SİVEREK HABER FATİH ERBAKAN Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu SİVEREKHABER AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz siverek gazetesi siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA HABER Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış siverek gazeteleri ŞANLIURFAHABER BAŞKAN YILDIZ siverek