GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet » GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI
GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI
GELENEKSEL YÖNTEMLERLE YAPILAN BAĞ BOZUMUNA BAŞLANDI

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bağ bozumunda toplanan üzümler, geleneksel yöntemlerle cevizli sucuk, pestil ve pekmez yapılıyor.

Geçimini üzüm yetiştirerek yapan çok sayıda bağ sahibi, yıl boyunca yetiştirilen üzümleri pekmez, pestil ve cevizli sucuk haline getirmek için yoğun çaba harcıyor.

Bağ bozumunda toplanan üzümlerden elde edilen şirenin bir kısmını büyük kazanlarda kaynatıp pekmez elde eden kadınlar, diğer kısmını ise soğuk kış aylarında tüketmek amacıyla bulamaç haline getirip kesme, cevizli sucuk ve pestil elde ediyor.

Babasından kalma bağda her yıl hasat yaptıklarını belirten Mehmet Bardakçı, halk arasında “Şire üzümü” olarak bilinen üzümlerin pekmez yapımında kullanıldığını söyledi. Şire üzümünün en iyi ürün olduğunu ancak son yıllarda hastalıklar nedeniyle bağ sayısının azaldığını belirtti.

Bağ bozumunun yorucu bir dönem olduğunu dile getiren Bardakçı, “Sabah erkenden bağa gidip üzümleri toplamaya başlıyoruz. Eve getirdiğimiz üzümleri torbalara koyup ezmeye başlıyor ve şiresini çıkarıyoruz. Çıkan üzüm şiresini büyük bir kazanda biriktirip bir gece dinlenmeye bırakıyoruz ki tortuları alta çöksün ve süzgeçten geçsin diye. Ertesi günde har ateşte kaynatmaya başlıyoruz ve bulamaç haline geliyor.” dedi.

Cevizli sucuğun hazırlanması hakkında bilgi veren Bardakçı, “Cevizleri, hazır hale gelen bulamaca daldırıp çıkarıyoruz. Bulamaçla sadece cevizli sucuk değil aynı zamanda pestil, kara pekmez, kesme, kırma gibi yiyecekler yapıyoruz. Hazırladığımız ürünlerin tamamı doğal ve organiktir.” ifadelerini kullandı.

Hazırlanan malzemelerin bir kısmını kışlık olarak kendilerine ayırdıklarını ifade eden Bardakçı, diğer kısmını ise satarak geçimini sağladıklarını söyledi.

Galeri
📆 07 Ekim 2020 Çarşamba 12:33   ·   💬 0 yorum   👀 1.284 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 2 Şubat 2023 Perşembe (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 1 Şubat 2023 Çarşamba (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR