MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » GÜNEYDOĞU BASINI, BATMAN’A ÇIKARMA YAPTI
GÜNEYDOĞU BASINI, BATMAN’A ÇIKARMA YAPTI
GÜNEYDOĞU BASINI, BATMAN’A ÇIKARMA YAPTI

Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğinde, Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu (GGF) bünyesindeki 9 ilin gazetecileri bir araya gelerek, yerel basının sorunlarını ele aldı.

Şanlıurfayı Çalışan Gazeteciler Dernek Başkanı Tahir Gülebak,Siverek Hedef Gazetesi İmtiyaz Sahibi Feyzi Donan,Değişim Gazetesi İmtiyaz Sahibi Mahmut Kakız,Suruç Meşele Gazetesi İmtiyaz Sahibi Galip Demirli temsil ettiler.

Batman Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı Ercan Atay´ın ev sahipliğinde, Güneydoğu Basınını Batman´da buluşturdu. GGF Genel Başkanı ve Mardin Cemiyet Başkanı Mehmet Çelik, Siirt Gazeteciler Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Atilla Durak, Yeni Şırnak Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Cafer Balık, Kilis Basın Cemiyet Başkanı Nezir Çağlar, Gaziantep Basın Cemiyet Başkanı Arif Kurt, Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği, Başkanı Tahir Gülebak, cemiyetlerin yönetim kurulu üyeleri, Diyarbakır Yerel Basınından İhsan Özdemir ve Mesut Figançiçek ile Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyesi Murat Atay katıldı. Adıyaman Cemiyet Başkanı Zeki Dişkaya’nın sağlık sorunlarından dolayı katılamadığı programda yerel basının yaşadığı sıkıntılar ve çözüm yolları tartışıldı.

Gazetecilerin 2 günlük programının ilk gününde Vali Hulusi Şahin, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş, BATSO Başkanı A. Kadir Demir, Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ve Yaşam Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinç ziyaret edildi.

VALİ ŞAHİN: BASIN TABİ Kİ ÖZGÜR OLACAK, GÖRDÜĞÜNÜ YAZACAK

Güneydoğu Basını´nı Batman´da ağırlamaktan mutluluk duyduğunu belirten Vali Şahin “Özgür basın yoksa diğer tüm unsurların olması, o ülkeyi demokratik göstermeye yetmez. Basının denetim görevi, sadece kamu kuruluşlarına sirayet etmiyor, örneğin sokakta yaşanan bir olumsuzluğu da frenleyebiliyor. Yani tüm topluma bir denetim sunuyor. Güçlü basın, güçlü ülke ve güçlü Türkiye demektir. Biz, basının özgür oluşuyla övünüyoruz. Basının kontrollü olması iyi bir şey değil, onu biz istemeyiz. Basın tabi ki özgür olacak, gördüğünü yazacak. Basın olmalıdır ve özgür bir basın olmalıdır” dedi.

ÇELİK: YEREL GAZETELER SIKINTILI BİR DÖNEMDEN GEÇİYOR

Ziyarette konuşan Güneydoğu Anadolu Gazeteciler Federasyonu ve Mardin Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Mehmet Çelik ise Valilik Ziyaretinde yerel gazetelerin sıkıntılı bir dönemden geçtiğine dikkat çekerek “Bir ülkede, kalkınma, temel hak ve özgürlüklerin en net gözlemlendiği yerelin tüm fonksiyonel yaşam alanlarına yansıdığını görmek mümkün. Yerel basının gücü ve demokratik özgürlüğü, ülkelerin gücünü ve demokratik yapısını gözler önüne seriyor. Herkesin her kurumun özgür basına ihtiyacı var. Yerel basının, yerelin sesidir. Bunun içinde desteklenmesi gerekir” dedi.

YEREL GAZETELERİN SORUNLARIN YERALDIĞI DOSYA SUNULDU

Konuşmaların ardından Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu (TGK) tarafından hazırlanan ve yerel basının sorunları ile çözüm önerilerinin yer aldığı rapor Vali Şahin´e verildi.Vali Şahin Dosyayı inceleyip , ilgili birimlere aktarılması yönünde gereğini yağacağını  sözünü verdi.

REKTÖR, KONUKLARINI YEMEKTE AĞIRLADI

Gazeteciler, Batman Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Aydın Durmuş´u ziyaret etti. Rektör Durmuş, 15 bin öğrenci kapasiteli, teknopark ve bölgenin sanayisine yön verecek mühendislik fakültelerini bünyesinde barındıran Batı Raman Kampüsünü gezdirdiği gazetecilerle merkez kampüste öğlen yemeği ikramında bulundu. Durmuş, gazetecilerin yazacakları gerçek haberlerin, üniversitenin gelişmesine ve tanıtımına katkı sağlayacağına inandığını söyledi. Kendini Batmanlı olarak tanıtan Rektör Durmuş, Batman Üniversitesi çatısı altında yaptıkları çalışmalardan bahsetti. Durmuş, kullanılan ayrıştırıcı terimlerin ve söylemlerin, ülkeye zarar verdiğini, Türk, Kürt, Arap, Çerkez ve etnik yapıların Türkiye´yi oluşturduğunu sözlerine ekledi.

STK ZİYARETLERİ YAPTILAR

Gazeteciler, BATSO Başkanı A. Kadir Demir, Ticaret Borsası Başkanı Arif Güneş ve Yaşam Hastanesi Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Dinç´i ziyaret etti. Konuklarını ilgi ve alaka ile karşılayan Demir, Güneş ve Dinç, Güneydoğu´nun 9 ilinden gazetecilerin Batman´da buluşmasını anlamlı bulduklarını söyledi.

GGF Başkanlar Kurulu, Ilısu Barajı Suları altında kalacak olan Hasankeyf ilçesinde gezi ve incelemelerde bulunduktan sonra konaklanan Mesopotamıya otelde toplanarak,yerel basını güçlenmesi noktasında bölge Gazetecileri olarak nelerin yapılacağını ve ileriye dönük  mesleki sorunlarını masaya yatırdı.

 

Galeri
📆 08 Eylül 2019 Pazar 14:56   ·   💬 0 yorum   👀 809 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek gazetesi Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret gazete siverek FATİH ERBAKAN Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor siverek gazete siverek hedef gazetesi Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Urfa Haber ŞANLIURFA HABER Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! BAŞKAN YILDIZ Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şuçgad’tan Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ ŞANLIURFAHABER SİVEREK HABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu siverek BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREKHABER siverek gazeteleri