MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » GÜNEYDOĞU’NUN EN ESKİLERİNDEN: HEDEFİ 2023
GÜNEYDOĞU’NUN EN ESKİLERİNDEN: HEDEFİ 2023
GÜNEYDOĞU’NUN EN ESKİLERİNDEN: HEDEFİ 2023

Güneydoğu Bölgesinin en eski gazetelerinden olan Siverek’in İrfan Gazetesi 100. Yılını kutlamak istiyor. 100. Yılını tamamlamasına 3 yıl kalan gazetenin sahibi Mehmet Güyüç, “gazeteyi ne pahasına olursa olsun, 100. yılına taşıyacağım, başkanımızın 2023 hedeflerine ulaşmalıdır” dedi.

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 1923 yılında kurulan ve ilk baskısı Osmanlıca olan, Güneydoğu Bölgesinin en eski yerel gazetesi İrfan, destek bekliyor. 1923 yılında kurulan İrfan Gazetesi aradan 97 yıl geçmesine rağmen zorluklar içerinde yayın hayatını devam ettiriyor.

En büyük isteğinin gazetesinin 100. yılını görmek olduğunu söyleyen Gazete Sahibi Mehmet Güyüç (83) “Ancak bu nasip olmazsa varislerime vasiyetimdir, gazeteyi ne pahasına olursa olsun, 100. yılına taşıyınız. Başkanımızın belirlediği 2023 hedeflerine ulaşmalı” sözlerine yer verdi. Gazetenin 100. Yılına ulaşmasını isteyen Güyüç, halkın desteği ile bunun başaracaklarını ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hedeflediği 2023 yılına ulaştırmak istiyor.

Cumhuriyet’in ilk yıllarında maddi imkânsızlıklar nedeniyle yapılamamış ve Mehmet Siret tarafından 1929 yılına kadar devam eden gazete, aynı yıl içinde el değiştirerek Selahattin Timur tarafından yayın hayatını devam ettirmiştir. 1959 yılında Osman Güyüç tarafından yayınına devam eden İrfan Gazetesi,  Güyüç’ün 1992 yılında hayatını kaybetmesiyle gazetenin imtiyaz sahipliğini kardeşi Mehmet Güyüç üstlendi.

“MATBAA BAŞINDA BİR ÖMÜR”

İrfan Gazetesi’nin büyük zorluklarla bugüne ulaştığına dikkat çeken Mehmet Güyüç, basın hayatına 1948 yılında Diyarbakır’da gazete dağıtıcılığı yaptığı sırada 15 yaşında iken ailesiyle Siverek ilçesine gelmiş. Siverek’in Sesi gazetesinde çalışmaya başlayan Güyüç, gazete kapanınca İrfan Gazetesi’nde mesleğine devam etmiş. 1959 yılında İrfan Gazetesi ağabeyi Osman Güyüç tarafından alındı.

“ZAMAN ZAMAN MATBAAMIZ KURŞUNLANDI”

12 Eylül ve öncesinde büyük olaylar yaşandığına dikkat çeken Güyüç, “Çok zor dönemler geçirdik, Zaman zaman matbaamız kurşunlandı, zaman zaman taşlandı ama bütün o badireleri atlattık. Ben de bir ara gözaltına alındım bir şiirden dolayı. Nasıl ki Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan bir şiirden dolayı hapse girdi, bende yayınladığım bir şiirden dolayı gözaltına alındım” diye konuştu.

Gazeteyi bir okul olarak gördüklerini dile getiren Güyüç, tanınmış bazı simaların da yolunun İrfan’dan geçtiğini belirtti.

Üniversite öğrencisi Yusuf Sarı ise gereken önemin ve desteğin verilmesini ifade etti. İrfan Gazetesi’nin 1999 yılında Afyon Kocatepe Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü öğrencisi Hasan Bulut tarafından tez konusu olarak işlendiği öğrenildi.

 

Galeri
📆 30 Ekim 2020 Cuma 10:31   ·   💬 0 yorum   👀 1.081 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 16 NİSAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 15 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Şuçgad’tan Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu gazete siverek Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu SİVEREKHABER ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ siverek gazetesi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu BAŞKAN YILDIZ siverek gazete Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Urfa Haber Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı ŞANLIURFAHABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA HABER ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREK HABER Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazeteleri SİVEREKGAZETELERİ siverek FATİH ERBAKAN Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! siverek hedef gazetesi Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor