MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE GÖZ HASTALIKLARI ALANINDA KERATOKONUS TEDAVİSİ
HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE GÖZ HASTALIKLARI ALANINDA KERATOKONUS TEDAVİSİ
HARRAN ÜNİVERSİTESİNDE GÖZ HASTALIKLARI  ALANINDA KERATOKONUS TEDAVİSİ

Harran Üniversitesi Göz Hastalıkları Anabilim Dalı Bölümü Öğretim Üyelerinden Dr.Öğr.Üys.Ayhan SAĞLIK  Keratokonus tedavisi hakkında bilgilendirme yaptı.

 

 

Keratokonus, normalde yuvarlak şekilli olan korneanın (gözün şeffaf tabakası) öne doğru koni şeklinde sivrileşmesidir. İlerleyici ve görmeyi bozan bir hastalıktır, genellikle ergenlik çağında başlar.

Belirtileri ve Bulguları

Keratokonuslu hastalarda miyopi ve düzensiz astigmatizma gelişir. Bu nedenle hastalar uzağı da, yakını da çok net göremezler. Göz dereceleri sürekli yükselir ve bu yüzden sık gözlük değişimi gerekir.

Keratokonusun Nedeni Nedir?

Bu hastalığın nedeni, korneadaki enzimlerin dengesizliğidir. Bunun sonucunda “serbest radikaller” denen maddeler korneada oksidatif hasara yol açar. Böylece kornea zayıflar ve öne doğru bel verir.

Bu hastalığın ortaya çıkmasında genetik yatkınlık etili olabilmektedir. Bu nedenle aynı ailede birden fazla keratokonus hastasına sıkça rastlanır.

Diğer nedenler arasında; güneşin ultraviyole ışınları, aşırı göz kaşıma, göze iyi uymayan kontakt lens kullanımı ve kronik göz allerjisi yer alır.

Keratokonusun Tedavisi

Bölgemizde 8-25 yaş aralığında yaygın olarak görülen bir göz hastalığı olan keratokonusta, normalde yuvarlak şekilli olan, gözün şeffaf tabakasının (kornea) koni şeklinde sivrileşmesi söz konusudur.

Bu hastalıkta görme şeffaf tabakanın sivrileşmesine bağlı olarak, göz yüzeyinde şekil bozukluğu ve yüksek astigmatizma ortaya çıkmaktadır.  Görme düzeyini arttırmak için gerek cerrahi ve gerek tıbbi birçok tedavi yöntemi uygulanabilmektedir.

Hastanemizde, Hafif ve orta düzey keratokonus hastalarımıza uyguladığımız kornea topografisi eşliğinde kişiye özel excimer lazer yöntemiyle, göz yüzeyindeki düzensiz astigmatizma düzeltilebilmektedir.

Ayrıca bu tedavi sonrasında, hastalığın tekrar ortaya çıkmasını ve ilerlemesini engellemek için çapraz bağlanma (crosslinking) tedavisi de uygulanarak şeffaf tabakanın sağlamlığı arttırılmaktadır.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Başhekimi Dr.Öğr.Üys. Ahmet GÜZELÇİÇEK; hastanemizde Göz Hastalıkları Bölümünde yapılan Keratokonus tedavisi, Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesinin, bölgede büyük bir sağlık hizmeti sunmasına vesile olduğunu söyledi.

📆 23 Aralık 2019 Pazartesi 15:01   ·   💬 0 yorum   👀 485 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

SİVEREK HABER ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ siverek gazete Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti SİVEREKGAZETELERİ Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu ŞANLIURFA HABER Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü FATİH ERBAKAN Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA GAZETESİ siverek hedef gazetesi Şuçgad’tan Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek Urfa Haber Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. gazete siverek Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu SİVEREKHABER BAŞKAN YILDIZ Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor ŞANLIURFAHABER siverek gazeteleri Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek gazetesi BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK