MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Hastalığı Şiir Kitabı Çıkarmasına Engel Olamadı
Hastalığı Şiir Kitabı Çıkarmasına Engel Olamadı
Hastalığı Şiir Kitabı Çıkarmasına Engel Olamadı

DMD hastası Hasan Adsoy, roman yazmaya hazırlanıyor Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde Duchenne Musküler Distrofi (DMD) kas erimesi hastası Hasan Adsoy (28), hastalığına rağmen şiir kitabı çıkardı.

 

Henüz ilkokula başladığı ilk yıllarda 4 ağabeyini kaybettiği kas erimesi hastalığına yakalanan Adsoy, yaşama sevincini kaybetmeyerek hayata tutunmaya devam etti. Kendisi gibi aynı hastalığa yakalananlarla sürekli iletişimde olan 28 yaşındaki Hasan, hastalıkla mücadele edenlere de umut ışığı oluyor.

6 erkek 4 kız çocuğu olan bir ailenin son çocuğu olarak dünyaya gelen Hasan Adsoy, yaşadıklarının imtihan olduğuna inanarak, yaşadıklarına sabır gösteriyor. Hastalığının son evlerini yaşayan ve en basit ihtiyaçlarını karşılayamayan ancak umutsuzluğuna düşmeyen Adsoy’un ihtiyaçlarını ise annesi ve babası karşılıyor.

Kendisi için hazırlanan bilgisayardan teknolojiyi ve güncel olayları yakından takip eden Adsoy, kendisiyle aynı kaderi paylaşan kas erimesi hastalarıyla kurdukları grupta psikolojik destek vermeyi de ihmal etmiyor.

Zamanının çoğunu şiir yazmakla değerlendiren Adsoy, şiirlerini bir kitapta topladı. Ayvanat Kadın ve Kültür Merkezi’nde düzenlenen imza gününde kitapseverlerle bir araya gelen şair, kaşeye basılan imzasıyla kitaplarını imzaladı.

Hastalığın ilk döneminde psikolojisinin bozulduğunu dile getiren Hasan Adsoy, “Yaşım ilerledikçe hastalığın dert değil, hediye olduğunu fark ettim.

Kitap çıkarmamın nedenlerinden biri de bu hastalık bile olsa asla pes etmemelerini ve güçlü olmalarını göstermektir.

Hastalığın hiçbir şeye engel olmadığını kanıtlamak istedim ki yeteneği neyse kendini o yönde geliştirsin.” diye konuştu.

Kitaptaki şiirlerin gerçek yaşamından olduğunu belirten Adsoy, şunları söyledi: “Ben yüreğimi yazıyorum herkes şiir sanıyor. Akşam saatlerinde dinlenirken bir fon müziği açıyorum ve şiir kendiliğinden geliyor. Çok mutlu oldum bugün, katkı sağlayan herkese teşekkür ediyorum.” dedi.

Emekli emniyet bekçisi baba Ahmet Adsoy (81) ise sevinç gözyaşları döktü.

Oğlunu mutlu gününde yalnız bırakmayan anne Saadet Adsoy (61), “Katılan herkese çok teşekkür ederim.

Hasanım roman yazmaya başladı. Ben kendisine yapamazsın deyince ‘siz karışmayın, ben yaparım’ dedi.”

AB Uyum Komisyonu Başkanı ve AK Parti Şanlıurfa Milletvekilli Mehmet Kasım Gülpınar’ın katkısıyla kitabın çıkarıldığını belirten AK Parti Siverek Gençlik Kolları Başkanı İhsan Konacak, “Kendisiyle tanıştığımızda Hasan kardeşimizin şiir yazdığını fark ettik. Kendisiyle şiirlerin kitap haline getirilmesi konusunda istişare ettik.

Vekilimiz Mehmet Kasım Gülpınar’ın katkısıyla bunu hayat geçirdik. Bugün de kitabının imza günüydü.

Hasan’ın örnek olması gerekiyor, DMD hastası ve abilerini bu hastalıktan kaybetmiş. Hasan’ın hayat mücadelesi umuyorum ki bizlere örnek olur ve o şekilde bir hayat mücadelesi vermeye devam ederiz.” ifadelerini kullandı.

📆 17 Nisan 2019 Çarşamba 14:57   ·   💬 0 yorum   👀 623 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

SİVEREKHABER ŞANLIURFAHABER Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Urfa Haber Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor ŞANLIURFA GAZETESİ Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. BAŞKAN YILDIZ AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz siverek gazetesi SİVEREK HABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu FATİH ERBAKAN Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor siverek gazeteleri SİVEREKGAZETELERİ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ gazete siverek siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek Şuçgad’tan Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu siverek gazete ŞANLIURFA HABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı