KANSER TARAMALARI HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER » KANSER TARAMALARI HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR
KANSER TARAMALARI HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR
KANSER TARAMALARI HIZ KESMEDEN SÜRÜYOR

Siverek ilçesinde sağlık kurumlarınca vatandaşlara yönelik erken teşhis amacıyla ücretsiz verilen kanser tarama hizmetleri sürüyor.

 

 

Siverek İlçe Sağlık Müdürlüğünden verilen bilgide sağlıklı bir yaşam için bütün vatandaşlara ücretsiz hizmet vermeye devam edildiği belirtilirken erken teşhisin hayat kurtardığına dikkat çekildi.

Sağlık Bakanlığı koordinasyonunda ücretsiz olarak yapılan kanser taramaları Kanser Erken Teşhis Tarama ve Eğitim Merkezi (KETEM), İlçe Sağlık Müdürlüğü, Sağlıklı Hayat Merkezi, Aile Hekimliği Birimleri tarafından yürütülüyor.

Şanlıurfa İl Sağlık Müdürlüğü Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Dr. Öğretim Üyesi Abdullah Solmaz, erken teşhisin önemine vurgu yaparak, “Vatandaşlarımızın ücretsiz olarak kanserden korunmaları ve kendilerine uygun taramaları yaptırmaları için merkezlerimize bekliyoruz. Merkezlerimizde ülkede yürütülen ulusal kanser tarama programları kapsamındaki 40-69 yaş arası kadınlarımız için meme kanseri, 30-65 yaş arası kadınlarımız için rahim ağzı kanseri ve 50-70 arası kadın ve erkekler için kalın bağırsak kanseri taramaları yapılmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Yürütülen çalışmalar konusunda da bilgi veren Solmaz, şunları söyledi:

“Bu çalışmalar çerçevesinde il genelinde kamu ve özel tüm sağlık tesislerinde 2022 yılında 40-69 yaş arası 14 bin 494 kadınımıza meme kanseri taraması, 30-65 yaş arası 23 bin 908 kadınımıza serviks kanseri taraması, 50-70 yaş arası 14 bin 364 vatandaşımıza ise kolorektal kanser taraması olmak üzere toplam 52 bin 576 vatandaşımızın kanser taramalarını tamamladık. Yapılan taramalar sonucunda, 781 kişinin sonuçları kanser şüphesi taşıdığı için ileri tetkik ve tedavi amacıyla bir üst basamak sağlık kuruluşlarımıza yönlendirilmiştir.”

-Kanserden korkma geç kalmaktan kork

Farkındalık çalışmalarının sadece taramalarla sınırlı kalmadığına dikkat çeken Solmaz, “Kanser farkındalık çalışmalarımız sadece taramalarla sınırlı kalmamış, halka yönelik yapılan bilgilendirme çalışmaları çerçevesinde vatandaşlarımıza kanser ve kanser taramaları hakkında bilgi verilmiş, Mobil Kanser Tarama araçlarımızla merkeze uzak noktalarda bulunan vatandaşlarımıza taramalar yerinde yapılmıştır. Kanserden korkma geç kalmaktan kork. Erken teşhis hayat kurtarır diyoruz ve 2023 yılında maksimum sayıdaki vatandaşımızı ücretsiz olarak bunu özellikle söylemek istiyorum ücretsiz olarak tüm sağlık tesislerimizde bekliyoruz ve kanser taramalarını gerçekleştirmelerini istiyoruz.” dedi.

-Mobil kanser tarama hizmeti

Vatandaşlara taramanın önemini anlatan Solmaz, şu ifadeleri kullandı:

“Özellikle il ve ilçe merkezine uzak yerlerde yaşayan vatandaşlarımızın kanser tarama hizmetlerinden mahrum kalmamaları için planlanan Mobil Kanser Tarama çalışmasından faydalanmak isteyen vatandaşlarımızın bir telefonla en yakın merkezimize ulaşarak, evlerine en yakın yerde taramalarını yaptırabilirler. Sağlık tesislerimizde 2023 yılında 2022 yılından daha fazla vatandaşlarımıza ulaşmayı hedeflemekteyiz. Vatandaşları kanser taramalarına bekliyoruz. 30 yaş üstü bayanlarımızı serviks kanseri açısından, 40 yaş üstü tüm bayanlarımızı meme kanseri açısından ve 50 yaş üstü hem bayan hem erkeklerimizi kolon kanseri dediğimiz bağırsak kanseri taramaları amacıyla hem il merkezinde hem de ilçelerimizde bulunan kanser tarama merkezlerimize bekliyoruz.”

📆 04 Şubat 2023 Cumartesi 15:46   ·   💬 0 yorum   👀 282 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 29 Mart 2023 Çarşamba (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 28 Mart 2023 SALI (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR