MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » KAPALI MARAŞ’IN SADECE SAHİL KISMI DEĞİL, TAMAMI AÇILMALIDIR
KAPALI MARAŞ’IN SADECE SAHİL KISMI DEĞİL, TAMAMI AÇILMALIDIR
KAPALI MARAŞ’IN SADECE SAHİL KISMI DEĞİL, TAMAMI AÇILMALIDIR

Yeniden Refah Partisi tarafından yapılan açıklamada, “46 yıldır adeta ölüme terk edilmiş olan Kapalı Maraş’ın tümden açılması konusunda atılacak olan her türlü samimi ve hakkaniyete uygun adımın arkasında olacağımızı açıkça ifade etmek istiyoruz.” denildi.

Yeniden Refah Partisi Dış İlişkiler Başkanlığı, dün sahil kısmı açılan KKTC’deki Kapalı Maraş bölgesine yönelik yazılı açıklamada bulundu.

‘Kapalı Maraş’ın sahibi hiç şüphesiz Kıbrıs Türkleridir’

Kapalı Maraş bölgesinin büyük çoğunluğunun Osmanlı Vakıf mülkü olduğu vurgulanan açıklamada şu ifadeler kaydedildi:

“KKTC’nin Gazimağusa şehrine bitişik Doğu Akdeniz’in ünlü turizm beldesi sayılan Maraş,  1974 Kıbrıs Barış Harekâtı sonrası Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi’nin aldığı karar uyarınca hem yerleşime hem de iskâna kapatılmıştı. Halbuki 13 Ağustos 1974 tarihinde nihayete eren 2. Kıbrıs Barış Harekâtı sırasında Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından kurtarılmış olmasına rağmen hala iskâna kapatılmış durumdadır. Kapalı Maraş bölgesinde sadece bazı Rum mukimlerin gayrimenkulleri mevcut olmakla birlikte, bu hususta ilgili taraf Rum tarafı değil doğrudan mülk sahibi ailelerdir, çünkü kapalı Maraş’ın büyük çoğunluğu vakıf eseridir. Buna göre kapalı Maraş’ın sorumlusu KKTC Evkaf İdaresidir.

Kıbrıslı Rumlar Maraş’ı işgal etti

Kıbrıs’ta 1571 yılından beri yürürlükte olan vakıf kanunlarına göre, vakıf mülkiyetinde olan Maraş bölgesinin gayrimenkulünü başkalarının sahip olması mümkün değildir. Bu bölge İngiliz yönetimi döneminde, Maraş’taki vakıf eserlerinin % 77’si gayri kanuni olarak Kıbrıslı Rumlar tarafından işgal edilmiştir. 1960’ta kurulan Birleşik Kıbrıs Cumhuriyeti’nin 1960 Anayasası’nın 110. Maddesi ve kuruluş sözleşmesinin E ekine göre, İngiliz Kolonisi dönemindeki tüm kanuni hüküm ve sorumluluklar aynı şekilde hiçbir değişikliğe uğramadan Kıbrıs Cumhuriyeti hükümetine geçmiştir. Bu nedenle kapalı Maraş’ın gerçek sahibi hiçbir şüpheye yer kalmadan vakıfların olduğu vakıf belgeleri, tapu senetleri ve yasal hükümler gereği KKTC Vakıf  İdaresidir. Tüm bu gerçeklere rağmen, Annan Planı çerçevesinde kapalı Maraş bölgesinin Kıbrıs Rumlarına bırakılması öngörülmekte idi. Fakat yapılan referandum sonucunda Kıbrıslı Rumlar, Annan planını kabul etmemeleri sonucu bu plan gerçekleşmemiştir.”

 ‘Uluslararası mevzuata uygun olarak Maraş’ın tamamı açılmalıdır’

Kapalı Maraş sahillerinin yeniden açılmasının Yeniden Refah Partisi tarafından olumlu karşılandığı ve Maraş’ın tamamının açılması  konusunda atılacak olan samimi adımların arkasında olunacağını belirtilen açıklamada,  “Sayın Cumhurbaşkanı Maraş sahillerinin halka açıldığını ifade ederken bunun tüm kapalı Maraş bölgesinin yeniden iskâna açılması anlamı taşımadığı ve sadece ‘Maraş sahili’ ile sınırlı bir söylem olduğu muhakkaktır.  Burada parti olarak şunu ifade etmek isteriz ki, Vakıf malı olan ve zaman içerisinde Kıbrıs Rumları tarafından talan edilen bu bölgenin, asıl vakfiyelerin uluslararası mevzuata göre vakıf idaresine bırakılması ile ilgili adımların atılmasını beklediğimizi ifade etmek isteriz. Eğer ki, Annan Planı’nda olduğu gibi, Kıbrıs Rumlarını müzakere masasına çekebilmek amacıyla ve Maraş bölgesinin Rumlara verilmesi niyetiyle Maraş’ın sahili ve plajı için günü kurtarmaya yönelik böyle bir girişim yapılıyorsa, bunun çok vahim sonuçlar doğuracağını açıkça ifade ediyoruz ve böyle bir adımı Yeniden Refah Partisi olarak asla kabul etmeyeceğimizi ifade etmek isteriz.” denildi.

📆 10 Ekim 2020 Cumartesi 16:48   ·   💬 0 yorum   👀 897 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü SİVEREKHABER Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti gazete siverek SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFA GAZETESİ ŞANLIURFAHABER siverek Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Urfa Haber Şuçgad’tan Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! SİVEREK HABER FATİH ERBAKAN Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı siverek gazetesi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor siverek gazeteleri siverek gazete Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış BAŞKAN YILDIZ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu ŞANLIURFA HABER Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek hedef gazetesi