MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet, SİVEREK SON DAKİKA HABER » KOÇALİ AYMAZ’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MEKTUP
KOÇALİ AYMAZ’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MEKTUP
KOÇALİ AYMAZ’DAN CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN’A MEKTUP

Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği Onursal Başkanı Koçali Aymaz, ilçedeki yurt sorununun çözülmesi amacıyla Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a mektup yazdı.

Yıllardır kentin kalkınması ve gelişmesi için çaba sarf eden Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SİVİL DER) Onursal Başkanı Koçali Aymaz, taleplerinin karşılanmadığını dile getirdiği mektubu Cumhurbaşkanı Erdoğan’a gönderdi.

Mektubunda Harran Üniversitesine bağlı meslek yüksekokulun yanı sıra uygulamalı bilimler fakültesinde 700 öğrencinin eğitim gördüğünü aktaran Koçali Aymaz, ilçede yurt olmadığını dile getirdi.

Harran Üniversitesi’nin fakültede ikinci bölüm olarak Sosyal Hizmetler bölümünü bir türlü açmadığını öne süren Aymaz, taleplerine karşılık verilmediğini anlattığı mektubunu Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a gönderdi.

Mektubunda Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım talep eden Aymaz, şu ifadeleri kullandı:

“Sayın Cumhurbaşkanım, çözümünü arz ettiğim üç sorunun çözüme kavuşturulması, taleplerimden ibarettir. 1- Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültemize ikinci bölüm olan Sosyal Hizmetler Bölümü’nün Harran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından acilen açılması. 2- Kentimizde 27 yıl önce açılan Siverek Meslek Yüksekokulu (SMYO) ile 5 yıl önce açılan Uygulamalı Bilimler Fakültesinde toplam 700 öğrenci mevcudu olduğu halde KYK tarafından Öğrenci Yurdu bir türlü açılmadığından öğrenciler mağdur olduğu gibi tercihte caydırıcı olduğu için KYK yurdunun en kısa zamanda açılması. 3- Siverek Belediyesi tarafından yapılan modern kütüphanenin Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından modern bir kütüphanenin acilen açılarak gençlerimizin hizmetine sunulması.”

Mektubunda Harran Üniversitesince kendisine verilen cevaplara yer veren Aymaz, “Sayın Cumhurbaşkanım, dilekçem CİMER tarafından Harran Üniversitesine gönderilmiş ve Harran Üniversitesi Rektörlüğü tarafından verilen cevap şu şekildedir: Belirtilen yükseköğretim öğrenci yurdu ile söz konusu kütüphanenin hizmete açılması talebiniz ilgili diğer kurumlara ait olup Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde Sosyal Hizmetler Bölümü’nün öğrenci alımına başlayabilmesi için, akademik kadro tahsisi ile ilgili planlamalar devam etmektedir.” ifadelerini kullandı.

Aymaz, mektubun devamında şunları yazdı: “Verilen bu cevabın belirtilen yükseköğretim öğrenci yurdu ile söz konusu kütüphanenin hizmete açılması talebi ile ilgili cevaba katılıyorum çünkü onları ilgilendirmiyor. Ancak Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde Sosyal Hizmetler Bölümü’nün açılması konusundaki cevaba katılmam mümkün değildir. Rektörlüğün verdiği cevap tatmin edici bir cevap olmadığı gibi sorunu çözmeye yönelik de değildir.  Rektörlük makamı sorunu yokuşa sürmeye ve baştan savmaya çalışmaktadır. Yukarıda da belirttiğim gibi, CİMER olarak Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nde Sosyal Hizmetler Bölümü’nün açılması için YÖK’ten söz konusu fakültemiz adına kadro tahsis edilmesinin takipçisi olmanızı arzu ediyorum. Aksi halde Harran Üniversitesi Rektörlüğü ikinci bölüm açmayarak Fakültenin kapatılması için zemin hazırlamaktadır. Sebebine gelince; YÖK tarafından Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesinde Sosyal Hizmetler Bölümünün açılmasına karar verildiği halde aradan yıllar geçtiği halde Üniversite Rektörlüğü, bölüme öğrenci almamak için direnmektedir. Gerekçe olarak da “YÖK barınma sorunu olan yerlerde bölüm açmaya izin vermiyor” denmektedir.”

Mektupta Harran Üniversitesinin tutumunu eleştiren Koçali Aymaz, “Harran Üniversitesi YÖK’ün hiçbir mevzuatında yer almayan akıl dışı bir gerekçe ile açık bulunan bölüme kadro vermemekte ve bundan YÖK’ün sorumlu olduğunu belirtmektedir. Barınma sorunu gerekçe olsa ülkemizdeki Fakülte ve Meslek Yüksekokulların büyük bölümü açılmamış olurdu. Ayrıca YÖK’ün açma kararına direnerek görevini yapmaması da bu Fakültemizin kapanmasına yönelik eylem olduğuna inanmaktayız. Rektörlüğü göreve davet ediyorum. Sayın Rektörümüz ile gerek Sivil Toplum Kuruluşlarıyla heyetler halinde 1 Ağustos 2019 tarihinde Rektörlük Makamında yapılan toplantılarda ve gerekse telefon ve mesajlarla yaptığımız görüşmelerde Fakültemize 2. bölümün açılması talebimizi rektörümüz reddetmektedir. Üç yıldır açık bulunan Sosyal Hizmet Bölümü’ne bu yılda öğrenci alınmazsa YÖK bölümü kapatacaktır.  Bu nedenlerle de Rektörlüğün verdiği cevap gerekçeleri yansıtmamaktadır.” diye yazdı.

Mektupta Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan yardım isteyen Aymaz, “Cumhurbaşkanlığı olarak duruma el koymanızı ve takipçisi olmanızı yüksek makamınızdan istirham etmekteyim. Siverek’in çeyrek nüfusuna sahip illerde üniversiteler kurulmuşken tarihte il olan ve çok sayıda ilden nüfus itibariyle daha büyük olan günümüzde de 270 bin nüfusa sahip olan bir kentte Adalet ve Kalkınma Partisi hükümeti tarafından 2016 yılında açılan Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi’nin uzun yıllar aradan geçtiği halde bir bölümle eğitime devam etmesi Harran Üniversitesi yönetimine yakışmamaktadır. Yukarıda arz ve izah etmeye çalıştığım haklı nedenlerden dolayı önümüzdeki eğitim-öğretim yılında Üniversite öğrencilerimizin mağdur olmaması için KYK yurdunun açılması, nüfusu 300.000’ne yaklaşan ilçemize acilen modern bir kütüphanenin hizmete girmesi ve Siverek Uygulamalı Bilimler Fakültesi Sosyal Hizmetler Bölümü’nün acilen açılması için gerekli çalışmaların yapılmasını arz ve talep ediyorum.” açıklamasında bulundu.

Galeri
📆 04 Ocak 2022 Salı 12:08   ·   💬 0 yorum   👀 197 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 21 OCAK 2022 CUMA (www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETELERİ 20 Ocak 2022 Perşembe (www.siverekgazetleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı BAŞKAN YILDIZ siverek hedef gazetesi siverek gazeteleri Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK SİVEREKGAZETELERİ Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış siverek gazetesi Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFAHABER Şuçgad’tan Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor SİVEREK SON DAKİKA GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREKHABER Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor FATİH ERBAKAN siverek belediyesi Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazete Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Urfa Haber Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret SİVEREK HABER Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı gazete siverek ŞANLIURFA HABER