MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Mavi Marmara Gazisinden Örnek Davranış
Mavi Marmara Gazisinden Örnek Davranış
Mavi Marmara Gazisinden Örnek Davranış

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan Mavi Marmara gazisi Ramazan Baylan, ilik kanseri genç kıza gönüllü donör oldu.

 

İsrail’in Filistin’e uyguladığı ambargo nedeniyle Mavi Marmara gemisinde askerlerin saldırısına uğrayan ve yaralanan gazi Ramazan Baylan, kök hücre için gönüllü oldu.

İlik kanseri hastalarının iyileşmesinde önemli bir tedavi olarak kabul edilen kök hücre için 9 ay önce bağışta bulunan Baylan, Kızılay’dan gelen telefonla Adana’da ilik kanseri genç kız için gönüllü donör oldu.

Donör olduğu genç kızı tanımadan gönüllü olduğunu belirten gazi Ramazan Baylan, “Düzenli olarak kan bağışında bulunuyorum.

Kızılay kan merkezine başvurduğum dönemlerde ilik nakli ihtiyacı olabileceğini söylediler. Bana kök hücre bağışında bulunmamı da istediler, bende başvuru yapıp hazır olduğumu söyledim.” dedi.

Kök hücrenin ilik kanseri hastaları için çok önemli olduğunu söyleyen Baylan, şunları söyledi: “Maalesef ülkemizde başvuru sayısı beklentilerin çok altındadır.

İlik naklinin önemini yeterince bilmiyoruz. Açıkçası bende bilmiyordum ama anlatılınca bende öğrendim.

Aradan 9 ay geçtikten sonra gelen telefonla kendisiyle eşleştiğim bir kız çocuğunun olduğunu söylediler. Hiç tanımıyorum kendisini, kimdir, nerelidir, hangi millettendir bilmem.

Bana hala da nakil için aday mısınız diye sorduklarında tereddütsüz kabul ettim. Çünkü iyilik her zaman ve her yerdedir. Madem böyle bir ihtiyaç var hemen gitmeliyim dedim.”

Baylan ilik nakli ve kök hücre konusunda duyarlı olunması gerektiğini vurgulayarak eşleşme oranının çok düşük olduğu bir ortamda bir hasta ile eşleştiği için mutlu olduğunu kaydetti.

 

📆 20 Aralık 2019 Cuma 16:37   ·   💬 0 yorum   👀 416 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 OCAK 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 25 OCAK 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR