MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » NALBANT MESLEĞİ TARİHE KARIŞIYOR
NALBANT MESLEĞİ TARİHE KARIŞIYOR
NALBANT MESLEĞİ TARİHE KARIŞIYOR

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir dönem popüler meslekler arasında yer alan nalbantlık, ulaşım ihtiyaçlarının değişmesiyle unutulmaya yüz tuttu.

Bir dönemin en popüler mesleklerinden biri olan nalbantlığa olan talebin düşmesiyle birlikte ustaların sayısı gün geçtikçe azalmaya başladı.

Gelişen teknolojiyle birlikte ulaşım ihtiyaçlarının da değişmeye başlamasıyla kaybolmaya yüz tutan meslekler arasında yer alan nalbantlık mesleğini sürdüren usta sayısı her geçen gün azalmaya başladı.

Ulaşımın binek hayvanlarla yapıldığı yıllarda ilçede çok sayıda nalbant ustası bulunurken günümüzde teknolojinin gelişmesiyle birlikte bu tür hayvanlar kullanılmadığından, nalbantlık mesleği de yok olmaya yüz tuttu.

Yaklaşık 20 yıldır nalbantlık yapan Abdürrahim Özbakan, mesleğin gün geçtikçe tarihe karıştığını söyledi.

Nalbantlık mesleğinin bir dönem yoğun ilgi gördüğünü dile getiren Özbakan, “Ulaşım ve yük taşıma işlerinin hayvanlarla yapıldığı yıllarda hem kazanç hem de rağbet vardı. Biz bu işi yapan ustalardan öğrendikten sonra uzun yıllar geçimimizi bu meslekten sağladık. Son dönemlerde teknolojinin hızla gelişmesi ve insanların konfor arayışı ile ihtiyaçlarının değişmesiyle beraber mesleğe olan ilgi ve alaka azalmaya başladı.” dedi.

Mesleğin son dönemlerini yaşadığını belirten ve son ustalardan biri olduğunu ifade eden Özbakan, şunları kaydetti: “Mesleğe olan ilgi öylesine azaldı ki artık ve usta ne de çırak yetişiyor. Son binek hayvanların da kullanılmamasıyla nalbantlık mesleği tarih olacak. Hiç unutmuyorum ki iş yapmadık dediğimiz gün yaklaşık 15 hayvana nal çakardık. Şu an ise günde bir en fazla iki hayvanı nallıyoruz.”

At arabasıyla taşımacılık yapan Recep Gümüştaş ise işlerinin gün geçtikçe azaldığını belirterek, “Eskiden çok yoğun olurduk ki şehirde çok sayıda at arabası vardı. Elektrikli araçların da piyasada iş yapmasıyla bize rağbet kalmadı. Bugün de atımın eskiyen nallarını değiştirmek için getirdim. Nal atımızın ayakkabısıdır, nasıl ki bir insan ayakkabısız olmuyor ise atta nal olmadan yürümez. Zaten şehirde nalbantta kalmadı. Görünen o ki biz tükendikçe nalbant ustaları da nalbantlık mesleği de yok olacak.” diye konuştu.

Galeri
📆 05 Ekim 2020 Pazartesi 15:33   ·   💬 0 yorum   👀 1.147 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor SİVEREKHABER Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor SİVEREK HABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu BAŞKAN YILDIZ siverek ŞANLIURFA GAZETESİ Şuçgad’tan ŞANLIURFA HABER Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek gazeteleri Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! gazete siverek Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazete siverek hedef gazetesi Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. ŞANLIURFAHABER Urfa Haber Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler FATİH ERBAKAN SİVEREKGAZETELERİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! siverek gazetesi