MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » PROF. DR. YILMAZ: HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR
PROF. DR. YILMAZ: HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR
PROF. DR. YILMAZ: HER BAĞIŞ YENİ BİR HAYATTIR

 

Şanlıurfa Harran Üniversitesi Organ Nakli Sorumlu Hekimi Prof. Dr. Mehmet Yılmaz,  “Ülkemizde her yıl 3-9 Kasım tarihleri arasının “Organ ve Doku Bağışı Haftası” olarak kutlanması ile ilgili önemli açıklamalarda bulunarak organ bağışının önemine dikkat çekti.

Tedavisi yalnızca organ ve doku nakli ile mümkün olan hastalıklar, bütün dünyada olduğu gibi ülkemizde de önemli sağlık sorunlarındandır, dedi.

“Organ nakli” vücutta görevini yapamayan bir organın yerine canlı bir vericiden veya ölüden alınan sağlam ve aynı görevi üstlenecek bir organın nakledilmesi işlemidir.

Kişinin hayatta iken serbest iradesi ile tıbben yaşamı sona erdikten sonra doku ve organlarının başka hastaların tedavisi için kullanılmasına izin vermesi ve bunu belgelendirmesi de organ bağışıdır.

Prof. Dr. Mehmet Yılmaz açıklamasının devamında ise “Türkiye organ nakli faaliyetleri için yeterli donanıma, deneyimli nakil ekiplerine ve nakil merkezlerine sahiptir. Aşılması gereken en önemli sorun kadavra bağış oranındaki yetersizliktir.

Unutmamak gerekir ki, her bağış yeni bir hayattır. Diyanet İşleri Başkanlığı Din İşleri Yüksek Kurulu, organ naklinin caiz olduğunu bildirmiş ve organ bağışını, insanın insana yapabileceği en büyük yardım olarak tanımlamıştır, vurgusunu yaparak organ bağışının teşvik edilmesi gerektiğini ifade etti.

Ülkemizde organ bağışları Sağlık Bakanlığı kontrolü ve denetiminde yapılmaktadır.  “Türkiye Organ ve Doku Nakli Bilgi Sistemi” vasıtasıyla organ dağıtımı en adaletli ve şeffaf biçimde yapılmaktadır.

Ülkemizde organ olarak, böbrek, deri, karaciğer, kalp, akciğer, pankreas ve ince bağırsak nakilleri; doku olarak kemik, kemik iliği, kornea ve kalp kapağı nakilleri yapılmaktadır.

Organ bağışı yapmak isteyen vatandaşlar, il sağlık müdürlükleri, hastaneler, organ nakli yapan merkezler, aile hekimliklerine başvurabilir, detaylı bilgi alabilirler.

Organ bağışı yapmak isteyen kişiler, belirtilen yerlere başvuru yaparak iki tanık huzurunda bir belge imzalayarak organ bağışı kartına sahip olurlar. Organ bağışı kartını alan kişinin, bağış kartını her zaman üzerinde taşıması gerekmektedir, dedi.

Son olarak ise Şanlıurfa Harran Üniversitesi Hastanesi Başhekimi Dr. Ahmet Güzelçiçek ise Organ ve Doku Bağışı Haftası nedeniyle vatandaşların bu konuda daha duyarlı ve hassas davranmaları gerektiğini ifade ederek hastanemizde de Prof. Dr. Mehmet Yılmaz Başkanlığındaki ekip ile birlikte sadece Şanlıurfa’ da değil bölgede de doku ve organ bağışının yapıldığı bir hastane olduklarını vurgulayarak herkesi doku ve organ bağışında bulunmaya davet etti.

 

Galeri
📆 06 Kasım 2020 Cuma 09:01   ·   💬 0 yorum   👀 2.254 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 5 MART 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 4 MART 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ BAŞKAN YILDIZ Siverekli İşçileri Taşıyan Minibüs Kaza Yaptı: 11 Yaralı Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu ŞANLIURFAHABER siverek gazeteleri Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler SİVEREK HABER ŞANLIURFA HABER siverek hedef gazetesi Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Şuçgad’tan Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor gazete siverek Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı siverek gazete siverek gazetesi Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. SİVEREKGAZETELERİ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREKHABER Fatih Erbakan: Milli Uzay Çalışmalarını Destekliyoruz Ancak Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Ak Parti Siverek Kadın Kollarından Kaymakam Ongu'ya Ziyaret