MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » Saklı Cennet Takoran Vadisi Dünyaya Tanıtılacak
Saklı Cennet Takoran Vadisi Dünyaya Tanıtılacak
Saklı Cennet Takoran Vadisi Dünyaya Tanıtılacak

Fırat gezginler kulübü büyük tak oran festivali için kolları sıvadı Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinin Fırat nehri kıyısında  bulunan, Diyarbakır Çermik İlçesiyle, Şanlıurfa’nın Hilvan ilçeleri  sınırlarına kadar Fırat Nehri Sınırı boyunca  yaklaşık 120 Km suyla çevirili Siverek ilçesi sınırları boyunca uzanan Fırat nehrinde Atatürk Barajı için Su tutulmaya  Başlamasıyla bölgede kendiliğinden oluşan bir çok adacığını yanısıra , doğal güzelliği ve  yeşiliyle bölgede  saklı cennet olarak  tanınan, Türkiye’de dördüncü asma köprünün   bulunduğu  takoran  bölgesinin dünyaya  tanıtılması amacıyla Eylül ayında Büyük  Takoran Festivali  düzenleme  kararı alındı.

 

Siverek kentinde  kurulu bulunan Fırat Gezginler Külubü tarfından  Vadide Siverek’te bulunan sivil Toplum kuruluşu başkanları, sendika  başkanları  ve gazetecilerin katıldığı” takoran vadisi için ne yapmalı  toplantısında  STK’lar gazeteciler, sendika başkanları bölgenin  turizime kazandırılması amacıyla  yapılması gerekenleri anlatıp tanıtım için yerel yönetimlerin  bölgeye  sahip çıkmalarını isediler.

Yaklaşık bir  saat süren toplantının  ardından, söz alan Fırat gezginler külubü Başkanı  Ferit Akçalı bu yıl Eylül  ayında  bölgede  uluslar arası büyük Tak oran fesivalının  yapılacağını  müjdeledi.

BÖLGEYE BAŞTA RUSYA VE BİR ÇOK AVRUPA ÜLKESİNDEN SPORCULAR FESTİVALE LATILACAK

Fırat gezginler kulübü başkanı Akçalı, tak koranda düzenlenen toplantıda bölgede ilk kez uluslar arası bir festival yapılacağını müjdesini vererek şunları kaydetti” Fırat gezginleri olarak tüm çabamız bölgenin saklı kalmış doğal güzelliklerini tüm dünyaya tanıtmaktır.

Eylül ayında üçgün sürecek uluslar arası düzeyde” Büyük Tak oran festivali” düzenlemektir. 6-7-8 Eylül günleri düzenleyeceğimiz büyük festivale başta Ruzya olmak üzere Avrupa’nın birçok kentinden ve Türkiye’den milli sporcular katılacak. Festival kapsamında balık tutma, Nissimi köprüsünün en üst noktasından halatla inme, doğa yürüyüşleri, Takoran için ne yapmalı isimli birden çok panel, yüzlerce insanın aynı anda dilek balonlarını uçurma, yamaç parraşutu, yapam motosiklet yarışları, fotoğraf yarışmaları yapılacak. Tüm halkımızı festivale  davet ediyoruz”dedi.

 

Galeri
📆 03 Ağustos 2019 Cumartesi 11:19   ·   💬 0 yorum   👀 270 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir