MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Şanlı Kentin Tarihine Müzede Yolculuk
Şanlı Kentin Tarihine Müzede Yolculuk
Şanlı Kentin Tarihine  Müzede Yolculuk

– Tarihi ve farklı kültürüyle adından sıkça söz ettiren Şanlıurfa’da, “Urfa Şehir Surları”nın önemli bir bölümünü oluşturan ve kent tarihinin tüm yönleriyle anlatıldığı “Kent Müzesi”nde tarım, hayvancılık ve el sanatlarının gelişimini temsil eden mumyalar yer alıyor

 

– Şanlıurfa Kent Müzesi Sorumlusu Hamdullah Közcü:

– “2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden sonra ziyaretçi sayımız çok arttı. Şanlıurfa’ya gelen grupların yüzde 80’i mutlaka müzemizi ziyaret ediyor. Bu durum da bizleri sevindiriyor. Herkesi bu güzel yapıyı görmeye Urfa’nın geçmişine yolculuk yapmaya davet ediyoruz”

Tarihi ve kültürüyle Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden biri olan ve 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle yerli ve yabancı turistlerin akınına uğrayan Şanlıurfa’da, 5 yıl önce açılan “Kent Müzesi”ni ziyaret edenler tarihe yolculuk yapıyor.

“Urfa Şehir Surları”nın önemli bir bölümünü oluşturan 2 bin metrekare alana sahip müzede tarım ve hayvancılığın gelişimini temsil eden mumyalar ve tarihi mekanların maketleri bulunuyor.

Müzeyi ziyaret edenler ise tarihe yolculuk yaparak şehrin geçmişi hakkında bilgi sahibi oluyor.

Yemek kültürü, sosyal yaşantı, müzik kültürü ve çocuk oyunlarına kadar kentin geçmişten bugüne gelenek ve göreneklerinin yaşatıldığı müzede kuşçuluk, taş ustalığı ve değirmencilik gibi birçok meslek de görsel olarak anlatılıyor.

Şanlıurfa’nın önemli simaların da tanıtıldığı mekanda kentte yaşadığına inanılan peygamberlerin hayatı sesli olarak anlatılıyor. Müzede ayrıca “tarihin sıfır noktası” olarak

nitelendirilen Göbeklitepe, Hazreti İbrahim’in doğup büyüdüğü ve ateşe atıldığı yer olarak rivayet edilen Balıklıgöl ve dünyanın sayılı barajlarından Atatürk Barajı’nın 3 boyutlu maketleri bulunuyor.

Kurtuluş Savaşı sırasında kenti işgal etmek isteyen düşmana karşı halkıyla topyekun direniş gösteren ve bunun üzerine 11 Nisan 1984’te TBMM tarafından “Şanlı” unvanı verilen kentin tarihini merak edenler, söz konusu müzede tarihi yolculuğa çıkıyor.

Turizmde 2019’un “Göbeklitepe Yılı” ilan edilmesiyle yerli ve yabancı turistlerin yoğun olarak ziyaret etmeye başladığı kentte, “Kent Müzesi” de sektöre önemli katkı sunuyor.

– “Göbeklitepe Yılı sayesinde ziyaretçi sayısı arttı”

Şanlıurfa Kent Müzesi Sorumlusu Hamdullah Közcü, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kentte son yıllarda müze sayısının arttığını ve bu durumun turizme önemli katkı sunduğunu ifade etti.

Kent Müzesi’nin de kentin tarihini tüm yönleriyle ele aldığını ve bundan dolayı çokça ziyaretçi ağırladığını dile getiren Közcü, şöyle devam etti:

“Burası halk arasında tarihi Mahmutoğlu Kulesi olarak biliniyor. Tarihi yapının geçmişi, kale burcunun üzerinde Ermenice yazılı kitabeden anlaşılıyor.

1100’lü yıllarda Haçlı Kontluğu döneminde Bey Kapısı Surları üzerinde inşa edilmiş önemli bir yapı. Uzun yıllar atıl durumda kalan söz konusu mekan 2014’te restore edilerek hizmete açıldı.

Müzemizde Şanlıurfa’nın tarihi, kültürü, gelenek-görenekleri, giyim-kuşam, kullanılan takılar gibi kentimizi her yönüyle anlatıyor

. Ziyaretçi yoğunluğumuz iyi seviyede özellikle hafta sonları çok sayıda kişi buraya geliyor ve herkes çok beğeniyor.

İnsanlar burada faklı bir duygu yaşıyorlar. Özellikle 2019’un Göbeklitepe Yılı ilan edilmesinden sonra ziyaretçi sayımız çok arttı.

Şanlıurfa’ya gelen grupların yüzde 80’i mutlaka müzemizi ziyaret ediyor. Bu durum da bizleri sevindiriyor. Herkesi bu güzel yapıyı görmeye Urfa’nın geçmişine yolculuk yapmaya davet ediyoruz.”

– “Müzelerin turizme katkısı önemli”

Bölgesel Turist Rehberler Odası Başkanı Müslüm Çoban ise müzelerin turizm açısından önemine değinerek, Şanlıurfa’ya gelen ziyaretçileri, kent geçmişini öğrenmeleri açısından Kent Müzesi’ne getirdiklerini söyledi.

 

Ziyaretçilerin burada farklı duygular yaşadığına dikkati çeken Çoban, “Bölgede turizm yoğunluğu geçen yıldan itibaren çok iyi durumda

Müze sayısı arttıkça gelen misafirlerin gezip göreceği mekanlar çoğalıyor. Bu da Şanlıurfa’da konaklanan gün sayısını artırıyor.

Özellikle gençlerin ve öğrencilerin müzelere ilgisi var. Bu anlamda Kent Müzesi de bizim için ayrı bir önem taşıyor.” dedi.

Ailesiyle müzeyi ziyaret eden 55 yaşındaki Mustafa Yıldız da burada geçmişe yolculuk yaptığını ve birçok şeyi gözünde canlandırdığını belirterek, emeği geçenlere teşekkür etti.

Galeri
📆 09 Nisan 2019 Salı 16:59   ·   💬 0 yorum   👀 465 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 16 NİSAN 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 15 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek gazetesi Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı FATİH ERBAKAN ŞANLIURFA HABER Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler gazete siverek Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Urfa Haber BAŞKAN YILDIZ Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ SİVEREKGAZETELERİ Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! ŞANLIURFAHABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. SİVEREKHABER Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFA GAZETESİ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu SİVEREK HABER siverek gazete Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek hedef gazetesi siverek gazeteleri Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Şuçgad’tan Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz