SİVEREK BELEDİYESİ ÇÖZÜM YERİNE HALKIN SESİNİ KISTI – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet » SİVEREK BELEDİYESİ ÇÖZÜM YERİNE HALKIN SESİNİ KISTI
SİVEREK BELEDİYESİ ÇÖZÜM YERİNE HALKIN SESİNİ KISTI
SİVEREK BELEDİYESİ ÇÖZÜM YERİNE HALKIN SESİNİ KISTI

Şanlıurfa Çalışan Gazeteciler Derneği,Son Günlerde Gazeteciler ve Yerel Yönetimler arasında çıkan sorunları ile ilgili basın açıklamasında bulundu.

HALKIN SESİ OLABİLMEK
Değerli dostlar sevgili Gazeteci arkadaşlarım. Bu yazımda sizlere gazeteciliği uzun uzadıya anlatıp sıkmak istemiyorum.
Amacım; son günlerde gazeteci arkadaşlarımızla yerel yönetimler arasında haber nedeniyle çıkan hoşnutsuzluklardır.
Yaşanan olumsuzluklara değinmeden müsaadenizle bölgede görev yapan arkadaşlarımızın ne zorluklarla mesleklerini icra ettiklerinin farkındayım. Ben Ur fanatik gazetesi ve aynı zamanda arkadaşlarımız sevgi ve takdirleriyle Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı olmam nedeniyle bölgede gazetecilik adına yaşanacak tüm olumlu ve olumsuz olayların merkezi durumundayım.
Gazetecinin görevi gerçeği iletmektir. Halkın haber alma hakkının yerine getirilmesidir. Gazetecinin görevi gazetecilik yapmaktır. Gazeteci; haberi, fotoğrafı ve yazısı ile aynı zamanda tarihe tanıklık yapandır.

Gazeteci idarecilerin görmediğini idarecilere ileterek aynı zamanda yönetimle halk arasında güçlü bir köprü görevi görmektedir.

Akılı bir yönetim veya STK kuruluşu Kamu adına görev yapan gazeteciler halk adına yardımcı olmaları bir hizmet olarak değerlendiriyorum.
Yazımın başında da belirtim basın mensubu olmamın yanı sıra bir meslek kuruluşunun başındayım.
Halka, yöneticilere ve meslektaşlarıma karşı sorumlu durumdayım. Amacımız yazdığımız haberlerle, çektiğimiz fotoğraflarla dile getirdiğimiz insani sorunlarla vicdani sorumluluğumuzun bilincindeyiz.
Bölgede yerel basının gelişmesi aynı zamanda hemşericilik bilinci, kentine sahip çıkma bilinci ve giderek yerel demokrasinin gelişip yerleşmesi açısından yerel basın can suyu görevini görüyor. Bölgede ki yerel idarecilerimiz, Sivil toplum kuruluşlarımız basına kentlerine daha çok hizmetin gelmesi adına destek olmalıdır. Bu desteği bulduğumuz söylemek bu gün için zor ama yarına hep umutla bakmalıyız

Eleştiri öz eleştiriye açık olmalıyız.

Ancak buna bazı idarecilerimiz veya onlar adına görev yapanlar farkında olmadan eleştiri öfkesiyle kendi kurumlarına Başkanlarına zarar verdiklerinin farkında değiller.
Bunun bir örneğini Siverek ilçemizde yaşadık. Siverek’te yayın yapan Yüz yıllık İrfan Gazetesi ile Hedef gazetesinde haber yapılan kırsal mahalle haberinin öfkesiyle bu iki gazetemizin aboneliği Belediye Başkanını imzasıyla iptal edildi.
Bu çok yanlış bir davranış. Gazeteci arkadaşlarım halkın normal bir hizmet talebini yerine getirmişler. Bundan alınacak, gocunacak bir durum yok. Akılı bir yönetim talebi bulunan köylülerle gidip görüşüp sorunu çözme adına proje üreteceklerine

Halkın sesini kısmayı tercih ettiler.
Siverek’te yayın yapan iki gazetemizin aboneliklerinin iptal yazısının altında Belediye Başkanı Şeyhmus Aydın’ın imzasını görünce şok oldum. İkinci kezdir belediye başkanlık Mamak’ına oturan vicdanı imanı tam bir belediye başkanına şahsen ben o imzayı ismiyle yan yana getirmedim. Aklıma bir soru takıldı yersiz ve haksız bir şekilde basının sesini kısan bu yazıyı başkana götüremeden özel kalem, danışmanları ve basın müdürü hiç mi düşünmedi hiçbir neden yokken halkın sesini neden başkanın imzasıyla kısıyoruz.?
Akılı bir belediye başkanı padişah fermanı gibi tez elden basın susturulsun demez.

SİVEREKLİLER GAZETELERİNE SAHİP ÇIKTI

Cemiyet başkanı olarak olayın büyümemesi için arkadaşlarımla belediye yetkilileriyle konuştum. Gazetelerimize sahip çıktım, ardından Siverek’te bulunan STK temsilcileri siyasi parti ilçe başkanları gazeteye sahip çıktılar.
Siverek’te yaşanan en güzel olay halkın kendi sesine sahip çıkmasıdır.
Her kim öfkeyle kalkıp o yazıyı başkana imzalattıysa şunu diyoruz bu ülkeyi bu memleketi felakete götüren halkı yönetimlerle karşı karşıya getirenler dalkavuk ve yalakalardır.
Yeri gelmişken bir gazeteci ve Çalışan Gazeteciler Derneği Başkanı olarak Siverek halkını kutluyorum. Destek veren tüm vatandaşlara ve meslektaşlarıma teşekkür ediyorum.
Öfkeyle kalkan zararla oturur
Dik duran, daha dik olur.

📆 22 Haziran 2020 Pazartesi 13:50   ·   💬 0 yorum   👀 1.383 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 29 Mart 2023 Çarşamba (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 28 Mart 2023 SALI (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR