MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Siverek Kalesi Çevresine Tehlike Saçıyor
Siverek Kalesi Çevresine Tehlike Saçıyor
Siverek Kalesi Çevresine Tehlike Saçıyor

Siverek Halkının  talebi” facia yaşanmadan önlem alın” Önlem alınmazsa tarihi kale birçok insana mezar olacak

Siverek ilçesinin ender tarihi eserleri arasında bulunan, korunamadığı için yavaş yavaş tarihin sahnesinden silinen Siverek kalesi çevresine tehlike saçıyor. 1970 yıllarında kalenin burcunun çökmesi sonucu onlarca insan yaşamını yitirmişti. Kalenin çevresinde bulunan toprak çatılı evlerde yaşayan vatandaşlar her gün ölüm korkusuyla yaşıyorlar.

Kalenin eteğinde her gece ölüm korkusuyla uyuyamadıklarını belirten vatandaşlara yaptıkları açıklamada şunları kaydettiler”  Daha önce gerek Bakan Faruk Çelik gerekse, Büyükşehir Belediye Başkanı kalenin etrafının boşaltılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığına proje sunacaklarını belirtmelerine rağmen ne belediye nede Kültür Bakanlığı sahip çıktı her gece ölüm korkusuyla uyuyoruz, sorunumuza çözüm beklerken Siverek’in ender tarih eseri olan kalemizin de aslına uygun restore edilmesini bekliyoruz ”açıklamasında bulundular. Siverek İlçesin de bulunan tarihi kale Asur medeniyetinden kalma büyük kesme taşlarla inşa edilmiştir. Kale eski Kottopolis şehri koruma amaçlıydı. Romalılar bu kalenin sur ve burçlarını sağlamlaştırarak kullanmışlardır. Daha sonra Bizanslılar da kaleden yararlanmışlardır.

Tarihi kalenin üzeri çöp yığını durumuna gelmiş, kalede yer yer toprak kaymaları oluşmuş durumda.

Siverek Kalesi

Şanlıurfa Siverek ilçesinde bulunan kale yığma bir tepe üzerinde kurulmuştur. Bölgede yapılan araştırmalara göre Siverek Kalesi’nin tarihi Asurlular dönemine kadar inmektedir. Tarihçi Batlamyus Siverek Kalesi hakkında bazı bilgiler vermektedir: ”Siverek (Konttopolis) Kalesi Asur medeniyetinden kalan büyük kesme taşlarla inşa edilmiştir. Romalılar hazır bulduklar malzeme ile yükseltileri sur ve burçları Mezopotamya’nın en müstahkem kalesi haline getirmişlerdir, fakat Şapur I.in kuvvetleri karşısında şehir yandı, kül oldu halkı hep kılıçtan geçirildi.”  Kale eski Kottopolis şehrini koruma amaçlı olarak yapılmıştır. Romalılar bu kalenin sur ve burçlarını sağlamlaştırarak kullanmışlardır. Daha sonra Bizanslılar da bu kaleden yararlanmışlardır. Batlamyus’a göre kale, Mezopotamya’dan gelecek Arap akınlarına karşı daha da güçlendirilmiştir.

Kale kesme taştan dikdörtgene yakın plan düzeninde olup, yuvarlak kulelerle desteklenmiştir. İçerisinde sarnıç ve yapı kalıntılarına rastlanmıştır. Yakın tarihlerde yapılan restorasyon çalışmaları ile özelliğinden kısmen uzaklaşmıştır.

 

Galeri
📆 30 Eylül 2019 Pazartesi 17:00   ·   💬 0 yorum   👀 836 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Urfa Haber Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı ŞANLIURFA HABER Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ gazete siverek Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu siverek gazetesi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu FATİH ERBAKAN Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu BAŞKAN YILDIZ Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Şuçgad’tan Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek gazete BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret ŞANLIURFAHABER Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA GAZETESİ Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek gazeteleri Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek SİVEREKGAZETELERİ SİVEREKHABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti SİVEREK HABER