MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Siverek ve Şanlıurfa’da Mevsimlik Öğrenci Gerçeği
Siverek ve Şanlıurfa’da Mevsimlik Öğrenci Gerçeği
Siverek ve Şanlıurfa’da Mevsimlik Öğrenci Gerçeği

Siverekli olan aynı zamanda Edessa TV’nin haber müdürlüğü görevini yürüten önemli haberlere imza atan başarılı gazeteci Rıdvan Ortakaya, toplumun kanayan yarası haline gelen mevsimlik işçilik nedeniyle eğitimden geri kalan öğrencileri ekranlara taşıdı.

 

Şanlıurfa ve ilçelerinde sayıları 10 binlere ulaşan aile, mevsimlik işçi olarak başka şehirlere çalışmaya gidiyor. Aile geçimine katkıda bulunmak üzere Türkiye’nin farklı illerine dağılan tarım işçileri, göçmen kuşları gibi bulunduğu şehirden göç ediyor.

7 bölgede yılın ortalama 6 ayını geçiren işçiler, türlü türlü sıkıntılarla karşılaşıyor. Türkiye’de ciddi bir sorun haline gelen bu göç, Türkiye Büyük Millet Meclisinde ‘Mevsimlik Tarım İşçilerinin Sorunlarını Araştırma Komisyonu’ kurulmasına neden oldu.

Kurulan bu komisyon sayesinde temel haklar noktasında olumlu gelişmeler yaşandıysa da işçilerin yaşadığı sorunların çeşitli nedenlerden dolayı kalıcı bir çözüme kavuşmadığı görülüyor.

YILIN ORTALAMA 4 AYI EĞİTİMDEN GERİ KALIYORLAR

Bu zorlu göçten en fazla nasibini alanlar ise çocuklar oldu. Aileleriyle birlikte bu meşakkatli göçe dahil olmak zorunda kalan öğrenciler, yılın ortalama 4 ayı eğitimden geri kalıyor.

RESMİ KAYNAKLAR: 15 BİN 163 ÖĞRENCİ GİDİYOR

Resmi kaynaklar Şanlıurfa’dan 7 bölgenin 72 iline 15 bin 136 öğrencinin mevsimlik işçi olarak gittiğini açıklarken eğitim sendikaları ise öğrenci sayısının 100 bin civarında olduğunu belirtiyor. Hal böyle olunca Şanlıurfa’daki eğitimin kalitesi de ortalamanın altına düşüyor.

“100 BİN ÖĞRENCİ BU GÖÇTEN ETKİLENİYOR”

Eğitim Bir Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İbrahim Coşkun, Şanlıurfa’daki eğitim sorunlarının başlıcalarından birinin mevsimlik işçi çocuklarının olduğunu belirterek 100 bin öğrencinin bu göçten etkilendiğini belirtti.

“1 MİLYONA YAKIN İŞÇİ SORUNUYLA KARŞI KARŞIYAYIZ”

Türk Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı Hikmet Karakuş ise Suriyeli misafirlerle birlikte Şanlıurfa’da 1 milyona yakın mevsimlik işçi sorunuyla karşı karşıya olunduğunu söyledi.

“BU SORUN GİDEREK BÜYÜYOR”

Eğitim Sen Şanlıurfa Şube Başkanı İsmail Tutal, bu göçün uzun yılların birikimi olduğunu kaydederek sorunun gün geçtikçe büyüdüğünü öne sürdü.

“BİRÇOK SORUN İLE KARŞI KARŞIYAYIZ”

Şanlıurfa Mevsimlik Tarım İşçileri Derneği Başkanı Suphi Curun, işçilerin en fazla konaklama, ulaşım ve çalışma koşulları gibi birçok sorun ile karşı karşıya kaldıklarını belirtti.

“EYYÜBİYE’DE 30 BİN ÖĞRENCİ EĞİTİMDEN GERİ KALDI”

Curun, özellikle öğrencilerin Nisan ayından sonra okula ara verdiğini ve bu nedenle sadece Eyyübiye ilçesinde 30 bin öğrencinin eğitimden mahrum kaldığını ifade etti.

“ANNELERE MAAŞ BAĞLANMASI LAZIM”

Yetkililere seslenen Başkan Curun, çocukların eğitime devam etmesi için ailelere yılın belirli aylarında maaş bağlanması gerektiğini kaydetti.

“ÇOCUKLARIMIZ TEMEL HAKTAN MAHRUM KALIYOR”

Mevsimlik işçiler ise 5’inci aydan sonra başka şehirlere göç ettiklerini kaydederek çocukların eğitimden kendilerinin ise temel birçok haktan mahrum kaldığını ileri sürdü.

“15 BİN ÖĞRENCİ 72 İLE GİDİYOR”

Şanlıurfa’nın eğitim kalitesini doğrudan etkileyen bu göç ile ilgili resmi bir açıklamada Şanlıurfa İl Milli Eğitim Müdürü İsmail Yapıcıer’den geldi.

Konuyla ilgili görüşü alınan Yapıcıer, “Türkiye’de en çok göç gönderen iliz. Dolayısıyla bu işin takibi için bize büyük görevler düşüyor.

Şanlıurfa’dan 15 bin 136 öğrencimiz Türkiye’de 72 ile gittiğini tespit ettik. Biz bu tespit ettiğimiz öğrencileri gittikleri illere bildiriyoruz.” dedi.

 

“EĞİTİME KATILIMLARINI YÜZDE 43 SAĞLADIK”

Müdür Yapıcıer, “Modül sistemi üzerinden kayıtları alınıyor. Bu sistem sayesinde yaklaşık 6 bin öğrencinin eğitimine devam etmesini sağladık. Son süreçle birlikte öğrencilerin gittiği yerde eğitim devamını yüzde 43’e çıkardık.” diye konuştu

“İŞÇİLERİN YÜZDE 40’I ŞANLIURFA’DAN GİDİYOR”

Harran Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Sosyoloji Bölüm Başkanı Prof. Dr. Şevket Ökten ise mevsimlik işçi konusunun toplumsal boyutuyla ilgili bilgi verdi.

Türkiye’nin her tarafına dağılan işçilerin yüzde 40’ının Şanlıurfa’dan gittiğini belirten Ökten, işçilerin çeşitli sorunlarla karşı karşıya kaldığını aktardı.

“TOPLUMU OLUMSUZ ETKİLİYOR”

Prof. Dr. Ökten, yaşanan mevsimlik işçi sorununun uzun vadede gelecek beklentisi olmayan bir kuşak olarak geri döndüğünü kaydetti.

Galeri
📆 03 Aralık 2019 Salı 16:13   ·   💬 0 yorum   👀 600 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor SİVEREKGAZETELERİ Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı gazete siverek Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Şuçgad’tan siverek gazete Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! FATİH ERBAKAN siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA HABER Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek gazetesi Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazeteleri Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ siverek BAŞKAN YILDIZ Urfa Haber SİVEREK HABER Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler SİVEREKHABER BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK ŞANLIURFAHABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı ŞANLIURFA GAZETESİ Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü