MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » SİVEREK’İ İL YAPMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ(SİVİL DER) YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BAŞKAN BEYAZGÜL İLE GÖRÜŞTÜ
SİVEREK’İ İL YAPMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ(SİVİL DER) YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BAŞKAN BEYAZGÜL İLE GÖRÜŞTÜ
SİVEREK’İ İL YAPMA VE KALKINDIRMA DERNEĞİ(SİVİL DER)  YÖNETİM KURULU ÜYELERİ BAŞKAN BEYAZGÜL İLE GÖRÜŞTÜ

Büyükşehir Belediye Başkanı Beyazgül “sivil topluk kuruluşu üyelerinin ziyaretinden duyduğu memnuniyeti dile getirip dosya üzerinde gereken inceleme yapacağın” belirti.

Büyükşehir Belediye Başkanına sunulan dosyada Siverek ile ilgili yapılması istenilen yatırım ve çalışmalar şu başlık altında dile getirildi.

Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği olarak kentimize yapılan ve yapılmayan hizmet ve yatırımlar konusunda bazı görüş, düşünce ve önerilerimizi paylaşmak istiyoruz.

Büyükşehir yasasının uygulanması ile güzel gelişmelerin yanında bizleri üzen ve hayal kırıklığına uğratan sorunlarla da karşılaştığımızı ifade etmek isteriz.

Büyükşehir Yasasının uygulamaya geçmesi sonucunda belediyemizin bütçesi çok küçülmüş, yatırım ve hizmet yapamayacak konuma getirilmiştir. İlçe Belediyelerinin bütçelerinin iyileştirilmesini özellikle öneriyoruz. Bu mümkün değilse ilçe belediye yönetimleri seçmek yerine Büyükşehirden bir atamalarla hizmetlerin yapılabileceğini söylemek isteriz.

Çözümü istenen sorun ve taleplerimiz;

Hayvan barınağı;

1) Büyükşehir Yasası ok iken Siverek Belediyesi kendi imkânları ile Hayvan Barınağı yapmış kentteki hayvanlar toplanarak tedavi be bakımları Hayvan Barınağında yapılırken Büyükşehir Yasası hayata geçirildiği gibi yönetimin ilk yaptığı iş Siverek Hayvan Barınağının kapatılması oldu.

Yapılan bu uygulama sonucunda kentteki hasta, uyuz sokak hayvanları cadde ve sokaklarımızda başıboş gezmeye başlandı. Yapılan bu uygulamam Büyükşehir ismiyle bağdaşmamaktadır. Bu sorunun acil çözülmesini öneriyoruz.

Cadde ve Sokaklar;

2) Cadde ve sokaklarımızda ŞUŞKİ ve DEDAŞ tarafından yapılan kazılar sonucunda kent sakinleri olarak son derece rahatsız ve huzursuz olduğumuzu söylemek isteriz. Yapılan kazıların onarılmasına başlanması sevindirici bir gelişme olmakla beraber sistemli bir şekilde çalışmaların bir an evvel bitirilerek hizmete açılmasını talep ediyoruz.

Ayrıca bulvarların (bölünmüş yol) ortasına çizgi çekerek bulvar olmaz. Böyle bir uygulama her an çeşitli trafik kazalarına davetiye çıkaracak uygulama olduğu gibi çizgilerle bölünen bulvarların kent estetiğine, güzelliğine ve görüntüsüne bir katkısı olmaktadır. Bulvarların ortasına yapılan refüjler, ekilen ağaç, çiçek ve güller kente önemli bir güzellik vermektedir. Adnan Menderes Bulvarı karo taşları ile refüj yapılarak çirkin bir görüntüye sebep olunmuştur. Bulvarların ortasına refüj yapılarak refüjün içine de ağaç, gül çiçek ekilerek caddeye güzel görüntü verilmelidir.

İtfaiye;

3) Kentimizdeki İtfaiye personelinin yetersiz olması nedeniyle çıkacak yangılara müdahale edip söndürmeleri hayal ürünüdür. Geçtiğimiz yıl içerisinde bir apartmanda çıkan yangını Siverek İtfaiyesi müdahale ettiği halde Tomalar tarafından söndürülmüş ve “TOMALARIN SÖNDRÜDÜĞÜ YANGIN” olarak Siverek tarihine geçmiştir. Bu sorunun acilen çözülmesini istiyoruz.

Otobüs Durakları;

4) Geçen yıl kentimizde şehir içi otobüs seferleri başlatılması çok güzel bir hizmet olmuştur. Giden Yönetime teşekkür ediyoruz. Ancak halen çok yerlerde duraklar çizgilerle belirlenmiş, yağmur, güneş ve araçlar tarafından bu çizgiler de silinmiştir. Vatandaşın durakların yerini bilmediğinden mağdur olmaktadır. Ayrıca mevcut duraklardaki oturma yerleri demirden yapıldığından kış aylarında soğuktan, yaz aylarından da sıcaktan oturulması mümkün olmamaktadır. Duraklardaki oturma yerlerinin ahşaptan yapılması ve eksik durakların tamamlanmasını önemsiyoruz.

Sinyalizasyon ve Katlı Otopark;

5) Kentimizde yer alan birçok kavşaklarda sinyalizasyon olmadığına şahit oluyoruz. Bu eksiklikte trafik kazalarına davetiye çıkaracak sorun olarak görüyoruz. Sinyalizasyonu olmayan kavşaklara Sinyalizasyon sisteminin kurulmasını ve kent caddelerinin darlığının yanında araç sayısının çok fazla olması nedeniyle trafikte karmaşa yaşanmaktadır. Bu sorunun giderilmesi için kent merkezinde en az iki adet katlı otoparkın yapılmasını istiyoruz.

Kent Tanıtım Tabelaları;

6) Kentimizdeki önemli yerlerle tarihi tesislerin tanıtımları adına eksik olan tanıtım tabelalarının hazırlanıp yerleştirilmesini önemsiyoruz.

Tanıtım;

7) Büyükşehir Belediyesi turizm tanıtımı konusuna yapacağı yayınlarda tarihi Siverek kentinin tarihi ve doğal güzelliklerini yayınlara ilave etmesini bekliyoruz.

Köy tabelaları;

8) Kentimizde 650 civarında yerleşim biriminin (köy) olduğu bilinmektedir. Ancak çok sayıda köylerle ilgili tabela olmadığından bir köye gitmekte sıkıntı çekilmektedir. Köy tabelalarının tamamlanmasını önemsiyoruz.

Stadyum;

9) Kentimizde bulunan stadyum ilkel bir durum arz etmektedir. 260 bin nüfuslu bir kente yakışır bir Stadyumun yapılmasında fayda görmekteyiz.

Kadın Sığınma ve Yaşlı Bakım Evi;

10) Şanlıurfa iline bağlı tarihi bir kent olan ve büyük potansiyele sahip Şehrimiz Siverek’e kadın sığınma Evi ve Yaşlı Bakım evinin yapılması zaruri ve elzem olduğuna inanıyoruz.

 

Yukarıda arz ve izah ettiğimiz hizmet ve yatırımlar konusunda makamınızca da uygun görüldüğünde gerekenin yapılmasını, turizm ve diğer konularda talep halinde yapılacak çalışmalarda yardım ve desteklerimizi esirgemeyeceğimizi, hazırlayacağımız projelere destek vermenizi arz ve talep ederi” denildi.

Galeri
📆 11 Şubat 2020 Salı 16:33   ·   💬 0 yorum   👀 240 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 EKİM 2020 SALI www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 26 EKİM 2020 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR