MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı Gerçekleştirildi
Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı Gerçekleştirildi
Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve  Değerlendirilmesi Çalıştayı Gerçekleştirildi

Siverek Kültür Merkezinde, Dicle Üniversitesi Kültür Varlıklarını Koruma Uygulama ve Araştırma Merkezi, Siverek Kaymakamlığı ve Siverek Belediyesi iş birliği ile “Siverek’in Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı” düzenlendi.

 

Programda Siverek Kaymakamı Mustafa Çiftçiler, Siverek Belediyesi Başkanvekili Mahmut Güzen  ile  çalıştay yürütücüsü sayın Doç. Dr. Neslihan Dalkılıç açılış konuşmaları yaptılar. Açılış konuşmalarının ardından Siverek’in Mimari mirası ve bu mirasın nasıl korunabileceği konusunda çeşitli sunumlar yapıldı.

Konu ile ilgili açıklama yapan düzenleme kurulu üyesi Mimar Cenap Baylan, yaptığı açıklamada çalıştayla ilgili şu bilgileri verdi. “İlk defa Siverek’in mimari mirasının korunması ve gelecek nesillere aktarılması için farkındalık oluşturuldu. Siverek’in tarihi, kültürü, sosyal yapısı ve mimarisi ile ilgili çalışmalar yapmış araştırmacılar ile restorasyon ve koruma uzmanlarını bir araya getirdik. Sunumlar sonrası Kaymakam beyin ev sahipliğinde, İlgili kurum temsilcileriyle karşılıklı görüş alışverişinde bulunarak çözüm önerileri geliştirdik. İnşallah kısa zamanda değerlendirme Bildirgesi’ni yayınlayacağız. Geniş Katılımlı bir çalıştay oldu. Katkı sunan ve çalıştaya katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.

Siverek Mimar ve Mühendisler Grubu olarak grup sözcüsü Cumali Bayram şu ifadeleri kullandı. “25.04.2019 tarihinde düzenlenen “Siverek Mimari Mirasının Korunması ve Değerlendirilmesi Çalıştayı”nda emeği geçen DÜ-KUYAM’ ın değerli hocalarına ve bu çalıştaya katkı sunan tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerine çok teşekkür ederiz. Bu çalıştayın amacı gelecek nesillere tarihi kimliğini korumuş yaşanabilir bir kent bırakmak ve bu konuda toplumun tüm kesimlerinde kaybolan tarihi kent dokumuz konusunda farkındalık yaratarak Siverek’in turizm alanında kent ekonomisine katkı sağlamaktır. Bu çalıştayın bu konuda bir başlangıç olduğunu ve Siverek’ in geleceği ile ilgili özellikle mesleki konularda Siverek Mimarlar ve Mühendisler grubu olarak üzerimizde büyük bir sorumluluğun olduğunun farkındayız. Bu sebeple bu tür organizasyonların daha fazla yapılabilmesi ve olumlu sonuçlar alınabilmesi için elimizden geleni yapacağız. Teşekkürler” dedi.

Ticaret ve Sanayi Odası 3. Komite Başkanı Mimar Faruk Köksal şu ifadeleri kullandı. “Bir memleketi yaşatma ve gelecek nesillere aktarma tarihimizle belli olur. Gelecek nesillere aktarmamızdaki önceliklerden biri de tarihi yapılarımız ve sokak dokumuza sahip çıkmamız ile gerçekleşir. Buna benzer çalıştayların devam etmesi ve değerlendirme toplantılarının yapılması önemlidir. Bu vesileyle bu çalıştayın gerçekleşmesinde emeği geçen başta Cenap BAYLAN olmak üzere düzenleme kuruluna teşekkür ederim.” dedi.

 

 

Galeri
📆 26 Nisan 2019 Cuma 16:36   ·   💬 0 yorum   👀 572 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor FATİH ERBAKAN ŞANLIURFA HABER Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek gazeteleri ŞANLIURFA GAZETESİ ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü siverek gazetesi Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Urfa Haber ŞANLIURFAHABER Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret SİVEREKHABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor gazete siverek Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. siverek gazete SİVEREKGAZETELERİ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şuçgad’tan Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor BAŞKAN YILDIZ SİVEREK HABER Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler siverek hedef gazetesi