SİVEREKLİ BAYAN YAZAR İLK KİTABINI YAYINLADI – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Manşet, SİVEREK HABER, Son Dakika » SİVEREKLİ BAYAN YAZAR İLK KİTABINI YAYINLADI
SİVEREKLİ BAYAN YAZAR İLK KİTABINI YAYINLADI
SİVEREKLİ BAYAN YAZAR İLK KİTABINI YAYINLADI

 

Uzun yıllar kırsal alanda yaşayan, eğitimi yarıda bıraktırılan binlerce Mezopotamyalı kadından biri olan okuma ve yazma azmini hiçbir zaman elinden bırakmayan, yaşamın zor koşullarına rağmen inadına yaşamayı seçen Siverekli Yazar Pakize Tüysüz kendi yaşamının yanı ısıra coğrafyasında yaşayan kadınların sesi olmak amacıyla çevresinde tanık olduğu kadın yaşamlarının yanı sıra kendi yaşamından da kesitlerini sunduğu” Adı: Sultan “ isimli 179 sayfadan oluşan biyografik romanı sidar yayınları tarafından yayınlanarak raflarda ki yerini aldı.

Kitabını zor koşullar altında kaleme aldığını, amacının tüm Mezopotamya kadınların sesi olmak istediğini belirten yazar Pakize Tüysüz kitabıyla ilgili gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti” 1966 yılında Siverek’in Beydeş köyünde dünyaya geldim. Orta sınıf bir ailemin çocuğuyum. İlk ve orta öğrenimini Siverek ‘de bitirdim. 1979-1980 siyasi ve darbe olaylarından dolayı okuldan alındım. Her ne kadar başarılı bir çocuk olsam da okuma imkânını bana sunmadılar. Okumama devam ettiğim yıllarda ilçemi birincilikle temsil ediyordum kurum sınavlarında ilde ikinciliğimde oldu sınavlarda. Günün şartları sebebi ile okuyamadım ya da okuma hakkım elimden alındı diyelim. Ama Okuma hevesim hep içimde kaldı. Doğunun değişmez kaderine mahkûm edildim ve küçük yaşta evlendirildim bir şehir çocuğu olarak köye gelin gittim. Buda sanırım okuma kaleme mahrum bırakılan kız çocukların hazin sonu. Nice Pakizeler bu sonla karşılaştı. Ben ne kadar başarılı bir çocuk olduysam da törenin değişmez kuralına tabiydim. Ben bu kuralı aşamazdım ve o dönemler de bu yörede bir bayanın özgürlük hakkı hiç bir zaman yoktur bu yaşananların hepsini göz önüne alarak beynime kaydediyorum ve kitaplara dökmeye karar verdim. Okuma hakkım elimden alınmış bir kız çocuğu olarak kalemle aram hep iyiydi. Kalemimi kimse alamadı ve yazmaya başladım. İçimdeki duyguları yansıtmak için geç değil. Ve kararlıyım devam edeceğim. Türkiye’nin çeşitli yerlerinde yaşanmış olan ezilen kadınların hayatlarını kitaplarıma döküyorum her ne kadar bu ilk kitap olsa da ben yolun başındayım daha anlatacaklarım var. Farklı hayatları okurlarıma sunacağım. Beni okuma ve anlama dileği ile…” açıklamasında bulundu.

Galeri
📆 01 Temmuz 2022 Cuma 13:38   ·   💬 0 yorum   👀 775 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 1 Nisan Cumartesi 2023 (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 31 Mart 2023 Cuma (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR