SİVEREKLİ ÇİFTÇİLERE MÜJDE! O BORÇLARIN YÜZDE 25’İ SİLİNİYOR – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » güncel, Güneydoğu Anadolu Haberleri, Manşet, ŞANLIURFA HABER, SİVEREK HABER, Siyaset » SİVEREKLİ ÇİFTÇİLERE MÜJDE! O BORÇLARIN YÜZDE 25’İ SİLİNİYOR
SİVEREKLİ ÇİFTÇİLERE MÜJDE! O BORÇLARIN YÜZDE 25’İ SİLİNİYOR
SİVEREKLİ ÇİFTÇİLERE MÜJDE! O BORÇLARIN YÜZDE 25’İ SİLİNİYOR

Elektrik borcunu ödemekte zorlanan çiftçiye sunulan tarihi fırsatın detayları netleşti. Faizin tamamı, anaparanın ise yüzde 25’i silinecek. Borç ödemesi hasattan sonra yapılacak
Cumhur Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın müjdesini verdiği çiftçilerin elektrik borçlarının yeniden yapılandırılmasına ilişkin detaylar netleşti. Yapılacak düzenlemeyle, çiftçilerin biriken elektrik borçlarının faizi tamamen silinecek. Anaparanın ise yüzde 25’ine kadar olan bölümünden vazgeçilecek. Böylece, çiftçi 8 milyar liralık borç yükünden kurtulacak.
Çiftçilerin elektrik borçlarına ödeme kolaylığı getirilmesi için geçtiğimiz günlerde Ziraat Bankası yetkilileri ile 21 elektrik dağıtım şirketinin genel müdürleri bir araya geldi. Toplantıda çiftçinin enerji bedelinden kaynaklı faturalandırılan borcunun 8 milyar lira, kaçak kullanımlar da dahil edildiğinde elektrik borç tutarının 12 milyar lira olduğu belirtildi.
Kaçak kullanım dahil bu rakamın 9 milyar TL’sinin Dicle EDAŞ’ın sorumlu olduğu Şanlıurfa, Diyarbakır, Mardin, Batman, Şırnak ve Siirt’te gerçekleştiği belirtildi.

ANAPARADAN % 25 SİLİNECEK
Toplantıda borçların faizlerinin tamamının silinmesi kararı alındı. Dicle EDAŞ’ın anaparadan da yüzde 25 indirime gideceği taahhüdü verdiği öğrenildi. Ayrıca diğer şirketlerinde borcu olan çiftçilerle ikili anlaşmalar yoluyla yine anaparalarında bu oranlarda borcu silebileceği de konuşuldu.
Öte yandan çiftçilere tanınacak kolaylıklar için dün Ziraat Bankası yetkilileri ile yine bir araya gelindi. Toplantıdan çiftçilerin bilgilendirilmesi maksadıyla büyük çaplı bir reklam kampanyası başlatılması planı çıktı.
HASATTA ÖDEYECEKLER
Çiftçilerin aylık değil hasat yaptığında faturasını ödemesini öngören düzenleme kapsamında, borçları da taksitlendirilecek. Eski borçlar için de çiftçiye Ziraat Bankası’ndan 5 yıl vadeyle faizsiz kredi verilecek. Çiftçiler ayrıca Ziraat Bankası ile kredi protokolü imzalayarak, bölgesinde görevli tedarik şirketi ile uzlaşmaya varmasının hemen ardından sisteme kayıt yaptırarak desteklerden de faydalanmaya başlayacak.
MÜJDEYİ BAŞKAN ERDOĞAN DUYURDU
Başkan Recep Tayyip Erdoğan önceki gün Kabine Toplantısı’nın ardından çiftçilere yönelik müjdeyi duyurmuştu. Erdoğan, “Çiftçiler bundan sonra elektrik faturaları aylık ödenmek yerine hasat sonunda yani ürünler satılıp gelir elde edildiğinde ödeyebilecek. Ziraat Bankamız çiftçilerimizin elektrik borçları için açacağı faizsiz kredinin tahsilini hasat döneminin sonunda yapacak. 5 yıl vade ve faizsiz geri ödeme imkanı ile çiftçilerimiz borçlarını kapatabilecek. Enerji şirketlerimizle önceki dönem borçların gecikme cezası uygulanmadan, anaparadan bir bölümünü indirilmesi mutabakata varıldı” demişti.

📆 29 Eylül 2022 Perşembe 10:08   ·   💬 0 yorum   👀 503 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 29 Mart 2023 Çarşamba (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 28 Mart 2023 SALI (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR