MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » Siverekli Geçici Tarım İşçilerinin Ekmek Kavgası
Siverekli Geçici Tarım İşçilerinin Ekmek Kavgası
Siverekli  Geçici  Tarım İşçilerinin  Ekmek Kavgası

Geçim için evlerinden kilometrelerce uzaktalar!Siverek ilçesinde geçim sıkıntısı çeken yüzlerce aile, mevsimlik işçi olarak kavurucu sıcakların altında tarlalarda hasat yapıyor.Çoğunlukla Karadeniz ve İç Anadolu Bölgesindeki fındık bahçelerinin yanı sıra domates ve soğan tarlalarında çalışan aileler, bunaltan sıcaklarda günlük 60 lira kazanıyor.

 

 

Ailesiyle birlikte Manisa’da domates tarlasında çalışan Berfin Çiftçi , yakıcı güneş altında çalışmanın zorluklarını anlattı.

Günlük 60  lira yevmiye ile çalıştıklarını belirten Çiftçi , “Her şeyden önce toprağınızı, memleketinizi bırakıp çalışmak için ayrılmak zorunda kalıyorsunuz

Keşke memleketimizde iş olanakları daha fazla olsaydı da bizlerde binlerce kilometre uzağa gelip çalışmak zorunda kalmasaydık. Yabancısı olduğunuz bir şehirde kolay olmuyor. Elektriksiz çadırlarda, ülkede olan bitenlerde bihaber yaşamak zor oluyor.” diye konuştu.

60  lira için ailece çalıştıklarını dile getirerek,Çiftçi  “Ailem ile birlikte memleketimden uzak çadırlarda yaşıyorum.

Elektrik bir yana zaruri ihtiyaçlarımızı karşılamak için bile yer bulmakta güçlük çekiyoruz. Memleketimizde iş imkanlarının artması mevsimlik işçiliği sona erdirir. Bu konuda en büyük görev iş adamlarımızın yanı sıra devletimize düşüyor.” şeklinde konuştu.

📆 12 Mayıs 2019 Pazar 14:18   ·   💬 0 yorum   👀 244 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 28 MAYIS 2020(www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 MAYIS 2020(www.siverekgazeteleri.com)

YAZARLAR