MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, güncel, Manşet » SİVEREKLİ KADINLAR BİN YILLIK GELENEĞİ 2021’DE YAŞATTI
SİVEREKLİ KADINLAR BİN YILLIK GELENEĞİ 2021’DE YAŞATTI
SİVEREKLİ KADINLAR BİN YILLIK GELENEĞİ 2021’DE YAŞATTI

Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde bin yıl önceki geleneklerden olan “sere sale” ile 3 kadın yaşlı kılığına girerek ellerindeki baston ve çuvalla evlerin kapısını çalıp yeni yıllarını kutlayıp hediye istediler.

Eski zamanlarda teknolojinin olmadığı ve insanların çoğu şeyden haberdar olmaması nedeniyle “sere sale” denilen gelenek ile yaşlı kadınlar evlerin kapısını tek tek çalarak yeni yılın müjdesini verip kutlarlarmış.

Bin yıllık gelenek şimdilerse teknolojinin gelişmesiyle gerçekleşmese de bazı gençler Şanlıurfa’nın Siverek İlçesinde tekrardan bu geleneği yaşattı. Siverek’te 3 kadın yaşlı kılığına girerek, ellerindeki baston ve çuval ile sokak sokak gezerek darbuka çalıp yeni yılı müjdelediler.

Kapı kapı dolaşıp vatandaşların yeni yılını kutlayan kadınlar, evlerden de pestil, sucuk, kuruyemiş gibi hediyeler alarak çuvallarına koyarak geleneği yerine getirdiler.

Bin yıllık geleneğin unutulmaması adına 2021 yılı için tekrardan böyle bir çalışma yaptıklarını dile getiren kadınlar; “teknolojinin gelişmesiyle, geleneklerimiz unutulmaya yüz tutuyor, bizlerde yeniden canlandırmak adına bu yıl tekrardan vatandaşlara hatırlattık ve unutulmaz bir yılbaşı gecesi yaşatmak istedik” sözlerine yer verdiler.

Galeri
📆 04 Ocak 2021 Pazartesi 09:23   ·   💬 0 yorum   👀 1.637 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 15 OCAK 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 14 OCAK 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR