MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » SİVEREKLİ MEHMET ÖĞRETMENDEN MEKTUP VAR
SİVEREKLİ MEHMET ÖĞRETMENDEN MEKTUP VAR
SİVEREKLİ MEHMET ÖĞRETMENDEN MEKTUP VAR

Temmuz ayının ilk günleriydi. E-mail hesabımı açtığımda mesaj kutuma bir mektup ve ekinde onlarca fotoğraf olan bir ileti düştüğünü gördüm. Mesaj Siverekli genç bir öğretmen olan Mehmet öğretmende geliyordu.

İletiyi açıp okuduğumda beni Vansesi Gazetesi ve Beşeylül Gazetesi’ndeki yazılarımdan takip ettiğini, yeni bir kütüphane için kitap toplamaya başladığını yazmıştı.
Yeni, diyorum çünkü Mehmet Öğretmen 2015 yılından bu yana Siverek’te kurulacak kütüphanelerin kuruluş aşamasında binlerce kitap toplayarak destek vermiş.
Yine öğretmenimiz, dezavantajlı yerleşim yerlerinde bulunan öğrencilerin kitap kırtasiye , araç gereç, çanta, ayakkabı vs. ihtiyaçlarını karşılamak üzere iş çevrelerinden, yazarlardan, yayınevlerinden büyük çapta destek almayı başarabilmiş bir kişi.
Bu kez benden de kurulacak olan kütüphaneye kitaplarımdan göndermemi, kitap toplama kampanyasına Vansesi Gazetesi ve Beşeylül Gazetesi’ndeki köşe yazılarımla destek vermemi istiyordu. Kendisine elimde bulunan kitaplardan göndereceğimi ve köşemde de kampanyayı duyuracağımı söyledim. Şanlı Urfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 2013 yılında Harran Üniversitesi Çocuk Gelişimi Bölümü’nden, 2018 ve 2020 yılları arasında ise Sosyal Hizmet ve Danışmanlık Bölümü’nden mezun olan Mehmet Şah Kalgı’nın sosyal sorumluluk projelerinde imzasının olduğunu gördüm.
2015 ve 2019 yılları arasında Siverek’in köy okullarında ücretli anasınıfı öğretmeni olarak görev yapan Mehmet öğretmen; görev yaptığı okullarda öğrencilerin ne oynayacakları oyuncakları ne de faaliyet yapacakları araç gereçleri olmadığını görmüştür .
Bunun üzerine ilk kez 2015 yılında Milli Eğitim Müdürlüğü’nün bilgisiyle ve çalıştığı sürece anasınıfları başta olmak üzere ihtiyacı olan tüm okul öğrencilerinin faydalanacağı yardım kampanyası başlatır.
Siverek’in köy okulları ve öğrencileri için “Köy Uzaksa Biz Yakınız” ve “ Okuyacak Bir Kitabım Olsun” adı altında iki ayrı kitap kampanyası başlatan Mehmet Öğretmenin çağrısına; bir çok yazar, şair, yayınevi ve İş insanlarından kitaptan kırtasiyeye, oyuncaktan araç gerece, ayakkabıdan çantaya kadar büyük miktarda yardım yağar. Tüm bu yardımlar ihtiyacı olan öğrenci ve okullara aktarılır. Böylelikle yardım kampanyası amacına ulaşır.
Geçtiğimiz günlerde Mehmet öğretmen 24 Kasım Öğretmenler Gününde açılmasını planladığı yeni projesi olan Şehit Öğretmen Metin Gençdal adına kurulacak kütüphane için kitap toplama kampanyası başlattığını bu konuda kendilerine katkı vermemi rica etti.
Birkaç kez telefon konuşmamız ve yazışmalarımız oldu. Kendisinden aldığım bilgiler doğrultusunda yakınlarımı bilgilendirdim, kampanyaya katılmalarını istedim. Böylelikle “Bir Kitapta Sen Gönder” kampanyası sosyal medya üzerinden ve kitap severlerin aracılığıyla başlatıldı.
“Bir Kitapta Sen Gönder” kampanyası sizlerin desteğini bekliyor. Önümüzde 2,3 ay gibi bir zaman var. Siverek merkezde açılacak olan Şehit Öğretmen Metin Gençdal Kütüphanesi için “Bir Kitapta Sen Gönder “ kampanyası Mehmet Şah Kalgı sorumluluğunda devam ediyor.
Bir sosyal sorumluluk projesi olan bu kampanyaya katılmak isteyen kitap severler Şehit Öğretmen Metin Gençdal Ortaokulu. Bağlar Mahallesi 34.Sokak No 29 Siverek / Şanlıurfa adresine kitaplarınızı gönderebilirsiniz. Binlerce çocuğun duygu dünyasında bir iz bırakmak, sosyal ve duygusal gelişimini desteklemek için hadi “Bir Kitapta Sen Gönder” kampanyasına destek ver.
Smyrna’nın Kalemleri Platformu Siverek’ten davet aldı
Yeni projelerle bulunduğu yeri aydınlatmaya çalışan, kitabın , bilginin ne kadar değerli olduğunu çevresine yaptığı çalışmalarla gösteren Mehmet öğretmen Smyrna’nın Kalemleri Platformuyla da ortak bir projeye imza atmaya hazırlanıyor.
Mehmet Öğretmen Smyrna’nın Kalemleri platformu başkanı Nuran Benli ile yeni bir proje daha başlatmak istediğini söyledi. Yoğun bir telefon trafiğinden sonra Siverek Milli Eğitim Müdürlüğü ile Nuran Benli arasında görüşmeler yapıldı.
Görüşmeler sonucu Smyrna’nın Kalemleri Platformu yazarları ve sanatçıları İlçe Milli Eğitim Müdürlüğünden Ekim ayında Siverek’te ağırlanmak üzere davet aldı. Smyrna’nın Kalemleri Platformu sinema gösterimi, tiyatro oyunu, kişisel gelişim semineri, kitap imza,kitap tanıtımı, okur yazar söyleşilerini de kapsayan zengin bir program hazırlıkları yapmaya başladı.
Ekim ayında Covit 19 salgınının devam etmesi durumunda en uygun zamanda bu projenin gerçekleşeceği kararı alındı. Umarım Covit19 salgını bu projeyi en kısa zamanda gerçekleştirmemize izin verir. İzmir ve Siverek arasında sanata, kitaba dayalı bir gönül köprüsü kurulur.

Galeri
📆 12 Ağustos 2020 Çarşamba 08:56   ·   💬 0 yorum   👀 2.202 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

siverek gazeteleri Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Urfa Haber Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler gazete siverek Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor ŞANLIURFA GAZETESİ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Şuçgad’tan Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret ŞANLIURFAHABER AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek gazetesi ŞANLIURFA HABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. SİVEREKGAZETELERİ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı FATİH ERBAKAN BAŞKAN YILDIZ siverek gazete Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! SİVEREKHABER Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı SİVEREK HABER Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek hedef gazetesi Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım!