MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » SİVEREKLİLER SİYASİLERDEN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİ
SİVEREKLİLER SİYASİLERDEN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİ
SİVEREKLİLER SİYASİLERDEN SORUNLARININ ÇÖZÜMÜNÜ İSTEDİ

Siverek’te faaliyet gösteren sivil toplum kuruluşu temsilcileri, kentlerinde yaşadıkları sorunlara dikkat çekmek ve çözüm bulmak amacıyla Şanlıurfa’daki siyasi parti temsilcileri ile bir görüşme gerçekleştirdi.

 

Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SİVİL-DER) Başkanı Ayhan Ekinci, Siverek Terziler Esnaf ve Sanatkârlar Odası Başkanı Mehmet Hanifi Ay, Fırat Gezginler Kulübü Başkanı Ferit Akçalı ve SİVİL-DER Eş Başkanı Onur İşbilen’den oluşan heyet, ilk olarak MHP Şanlıurfa İl Başkanı Mahmut Güneş ile görüştü.

 

 

Heyet daha sonra Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanlığına geçerek Ak Parti Şanlıurfa İl Başkanı Bahattin Yıldız ile görüştü.

 

Yapılan görüşmelerin ardından gazetecilere yaptığı değerlendirmede bulunan Siverek’i İl Yapma ve Kalkındırma Derneği (SİVİL-DER) Başkanı Ayhan Ekinci, görüşmeler sırasında sorunlarını iletme imkânı bulduklarını ifade etti.

 

“Hızlı tren güzergâhının değişmesini kabul edemeyiz”

 

Hızlı tren projesinde Siverek’ten geçen güzergâhın değiştiğini ifade eden Ekinci, “Siverek’in sorunları ile ilgili bir dizi görüşmeler yaptık çünkü sorunlarımız ile ilgili yetkililere ulaşamıyorduk.  Parti il başkanlarını arayarak Siverek’in sorunlarını dile getirmeye çalıştık.  Öncellikle Şanlıurfa MHP İl Başkanlığını ziyaret ettik. Siverek’in sorunları ile ilgili en önemli sorunumuz;  hızlı tren istasyonu güzergâhının değişmesinden dolayıdır. Güzergâhın Viranşehir üzerinden olacağını öğrendik.  Biz bunu kabul edemeyiz. Bunun ile ilgili sivil toplum kuruluşları ile bir araya gelerek bu sorunun üzerine gitme kararı aldık. Çünkü bu büyük bir haksızlıktır. Dönemin Başbakanı olan Binali Yıldırım’ın açıkladığı projede güzergâhın Gaziantep, Şanlıurfa, Siverek, Diyarbakır ve Mardin’den geçeceği söylenmişti. Bu Siverek için yüzyılın projesi olarak kabul ediliyordu. Çünkü Siverek için büyük bir ekonomi kaynağıydı. Güzergâhın değişmesinin bizi derinden üzdüğünü MHP İl Başkanı’na söyledik. Onlar da bu konunun takipçisi olacaklarını, 350 bin nüfuslu bir kentin böyle bir haksızlığa uğramasının kabul edilemeyeceğini ifade ettiler.” diye konuştu.

“İçme suyu projesi yarıda kaldı”

 

Fırat’tan Siverek’e çekilecek içme suyu projesinin yarıda kaldığını belirten Ekinci, “İçme suyu ile alakalı sorunlarımız var. Devlet Su İşlerinin ihalesini yaptığı Fırat’tan İçme Suyu Projesi yüzde 65’i tamamlanmasına rağmen yarıda kaldı. Bu projenin devam etmemesi demek trilyonların yere gömülmesi demektir. Çünkü proje çürümeye mahkûm olacak ya da bazı art niyetli insanların buradaki malzemelere zarar vereceğini düşünüyoruz.  MHP İl Başkanı ve AK Parti İl Başkanı ile yaptığımız görüşmelerde bu sorunların üzerine gidilmesini, bir an evvel yeniden ihalenin yapılarak projenin tamamlanması gerektiğini söyledik. Siverek’te çok büyük bir su sorunu var. Vatandaşlar da bu su sorununa tepki gösteriyorlar. Vatandaşlar su sorununa dayanamaz hale geldi. Bu sorunun bir an evvel çözülmesi gerekir.” şeklinde konuştu.

 

“Vatandaşlar sorunlardan çok şikâyetçi”

 

Sorunlarına çözüm bulmak amacıyla siyasi parti temsilcileriyle görüştüklerini vurgulayan Ekinci, “Şanlıurfa Büyükşehir Belediyesi ve Siverek Belediyesinin anlaşmazlık içerisinde olduğunu görüyoruz. Yolların ve kaldırımların harabe halde olduğunu görüyoruz. Vatandaşlarımız bu sorunlardan çok rahatsız. Bizler de vatandaşların sesi olarak bu sorunlarımızı dile getirmek için MHP İl Başkanı ve Ak Parti İl Başkanı ile görüşmelerimizi sağladık. Onlar da bizlere geri dönüş yapacaklarına dair söz verdiler. Biz SİVİL-DER olarak bu konunun takipçisi olacağımızı ve bu sorunların üzerine gideceğimizi kamuoyu ile paylaşmak istiyoruz.” ifadelerini kullandı.

 

“Muhtarların belediye önünde eylem yapmasının haklı nedenleri var”

Galeri
📆 28 Temmuz 2020 Salı 14:42   ·   💬 0 yorum   👀 2.462 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 EKİM 2020 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 20 EKİM SALI 2020 www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR