MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » SİVEREKLİLERİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA ÇAĞRISI
SİVEREKLİLERİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA ÇAĞRISI
SİVEREKLİLERİN KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞINA ÇAĞRISI

“ tarihi kalemize sahip çıkılsın”
Siverek ilçesinde faaliyet gösteren bazı sivil toplum kuruluşları tarihi Siverek kalesinin onarılıp kent turizmine kazandırılmasını talep ediyorlar.
İlçenin güçlü meslek odalarından biri olan Siverek gıda maddeleri Odası Başkanı Abdulvahit Sevdalı” tarihi eserler bir kentin aynası durumunda olan ender eserlerdir. Siverek ilçemizde en eski tarihi eserlerden biri olan Siverek kalesinin tarihi insanlık tarihi açısından önemlidir. Kültür ve Turizm Bakanlığının denetiminde bulunan tarihi kale aynı zamanda sit alanı durumundadır. Kalenin son burç kalıntıları zaman içinde yok oluyor. Son kalıntıların tarihe kazandırılması amacıyla ve tarihi Siverek kalesinin kent turizmine kazandırılması, aynı zaman da kalenin eteğinde yer alan insanların yaşamları için kalenin bir an önce restorasyonunun yapılması acil yetendir. Kültür ve Turizm Bakanlığından kalemize sahip çıkılmasını talep ediyoruz” dedi
Kalenin kısa tarihçesi:
Tarihi, Sümer ve Asurlulara kadar uzanan şehir, Asurlular döneminde yığma bir tepe üzerine inşa edilen kale etrafında kurulmuştur. Şehire hükmedenler tarafından zaman zaman onarılan kalenin son olarak Bizans İmparatoru II. Costantin tarafından Diyarbakır’a gelecek saldırıları önlemek ve çevredeki önemli yolları kontrol altına almak amacıyla yeniden tamir ettirilmiştir.
Tarihi, Sümer ve Asurlulara kadar uzanan şehir, Asurlular döneminde yığma bir tepe üzerine inşa edilen kale etrafında kurulmuştur
Şehire hükmedenler tarafından zaman zaman onarılan kalenin son olarak Bizans İmparatoru II. Costantin tarafından Diyarbakır’a gelecek saldırıları önlemek ve çevredeki önemli yolları kontrol altına almak amacıyla yeniden tamir ettirilmiştir.
Siverek kalesi zaman zaman onarımdan geçse de Osmanlı döneminden bu yana kale onarım görmemiş adeta kaderine terek edilmiştir.
1970 yıllarda Siverek kalesinin eski burçları çökmüş burçlardan yuvarlanan kaya parçaları evlerin üzerine düşmesi soncu, onlarca insan yaşamını yitirmiş yüzlerce vatandaş yaralanmıştı.
Yaşanan bu felaketin ardından bile gerekli önlemler alınmamış sadece evleri yıkılan insanlar için yeni evler yapılmış, diğer evler ve iş yerleri kalenin eteğinde kaderine terk edildi!.

Galeri
📆 09 Ekim 2020 Cuma 09:22   ·   💬 0 yorum   👀 938 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 NİSAN 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Urfa Haber ŞANLIURFA GAZETESİ gazete siverek Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor SİVEREK HABER ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ FATİH ERBAKAN Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek gazetesi Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. BAŞKAN YILDIZ Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu ŞANLIURFAHABER SİVEREKHABER Şuçgad’tan siverek ŞANLIURFA HABER Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek gazeteleri Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek hedef gazetesi Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış siverek gazete SİVEREKGAZETELERİ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu