MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » SİVEREK’TE 1 0 MAYIS “DÜNYA SAĞLIK İÇİN HAREKET ET” GÜNÜ ETKİNLİĞİ
SİVEREK’TE 1 0 MAYIS “DÜNYA SAĞLIK İÇİN HAREKET ET” GÜNÜ ETKİNLİĞİ
SİVEREK’TE 1 0 MAYIS “DÜNYA SAĞLIK  İÇİN HAREKET ET” GÜNÜ ETKİNLİĞİ

KÜTÜPHANE MÜDÜRÜ ALİ LALE “İNSAN SAĞLIĞI VE HAREKETLİLİK”  KONUSUNDA BİLGİLENDİRME YAPTI.

 

Siverek Halk kütüphanesinde kütüphane müdürü Ali Lale kütüphane okurları ve vatandaşların katılımıyla bir seminer düzenledi.

Lale yaptığı açıklamada  “Özellikle sürekli oturarak çalışan insanlarımızın sağlıklı olması için fırsat buldukça hareket etmeleri gerekmektedir, Yoksa çalışmak için kendimizde gerekli enerjiyi bulamayız. Hareketsiz kaldığımızdan fiziki yapımızın bozulmasına sebebiyet verebiliriz. Onun için beynimizin çalışması ve hareketi kitap okumadır.

Vücudumuzun sağlıklı olması da hareketle mümkün olacaktır. Uzmanlar bu konuda şunlara dikkat çekmektedir” 10 Mayıs Dünya Sağlık İçin Hareket Günü nedeniyle Siverek Kütüphane Müdürü Ali Lale, Kütüphaneye gelen halk ve okuyuculara yaptığı konuşmada; “Özellikle sürekli oturarak çalışan insanlarımızın sağlıklı olması için fırsat buldukça hareket etmeleri gerekmektedir, Yoksa çalışmak için kendimizde gerekli enerjiyi bulamayız.

Hareketsiz kaldığımızdan fiziki yapımızın bozulmasına sebebiyet verebiliriz. Onun için beynimizin çalışması ve hareketi kitap okumadır. Vücudumuzun sağlıklı olması da hareketle mümkün olacaktır.” Diyerek uzmanların bu konuda yaptığı uyarıları katılımcılara okudu

Fiziksel aktivite, kas ve eklemlerimizi kullanarak enerji tüketimi ile gerçekleşen herhangi bir bedensel hareket olarak tanımlanmaktadır. Bireylerin fiziksel ve ruhsal sağlığının geliştirilmesinde temel araçlardan birisidir. Bir halk sağlığı sorununu gidermenin yanında, aynı zamanda toplum refahını, çevrenin korunmasını teşvik eder ve gelecek nesillere yönelik bir yatırım oluşturur.

Kronik hastalıkların ortak risk faktörlerinden birisi olan fiziksel inaktivite (hareketsizlik), dünya genelindeki ölüme neden olan risk faktörleri sıralamasında dördüncü sırada yer almaktadır (ölümlerin % 6’sı). Meme ve kolon kanserlerinin yaklaşık % 21-25’inin, diyabetin % 27’sinin ve iskemik kalp hastalığının % 30’unun ana nedeni olduğu tahmin edilmektedir.

Obezitenin artmasına neden olan önemli faktörlerden biri hareketsiz yaşam tarzının yaygınlaşmasıdır. Buna karşılık fiziksel aktivite; kan basıncını azaltır, HDL seviyesini arttırır ve kilo kontrolü için anahtar role sahiptir”

Halk kütüphanesi müdürü Ali Lale uzmanların uyarılarına sağlıklı ve çevreci bir toplum adına dikkatle takip edilmesine, bu konuda sadece bir gün değil her gün beyin ve beden hareketliliğine özen gösterilmesine” dikkat çekti.

 

 

📆 16 Mayıs 2019 Perşembe 16:43   ·   💬 0 yorum   👀 221 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 28 MAYIS 2020(www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 MAYIS 2020(www.siverekgazeteleri.com)

YAZARLAR