MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » SİVEREK’TE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BU YIL KUTLANMAYACAK
SİVEREK’TE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BU YIL KUTLANMAYACAK
SİVEREK’TE 3 ARALIK DÜNYA ENGELLİLER GÜNÜ BU YIL KUTLANMAYACAK

Siverek Engelliler kalkınma dernek Başkanı Şeyhmus Karaburç kovid19 salgını nedeniyle alınan tedbirler çerçevesinde “3 Aralık Dünya Engelliler Günü “nü bu yıl kutlayamayacaklarını

Her yıl 3 Aralık’ta engellilik adına farkındalığı artırmak amacıyla bir dizi etkinlik düzenleniyordu. Engelli vatandaşları bir araya getiren etkinlikler bu yıl Kovid-19 tedbirlerine takıldı. Risk grubunda yer alan engellilerin sağlığı düşünülerek bu yıl, 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nün kutlanmamasına karar verildi.

Geçtiğimiz yıllarda imkânsızlıklara rağmen, sokaklarda bile 3 Aralık Dünya engelliler gününü kutlayıp bir dizi etkinliğe imza attıklarınınım altını çize dernek başkanı Karaburç”  bu Yıl covid 19 tedbirleri kapsamında her yıl Siverek’te düzenlediğimiz etkinlikler bu yıl olmayacak Bazı farkındalık etkinlikleri ve faaliyetleri yapamayacağız. Engelli kişiler, salgından çok ciddi bir şekilde etkilenmektedir. Engelli bireylerin Kovid-19’a yakalanma riski daha yüksektir.  Bu engeller, kötü şartlarda yaşayan ve/veya insani acil durumlardan etkilenenler için daha da ciddi sonuçlar doğurmaktadır”

ENGELLİLERİN İSTİHDAMINA YÖNELİK CİDDİ PROBLEMLER YAŞIYORUZ

Engellilerin istihdamla ilgili problemlerle karşılaştığını belirten Karaburç  “Zaten istihdamda dışlanma ile karşı karşıya olan engelli bireyler, işten daha fazla çıkarılmaya ve işlerine dönmek konusunda daha büyük zorluklar yaşamaya başlamışlardır. Pandemi sebebiyle ücretsiz bakım ve ev işleri için artan talep, konu engelli kadınlar olduğunda şiddetlenmekte ve var olan eşitsizlikleri daha da derinleştirmektedir. İstihdam ve çalışma koşullarının erişilebilir ve kapsayıcı olması sağlanmalıdır. Çalışmaya devam eden engelli bireyler, gerekli işçi olsun veya olmasın, pandemi süresince güvende kalmak için özel koruma veya düzenlemelere ihtiyaç duyabilirler. İşverenlerin ve iş yerlerinin bireysel ihtiyaçlara göre erişilebilir ve makul iş yeri ayarlamaları yapması daima önemlidir. Kayıt dışı iş sahibi veya çalışan olan engelli kişilerin geçimlerini sürdürebilmeleri için özel desteğe ihtiyaçları olabilir. Alternatif çalışma düzenlemeleri ve koşulları erişilebilir ve kapsayıcı hale getirilmelidir. Yeni toplantı yolları ve platformlara herkes erişebilmeli ve engelli bireylerin evden çalışabilmeleri için gerekli düzenlemeler yapılmalıdır” dedi.

 

Galeri
📆 03 Aralık 2020 Perşembe 14:09   ·   💬 0 yorum   👀 2.101 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 OCAK 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 OCAK 2021 PERŞEMBE www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR