Siverek’te 3 Gün Sürecek Olan Uluslararası Sempozyum Başladı – Siverek Gazeteleri – Siverek Haberleri
MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Güneydoğu Anadolu Haberleri, Manşet, SİVEREK HABER, Son Dakika » Siverek’te 3 Gün Sürecek Olan Uluslararası Sempozyum Başladı
Siverek’te 3 Gün Sürecek Olan Uluslararası Sempozyum Başladı
Siverek’te 3 Gün Sürecek Olan Uluslararası Sempozyum Başladı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde 3 gün sürecek olan Tarih, Toplum ve Mekan temasıyla Uluslararası Siverek Sempozyumunun açılışı bugün gerçekleşen katılımla başladı.

Siverek Belediyesi ve Siverek Kaymakamlığı iş birliğiyle 3 gün sürecek olan Tarih, Toplum ve Mekan’ temasıyla Uluslararası Siverek Sempozyumunun resmi açılışı Siverek Belediyesi kültür merkezi konferans salonunda gerçekleşti.

Kaymakamlık ve Belediye koordinesinde yapılan Sempozyuma Şanlıurfa Büyükşehir Belediye Başkanı Zeynel Abidin Beyazgül, Mardin Artuklu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İbrahim Özcoşar, Siverek Kaymakamı Aziz Gölbaşı, Hilvan Belediye Başkanı Aslan Ali Bayık, AK Parti Şanlıurfa İl Başkanı Abdurrahman Kırıkçı ve Çevre illerden çok sayıda katılımcı katıldı.

Sempozyum saygı duruşu, İstiklal Marşı’nın okunması, Kur’an-ı Kerim tilaveti ile günün anlam ve önemini belirten konuşmaların yapılmasıyla devam etti.

“MÜSTESNA YERİNİ KORUYAN SİVEREK’E HOŞ GELDİNİZ”

Gerçekleşen sempozyumda konuşan Siverek Kaymakamı Aziz Gölbaşı: “Gücünü ve önemini koruyarak Selçukludan Osmanlıya nihayetinde Türkiye Cumhuriyetine gelen müstesna yerini hep koruyan kadim şehir, medeniyet ağabeysi Siverek’e, sempozyuma hoş geldiniz” dedi.

“150’YE AŞKIN AKADEMİSYEN KATKI SUNDU”

Bildiriye cevap veren 150’ye aşkın akademisyen Siverek’e geleceğini söyleyen Siverek Belediye Başkanı Ayşe Çakmak: “Bildiriye cevap veren yaklaşık 150’ye aşkın akademisyenimiz, bilim insanımız katkı sundu. Özelikle şehrimizin, Siverek’imizin, kadim medeniyetimizin, tarihi kuzey Mezopotamya’da yerleşkesi olan  tarihi sosyopolitik yapısıyla açıkçası bölgede çok nadire bir şehri olan Siverek’in toplumsal yapısı olan, tarihi ilimin her türlü tarih, mekan, toplum içeriği altında çok güzel bir akademik çalışma sergileniyor” dedi.

“SİVEREK TARİHİNİ KİTAPLAŞTIRACAĞIZ”

Sempozyumda verilen bilgilerin ardından Siverek’in tarihini kitaplaştıracaklarını söyleyen Başkan Çakmak: “Özelikle 6 Mayıs’ta başlayıp 8 Mayıs’ta son bulacak olan bu sempozyumda bilim insanlarıyla birlikte ortak bir çalışmayla verileri sempozyumun sonunda inşallah kitaplaştırıp halkımızın bilgisine sunacağız. Özelikle hiç bilmediğimiz Siverek tarihiyle birlikte çok şaşırtıcı verililer elde etiğimiz bugün hocalarımızı dinlemekten zevk aldığımız bir sunum izliyoruz” ifadelerini kullandı.

Galeri
📆 06 Mayıs 2022 Cuma 16:00   ·   💬 0 yorum   👀 827 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 2 Şubat 2023 Perşembe (www.siverekgazeteleri.com)
Siverek Hedef Gazetesi 1 Şubat 2023 Çarşamba (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR