MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Manşet, SİVEREK HABER » Siverek’te Devlet hastanesinde Kapalı Böbrek Ameliyatı Başarıyla Yapıldı
Siverek’te Devlet hastanesinde Kapalı Böbrek Ameliyatı Başarıyla Yapıldı
Siverek’te Devlet hastanesinde Kapalı Böbrek Ameliyatı Başarıyla Yapıldı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde daha önce yapılamayan kapalı yöntemle böbrek taşı ameliyatı başarıyla yapılan hasta sağlığına kavuşturuldu.

 

Siverek Devlet Hastanesinde ekipmanların tamamlanmasının ardından yapılan kapalı böbrek taşı ameliyatı başarıyla tamamlandı.

Üroloji Uzmanı Opr. Dr. Osman Bozkurt tarafından yapılmaya başlanan Perkütan Nefrolitotomi yöntemi ile ameliyat edilen ilk hastanın böbreğinde bulunan taşlar çıkarılarak sağlığına kavuşturuldu.

Ameliyatın ardından açıklamada bulunan Opr. Dr. Osman Bozkurt, son dönemlerde hastanede çok sayıda ameliyat başarılı gerçekleştirildiğini söyledi.

Kapalı yöntemle böbrek taşı ameliyatının ilk defa yapıldığını ve operasyonun başarıyla tamamlandığını aktaran Bozkurt, şu ifadeleri kullandı:

 

“Perkütan Nefrolitotomi ameliyatı da bunlardan biridir. Perkütan Nefrolitotomi sırttan girilerek yapılan böbrek taşı ameliyatlarına verilen isimdir. Bu bölgede pek yapılmayan bir ameliyattır. Perkütan Nefrolitotomi genellikle 2-2,5 santimden büyük böbrek taşları için tercih edilen kapalı böbrek taşı ameliyatıdır. Perkütan ciltten geçerek anlamına gelir. Nefrolitotomi ise böbrek taşının çıkarılması işleminin karşılanmasıdır.”

Ekipmanların tamamlanmasıyla operasyona giriştiklerini dile getiren Opr. Dr. Bozkurt, “Bu işlem ile hastanın sırtından yaklaşık 1 santimlik delikten girilerek böbrekteki taşlar tek tek veya parça halinde kırılarak çıkarılır. Eskiden rutin olarak açık ameliyatlar ile alınan taşlar yaklaşık 20 yıldır ülkemizde standart olarak bu yöntemle alınabilmektedir. Ancak hala bazı merkezlerde ekipman yetersizliği ve tecrübeli doktor eksikliğinden dolayı böbrek taşları açık yöntemle yapılmaktadır. Diğer bir anlamda hastaların merak ettiği soru ne kadar süre sonra sosyal aktivitelere ve işe geri dönüş olacağı ile ilgili olduğudur. Endoskopik ameliyatların amacı açık ameliyatlara göre daha kısa sürede hastanın günlük rutinine dönebilmesidir.” dedi.

Bozkurt, hastaya 3 santimlik sol böbrek taşına operasyon yaptıklarını, taşları temizlediklerini ve ameliyat sırasında herhangi bir sorun yaşanmadığını söyledi.

Perkütan Nefrolitotomi, anestezi altında önce idrar yolundan böbreğe uzanan ince bir tüp yerleştirilir. Bu katater böbreğe sıvı verilmesine ve akışına yardımcı olması içindir. Katater takılması sonrası hastalar yüz üstü yatar pozisyona çevrilir. Hastaların sırtından yaklaşık 1 santimetrelik bir kesiden böbrek içine uzanan bir yol oluşturulup bu yola yerleştirilen tüp içinden kameralı aletler ile böbrek içine girilir. Bu aşamada ameliyathanede kullanılan portatif röntgen cihazları cerraha yol gösterici olarak kullanılır. Böbrek içindeki taşlar parçalanıp dışarı alınır. İşlem sonunda hastanın böbreğine idrar akışını güvenli bir şekilde sağlaması için tüp yerleştirilir.

Galeri
📆 23 Mart 2022 Çarşamba 11:19   ·   💬 0 yorum   👀 332 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

Siverek Hedef Gazetesi 24 mayıs 2022 salı   www.siverekgazeteleri.com
Siverek Hedef Gazetesi – 23 Mayıs 2022 Pazartesi – www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! SİVEREKGAZETELERİ siverek hedef gazetesi SİVEREK HABER VALİ ERİN Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü SİVEREK SON DAKİKA Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı GÜNEYDOĞU GAZETESİ ŞANLIURFAHABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu BAŞKAN YILDIZ Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor siverek gazeteleri Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Şuçgad’tan Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. siverek siverek belediyesi Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Urfa Haber Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti ŞANLIURFA HABER siverek gazetesi Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Siverek Kızılay Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK FATİH ERBAKAN Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı ŞANLIURFA GAZETESİ SİVEREKHABER