MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » SİVEREK’TE KORKULAN OLDU: KÖPRÜ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
SİVEREK’TE KORKULAN OLDU: KÖPRÜ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI
SİVEREK’TE KORKULAN OLDU: KÖPRÜ GÜN YÜZÜNE ÇIKTI

Ülke genelinde yaşanan kuraklık Siverek ilçesinde’de görüldü. Atatürk  Barajında suyun çekilmesiyle 30 yıllık köprü yeniden ortaya çıktı.

Türkiye son yılların en kurak zamanını yaşarken, büyük illerde su sıkıntısı gündeme gelmişti. Yaşanan kuraklıkla beraber geçmişte su altında kalan yerler de gün yüzüne çıktı.

Siverek İlçesinde 30 yıl önce Atatürk Barajında su seviyesinin yükselmesiyle birlikte Şanlıurfa-Siverek eski karayolunda bulunan köprünün ortaya çıkmasıyla beklenen oldu.

30 yıla aşkındır sular altında kalan, ilçeye bağlı Çaylarbaşı kırsal mahallesinde önceki yıllarda karayolu olarak kullanılan Güneydoğu’nun bağlantı yolu olarak bilinen 300 metrelik Koçak köprüsünde yaklaşık 20 metre su çekildiği görüldü.

Kuraklığın gözler önüne serildiğini ifade eden Ferit Akçalı; ’’Bir zamanlar bu köprüden Urfa’ya gider gelirdik, GAP’ın yapılmasıyla su seviyesinin yükselmesiyle köprü sular altında kaldı, 1991 yılından bu yana sular altındaydı. Ama bu yıl ülkemizde yaşanan kuraklıktan dolayı kış ayında olmamıza rağmen yağış yüzü görmedik, 30 yıllık köprü de sular çekilince gün yüzüne çıktı. Daha önce araçların geçtiği köprüden 20 metreden fazla su çekilince vatandaşlar yine bu yolu kullanmaya başladı” dedi.

“BİZİ TEHLİKELER BEKLİYOR”

Kuraklıktan dolayı su kullanımına dikkat edilmesi gerektiğine dikkat çeken Akçalı şunları ifade etti: ‘’Vatandaşlarımızın su israfından kaçınması gerekiyor, su kullanımına dikkat etmesek bizi tehlikeler bekliyor. Yıllarca suyun altında kalan köprünün 30 yıl sonra gün yüzüne çıkması bizleri de suyun daha tasarruflu kullanmamamız gerektiğini bizlere gösterdi.’’

“30 YILDIR BU KÖPRÜ SU ALTINDAYDI”

Yıllarca Doğu ve Batıyı birleştiren köprünün 30 yıl aradan sonra tekrar ortaya çıktığını ifade eden Nusret Eryaman: ’’30 yıl önce gençliğimizde bu köprü Diyarbakır, Şanlıurfa ve bölgenin bağlantı yoluydu, Atatürk Barajının yapılmasıyla 1991 yılında köprü sular altında 30 yıldır bu köprü su altındaydı. Ama bu yıl yağışların olmaması ve yaşanan kuraklığı gözler önüne serdi, ağaçların olmaması kargon salınımı’nın fazla olması Doğa’yı hor kullanmamız bizlere bu şekilde olumsuz sonuçlar gösteriyor. Şuan doğal bir afet içerisindeyiz insanlarımız bunun farkına varıp suyun her damlasının kıymetini bilmesi gerekiyor, 30 yıldır geçemediğimiz köprüden su seviyesinin düşmesiyle şuan araçlar bile geçebiliyor’’ ifadelerine yer verdi.

 

Galeri
📆 11 Ocak 2021 Pazartesi 15:58   ·   💬 0 yorum   👀 2.461 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 2 AĞUSTOS 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 31 TEMMUZ 2021 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor SİVEREKHABER gazete siverek Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti siverek AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu SİVEREKGAZETELERİ ŞANLIURFA GAZETESİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! siverek gazeteleri ŞANLIURFA HABER Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Şuçgad’tan Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu siverek gazete siverek hedef gazetesi Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü FATİH ERBAKAN siverek gazetesi Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Urfa Haber Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu ŞANLIURFAHABER Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor BAŞKAN YILDIZ Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz SİVEREK HABER