MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » Suriyeli Rana, Yaşadıklarını Resimle Anlattı
Suriyeli Rana, Yaşadıklarını Resimle Anlattı
Suriyeli Rana, Yaşadıklarını Resimle Anlattı

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 9 yaşındaki Rana, Suriyeli çocukların Türkiye’de güvende olduklarını, çizdiği resimle anlattı.Kale Mahallesi’ndeki İsmet Paşa İlkokulu 2. sınıf öğrencisi olan Rana El Uveyşi, ülkesinde devam eden iç savaşın acı yüzünü çizdiği resimlere yansıttı.

 

Çizdiği resimlerde Rakka’da yaşadıkları dönemde uçakların bıraktığı bombaları resmeden küçük ressam, Türk Bayrağı altındaki çocukların mutluluğunu anlattı.

Aynı zamanda okuldaki başarısıyla da dikkat çeken Rana El Uveyşi, öğretmenleri ve sınıf arkadaşları tarafından da sevilen bir öğrenci olarak ön plana çıkıyor.

Suriye’de iken çok korktuklarını belirten Rana El Uveyşi, “Uçaklar üzerimize bomba atıyorlardı, çok korkuyorduk ve Türkiye’ye geldik. Savaştan kurtulmak istedik ve Türkiye’ye geldik. Çocuklar Türk Bayrağının altında korunuyor ve bombalardan kurtuluyor.

Türkiye’ye gelerek bombalardan kurtulduk. Daha sonra da okula başladık. Ben Türkiye’yi, insanları, Türk Bayrağını seviyorum. Öğretmen ve arkadaşlarımı da çok seviyorum.” diye konuştu.

Sınıf öğretmeni Yılmaz Aşkın ise öğrencisinin çok başarılı ve saygılı olduğunu söyleyerek, “Geçen gün çizdiği bir resim dikkatimi çekti. Konuyu okul idaremiz ile paylaştım ve resim bir çok kişinin dikkatini çekti.

Kendisine sorunca Suriye’de yaşadığı travmayı ve dramları anlattı bize. Genel olarak çocuklardan beklenen resimler küçük ev resimleri olur ama Rana çizdiği resimle dünyaya büyük bir mesaj verdi. Yaşanan dramla birlikte Türkiye’ye sığınmalarını ve bununla beraber dünyaya kardeşlik ve dostluk mesajı verdi ki bu çok önemliydi. Bu bizi çok mutlu etti.” dedi.

Rana’nın Suriye’de yaşadıklarını da anlattığını dile getiren Aşkın, şunları söyledi: “Bombalardan kaçarak Türkiye’ye geldiklerini ve Türk bayrağı altında mutlu ve huzurlu günler yaşadıklarını söyledi.

 

📆 16 Nisan 2019 Salı 15:32   ·   💬 0 yorum   👀 374 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 28 KASIM 2020 CUMARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 KASIM CUMA 2020 www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR