MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » TARİHİ MESLEK SEMERCİLİK YOK OLUYOR
TARİHİ MESLEK SEMERCİLİK YOK OLUYOR
TARİHİ MESLEK SEMERCİLİK YOK OLUYOR

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir dönem altın bilezik olarak tabir edilen semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu.

Bir dönem binek hayvanların yoğun olarak kullanılması nedeniyle çok sayıda semercinin bulunduğu Siverek ilçesinde, semer ustası yetişmiyor.

Son dönemlerde gelişen teknoloji ve artan araç kullanımı dolayısıyla yük ve binek hayvanlarına rağbet azaldı. Semerciliğin son dönemlerini yaşadığı ilçede çırak bulamayan ustalar, semerciliğin bir süre sonra tarih olacağını belirtiyor.

Özellikle binek hayvanlar için kullanılan ve halk arasında palancılık olarak bilinen semercilik mesleği, sabır, güç ve zaman isterken çırak bulunmaması güç geçtikçe son ustaların işini daha da güçleştiriyor.

Mesleğin son temsilcisi Mahmut Kasman, “Dede mesleğimiz olan semerciliği benden sonra sürdürebilecek kimse yok. Çünkü mesleğimiz gözden düştüğü için kimse ilgi göstermiyor ve bizlerde çırak bulamıyoruz. Bir dönemlerde binek hayvanları sıklıkla kullanıldığı için işlerimiz iyiydi ve mesleğimiz altın bilezik olarak görülürdü. Bir süre önce Halk Eğitim Merkezi tarafından bir proje başlatıldı. Bu proje sonrasında genç ustalarımız bu işi daha modern bir şekilde yürüterek süs ve hediyelik malzeme olarak piyasaya sürecekler. Dede mesleğinin sürdürülmesi bana gurur kaynağı olacak.” şeklinde konuştu.

 

Galeri
📆 01 Aralık 2020 Salı 11:06   ·   💬 0 yorum   👀 2.390 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ – 24 EYLÜL 2021 -(www.siverekgazeteleri.com)
SİVEREK HEDEF GAZETESİ -23 EYLÜL2021 -(www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ siverek gazete siverek gazetesi Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! BAŞKAN YILDIZ Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! siverek gazeteleri SİVEREKHABER Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu GAZETECİ - YAZAR ŞÜKRÜ DOLAŞ’IN PROGRAMI İZLENME REKORU KIRDI FATİH ERBAKAN ŞANLIURFAHABER Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı siverek hedef gazetesi Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şuçgad’tan gazete siverek SİVEREK HABER ŞANLIURFA HABER Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! ŞANLIURFA GAZETESİ siverek Urfa Haber SİVEREKGAZETELERİ siverek belediyesi BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış