MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » TARİHİ MESLEK SEMERCİLİK YOK OLUYOR
TARİHİ MESLEK SEMERCİLİK YOK OLUYOR
TARİHİ MESLEK SEMERCİLİK YOK OLUYOR

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde bir dönem altın bilezik olarak tabir edilen semercilik mesleği yok olmaya yüz tuttu.

Bir dönem binek hayvanların yoğun olarak kullanılması nedeniyle çok sayıda semercinin bulunduğu Siverek ilçesinde, semer ustası yetişmiyor.

Son dönemlerde gelişen teknoloji ve artan araç kullanımı dolayısıyla yük ve binek hayvanlarına rağbet azaldı. Semerciliğin son dönemlerini yaşadığı ilçede çırak bulamayan ustalar, semerciliğin bir süre sonra tarih olacağını belirtiyor.

Özellikle binek hayvanlar için kullanılan ve halk arasında palancılık olarak bilinen semercilik mesleği, sabır, güç ve zaman isterken çırak bulunmaması güç geçtikçe son ustaların işini daha da güçleştiriyor.

Mesleğin son temsilcisi Mahmut Kasman, “Dede mesleğimiz olan semerciliği benden sonra sürdürebilecek kimse yok. Çünkü mesleğimiz gözden düştüğü için kimse ilgi göstermiyor ve bizlerde çırak bulamıyoruz. Bir dönemlerde binek hayvanları sıklıkla kullanıldığı için işlerimiz iyiydi ve mesleğimiz altın bilezik olarak görülürdü. Bir süre önce Halk Eğitim Merkezi tarafından bir proje başlatıldı. Bu proje sonrasında genç ustalarımız bu işi daha modern bir şekilde yürüterek süs ve hediyelik malzeme olarak piyasaya sürecekler. Dede mesleğinin sürdürülmesi bana gurur kaynağı olacak.” şeklinde konuştu.

 

Galeri
📆 01 Aralık 2020 Salı 11:06   ·   💬 0 yorum   👀 2.326 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ


SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 HAZİRAN 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. siverek gazeteleri ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu siverek gazetesi siverek gazete Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor gazete siverek Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz FATİH ERBAKAN BAŞKAN YILDIZ ŞANLIURFA GAZETESİ Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu SİVEREKGAZETELERİ Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi siverek Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu Urfa Haber SİVEREKHABER Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Şuçgad’tan Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış ŞANLIURFAHABER siverek hedef gazetesi ŞANLIURFA HABER Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor SİVEREK HABER Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı.