MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » TARİHİ SİVEREK KALESİNİN ESKİ BURÇLARINDA TOPRAK KAYIYOR İKİNCİ KEZ FACİA BAĞIRA BAĞIRA GELİYORUM DİYOR
TARİHİ SİVEREK KALESİNİN ESKİ BURÇLARINDA TOPRAK KAYIYOR İKİNCİ KEZ FACİA BAĞIRA BAĞIRA GELİYORUM DİYOR
TARİHİ SİVEREK KALESİNİN ESKİ BURÇLARINDA TOPRAK KAYIYOR İKİNCİ KEZ FACİA BAĞIRA BAĞIRA GELİYORUM DİYOR

İKİNCİ KEZ FACİA BAĞIRA BAĞIRA GELİYORUM DİYOR Tarihi, Sümer ve Asurlulara kadar uzanan şehir, Asurlular döneminde yığma bir tepe üzerine inşa edilen kale etrafında kurulmuştur. Şehire hükmedenler tarafından zaman zaman onarılan kalenin son olarak Bizans İmparatoru II. Costantin tarafından Diyarbakır’a gelecek saldırıları önlemek ve çevredeki önemli yolları kontrol altına almak amacıyla yeniden tamir ettirilmiştir.

Tarihi, Sümer ve Asurlulara kadar uzanan şehir, Asurlular döneminde yığma bir tepe üzerine inşa edilen kale etrafında kurulmuştur
Şehire hükmedenler tarafından zaman zaman onarılan kalenin son olarak Bizans İmparatoru II. Costantin tarafından Diyarbakır’a gelecek saldırıları önlemek ve çevredeki önemli yolları kontrol altına almak amacıyla yeniden tamir ettirilmiştir.
Siverek kalesi zaman zaman onarımdan geçse de Osmanlı döneminden bu yana kale onarım görmemiş adeta kaderine terek edilmiştir.
1970 yıllarda Siverek kalesinin eski burçları çökmüş burçlardan yuvarlanan kaya parçaları evlerin üzerine düşmesi soncu, onlarca insan yaşamını yitirmiş yüzlerce vatandaş yaralanmıştı.
Yaşanan bu felaketin ardından bile gerekli önlemler alınmamış sadece evleri yıkılan insanlar için yeni evler yapılmış, diğer evler ve iş yerleri kalenin eteğinde kaderine terk edildi.
Siverek eski Başkanı Ali Murat Bucak Belediye imkânlarıyla birkaç ev iş yerini istimlâk etmeye çalıştıysa belediyenin ekonomik gücü yetmediği için onlarca ev tehlike altında bu evlerde yaşayan insanlar her gün korkuyla sabahlıyorlar.
SİYASİLER SÖZÜNÜ TUTMADI
Eski Bakanlardan Faruk Çelik, Siverek Belediye Başkanı Resul Yılmaz seçim döneminde kalenin etrafının boşaltılacağı sözünü vermelerine rağmen, geçmiş Belediye Başkanları Hasan Çelebi Ali Murat Bucak kadar çaba göstermediler Siverek kalesi kaderine terk edildi.
VATANDAŞ ÖLÜM KORKUSUYLA SABAHLIYOR
Son günlerde sürekli yağan yağış kalenin eski burçlarında toprak kaymasına neden oluyor. Yaşanan toprak kayması vatandaşların yüreğini ağzına getiriyor.
50 yıldır kale mahallesinin sakinlerinden olan Emine Dağlıkan (80) her gece dualarla yatıyorum, peşinen eşedimi getiriyorum toprak ve küçük taş parçaları kayma başladı burçlar altında ki toprak kayıyor maalesef hiçbir yetkili bunu görmüyor geçmişte bir facia yaşandı onlarca insan öldü, tehlike geliyorum diyor hiçbir vicdan, sahibi buna sesiz kalmamalı” dedi
UZMANLAR UYARIYOR!.. KALE YIĞMA OLDUĞU İÇİN HER AN BURÇLAR YIKILABİLİR
Uzmanlar “tarihi Siverek kalesinin savunma amaçlı yapıldığını toprak ve taşın taşınmasıyla yıkma yapılan bir kale olduğunu yakışlardan dolayı tarihi burçların her an yıkılma olasılığının bulunduğuna” dikkat çektiler.

Galeri
📆 04 Şubat 2019 Pazartesi 16:13   ·   💬 0 yorum   👀 826 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

23 EYLÜL ÇARŞAMBA (www.siverekgazeteleri.com)
22 EYLÜL SALI (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR