MENÜ ☰
I Siverek Gazeteleri I Feyzi Donan 0507 233 34 47 I Siverek Haber I » Genel, Manşet » TAŞ DEVRİNDEN GÜNÜMÜZE YAŞAYAN MESLEK YONTMA TAŞ USTALIĞI
TAŞ DEVRİNDEN GÜNÜMÜZE YAŞAYAN MESLEK YONTMA TAŞ USTALIĞI
TAŞ DEVRİNDEN GÜNÜMÜZE YAŞAYAN MESLEK YONTMA TAŞ USTALIĞI

Siverek’in karatışından yapılan ev aletleri ilçe dışına gönderiliyor.

Siverek ilçesinde 40 yıldır taş ustalığı yapan Mahmut Selaniş ’in yaptığı taştan ev gereçlerine talep artıyor. Taş ustasının yaptığı taştan el değirmenini ilçe dışına gönderiliyor.

Bu güne kadar birçok ev gereci taş mangal, taş çeşme ve benzeri ev aletlerinin yanı sıra şimdide iki parça büyük kaya taştan el değirmeni yapan Mahmut Selaniş Yaptığı açıklamada şunları kaydetti” Daha önce insanlarımız, buğdayı kaynatıp bulgur, çiğköftelik, dolmalık, gibi kış zahirelerini taştan yapılan el değirmeni ve taş sokularda yapıyorlardı, çok değil bir 30 yıl geriye gitsek hemen hemen her evde taştan el değirmeni bulunurdu. Her sokakta buğdayı dövmek amacıyla soku bulunurdu. Şimdi her şeyin fabrikasyonu var. İnsanların bazıları el değirmenini tekrar kullanmak için alırken bazıları da şark odasının bir yerine bırakıyor. Kırşehir, İstanbul gibi büyük şehirler eden sipariş alıyorum. El değirmenlerinin fiyatı 500 TL ile 3 Bin TL arasında değişiyor. Dediğim gibi bu on dönemlerde özelikle er değirmeni siparişi alıyoruz” dedi.

 

📆 13 Temmuz 2020 Pazartesi 10:50   ·   💬 0 yorum   👀 2.240 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 21 EKİM 2020 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 20 EKİM SALI 2020 www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR