MENÜ ☰
Taş Ustası Koruma Altına Alındı
Taş Ustası Koruma Altına Alındı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca yok olmaya yüz tutmuş meslekler koruma altına alındı.Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaklaşık 40 yıldır taş ustalığı yapan Mahmut Selaniş, koruma kararının önemli olduğunu söyledi.

 

-Meslek altın bilezik sayılırdı

6’sı kız 4’ü erkek 10 çocuğunu taş ustalığı yaparak yetiştiren Mahmut Selaniş, mesleği Ermeni usta Kal Os’tan öğrendiğini dile getirdi. 13 yaşında iken babası tarafından o dönem ‘altın bilezik’ sayılan mesleklerden taş ustalığını öğrenmesi için usta tarafından yetiştirilen Mahmut usta, onlarca tonluk dev taşlardan sanat eserleri çıkarıyor.

-Onlarca eseri var

Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı makamına oturmasıyla 10 tonluk bir kayayı yontarak 2 yıllık çalışmasının ardından Cumhurbaşkanlığı forsunu tamamlayan Mahmut Selaniş, Siverek Kaymakamlığı için ise 2 ton ağırlığında 3 metre uzunluğunda dev bir Türk bayrağı yaptı.

-“Koruma altına alınması sevindirici

Mesleğin yok olmaya yüz tuttuğunu belirten Selaniş, “Bir mesleğin ölmesi bir ustanın ölmesi demektir. Ustamın vefatından sonra ben mesleği yapmaya devam etsem de gelişen teknolojiye yenildik.

Teknolojinin gelişmesi ve insanların rahat yaşam arayışı birçok mesleği bitirme noktasına getirdi.” dedi.

-“Bakanlığın destek vermesi gerekiyor

Bakanlığın koruma kararının sevindirici ama yetersiz olduğunu öne süren Mahmut Selaniş, “Bakanlığın yeni usta yetiştirebilmemiz için destek vermesi gerekiyor.

Meslek koruma alındı evet ama sürdürülebilmesi ve yok olmaması için kurs açılmasının yanı sıra taş ustalığı mesleğine teşvik edici projeler yapılması gerekiyor.” diye konuştu.

📆 25 Haziran 2019 Salı 15:56   ·   💬 0 yorum   👀 695 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

YAZARLAR

GAZETELERİMİZ

19 EYLÜL 2020 CUMARTESİ (www.siverekgazeteleri.com)
18 EYLÜL 2020 CUMA (www.siverekgazeteleri.com)

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR