MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, güncel, Manşet » TAŞTAN ÇIKARDIĞI ESERLERLE GEÇİMİNİ SAĞLIYOR
TAŞTAN ÇIKARDIĞI ESERLERLE GEÇİMİNİ SAĞLIYOR
TAŞTAN ÇIKARDIĞI ESERLERLE GEÇİMİNİ SAĞLIYOR

 

Şanlıurfa’nın Siverek ilçesinde yaşayan 37 yıllık taş ustası, taştan çıkardığı eserlerle geçimi sağlıyor.

Bir süre önce Cumhurbaşkanlığınca kaybolan mesleklerle ilgili yapılan çalışmada koruma altına alınan taşçılık mesleğinde devlet sanatçısı unvanı alan 50 yaşındaki taş ustası Mahmut Selaniş mesleğini severek yaparak kazancıyla ailesini geçindiriyor.

13 yaşında iken babası tarafından o dönem ‘altın bilezik’ sayılan mesleklerden taş ustalığını öğrenmesi için ustaların yanına yerleşen Selaniş onlarca tonluk dev taşlardan sanat eserleri çıkarıyor.

Son yıllarda vatandaşların taş yapılara ilgilerinin arttığını dile getiren Mahmut Selaniş, taş yapıların işlenmesinin zahmetli olduğunu belirterek şunları kaydetti.’’Vatandaşlarımız taş yapılara tekrar ilgi göstermesi farklı taleplerin olması iyi bir gelişmedir mesleğimiz açısından, ama biraz zahmetli ve uzun süren bir çalışma istiyor, maddi olarak ta biraz pahalı olduğu için işlerimiz şuan normal bir şekilde devam ediyor. Taşları bulup getiriyorum ve farklı figürler yapıyorum. Cumhurbaşkanlığı forsu, Türk bayrağı, mezar taşı, taş mangal ve son olarak ta minyatür Ayasofya Cami’si üzerinde çalışma yaptım, taş temin ettiğim sürece çalışmalarımı sürdüreceğim.”

Başkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanlığı forsunu 10 tonluk bir kayayı yontarak 2 yıllık çalışmanın ardından tamamladığını belirten Selaniş, Siverek Kaymakamlığı için ise 2 ton ağırlığında 3 metre uzunluğunda dev bir Türk bayrağı yaptığını belirtti.

Son olarakta Ahlat’ta Malazgirt zaferi kutlamalarına katılarak yaptığı taştan minyatür Ayasofya Cami’sini sergilemişti. Sergiye Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan kendisini ziyaret ederek çalışmalarından dolayı teşekkür etmişti.

 

📆 30 Eylül 2020 Çarşamba 14:30   ·   💬 0 yorum   👀 956 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 25 OCAK 2021 PAZARTESİ www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 22 OCAK 2021 CUMA www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR