MENÜ ☰
Siverek Gazeteleri - Siverek Haberleri » Genel, Manşet » TEDBİRLERE UYMAYAN İŞLETMELERE YASAL İŞLEM YAPILIYOR
TEDBİRLERE UYMAYAN İŞLETMELERE YASAL İŞLEM YAPILIYOR
TEDBİRLERE UYMAYAN İŞLETMELERE YASAL İŞLEM YAPILIYOR

Türkiye genelinde alınan koronavirüs tedbirleri kapsamında Şanlıurfa Valiliği tarafından oluşturulan kurullar, denetim ve bilgilendirme faaliyetlerine devam ediyor.

Virüs salgınının önlenmesi amacıyla insanların toplu halde yakın mesafede bulunduğu ticari ve sosyal alanların tamamının kapatıldığı Şanlıurfa’da, zorunlu olarak faaliyetlerine devam eden işyerleri ve kamu kuruluşlarında alınan tedbirler, kontrol takip kurulları ve komisyonlarca denetleniyor.

Şanlıurfa Valiliği öncülüğünde, Tarım ve Orman İl Müdürlüğü, Büyükşehir Belediyesi Zabıta Daire Başkanlığı, Ticaret İl Müdürlüğü ve Halk Sağlığı Müdürlüğü tarafından oluşturulan Gıda Maddelerinin Hijyen, Fiyat ve Arz Kontrol Takip Kurulu, Şanlıurfa Organize Sanayi Bölgesi (OSB) Müdürlüğü yetkilisinin de katılımıyla OSB’deki fabrika ve çağrı merkezlerini ziyaret ediyor.

Şanlıurfa OSB’deki fabrika ve çağrı merkezlerine giderek, işletmelerin koronavirüs salgın riskine karşı aldığı tedbirleri inceleyen kurul üyeleri, yetkilileri bilgilendirme ve farkındalık oluşturma çalışmalarına öncelik veriyor.

İşyeri ziyaretlerinde, işletmelerin aldığı tedbirlerin İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararlarına uygunluğunu, personelin servisle gidiş geliş düzenlemelerini, iş yerine girişlerde vücut ısısı ölçümleri, vardiyalı personelin çalışma durumları, hijyen kuralları ve sosyal mesafenin korunması gibi hususları denetleyen kurul, tedbir kararlarına uygun olmayan işletmelere de yasal işlem yapıyor.

Yapılan kontrollere katılan Tarım ve Orman İl Müdürü Dr. Murat Çakmaklı, koronavirüs tedbirleri kapsamında alınan kararların tatbikini sıkı şekilde denetlediklerini ve kararlara aykırı hareket ettiği belirlenen işyerlerine cezai işlem uyguladıklarını söyledi.

İl Hıfzısıhha Kurulunda alınan kararların sahadaki tatbikini sürekli olarak denetlediklerini kaydeden Çakmaklı, fırınlar, marketler, pazar yerleri ve gıda satışı yapan diğer işyerlerinde de denetim ve bilgilendirme faaliyetlerini sürdürdüklerini belirterek, “Vatandaşlarımızın, gıda maddeleri üretim ve satışında hijyen kurallarına uymayan işletmeleri ALO 174 Gıda Hattı veya 0501 171 0 174 Whatsapp İhbar Hattı ile kurulumuza bildirmelerini rica ediyoruz. Aynı zamanda işletmelerimizin ve esnafımızın da tedbirler kapsamında alması gereken hijyen ve diğer düzenlemelere yönelik sorunlarının etkin şekilde çözülmesi için yanlarındayız. Amacımız işletmelerimizi ve esnafımızı cezalandırmak değil, ilimizde koronavirüs salgın riskinin önlenmesidir.” diye konuştu.

Tedbir Kararlarına Uymayanlara Büyük Cezalar Var

Koronavirüs salgınının önlenmesi amacıyla İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu tarafından alınan ve kamuoyuna duyurulan kararlara uymayan şahıs ve tüzel kişiliklere, her ihlalde ayrı ayrı olmak üzere 15993 Sayılı Umumi Hıfzısıhha Kanunu’nun 282. maddesi gereğince 3.150 TL, Kabahatler Kanunu’nun 32. maddesi gereğince 392 TL para cezası uygulanıyor.

İşletmelerde gerekli hijyen tedbirleri ve İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararların aykırı hareket eden sorumlular hakkında ise “Bulaşıcı hastalıklara ilişkin tedbirlere aykırı davranma” başlıklı Türk Ceza Kanunu’nun 195. maddesi gereğince “2 aydan 1 yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır” hükümleri gereğince adli ve idari işlem başlatılıyor.

Galeri
📆 31 Mart 2020 Salı 16:08   ·   💬 0 yorum   👀 566 kez okundu   ·   Yazdır

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

   

YAZARLAR

   

GAZETELERİMİZ

SİVEREK HEDEF GAZETESİ 30 NİSAN 2021 ÇARŞAMBA www.siverekgazeteleri.com
SİVEREK HEDEF GAZETESİ 27 NİSAN 2021 SALI www.siverekgazeteleri.com

SİVEREK'TE HAVA

İSTANBUL

RÖPORTAJLAR

ANKET

Sitemizi nasıl buldunuz?

Sonuçları görüntüle

Yükleniyor ... Yükleniyor ...

BAĞLANTILAR

BAŞKAN AYŞE ÇAKMAK siverek gazetesi ŞANLIURFA HABER Başkan Ekinci Öksüzlerin Yüreğine Dokundu ŞANLIURFAHABER Fatih Erbakan: 3. İttifak İçin Görüşmeler Yapıyoruz Kore Gazisi Köy Halkının Gururu Oldu Güneydoğu'nun Kayak Merkezinde Doğa Yürüyüşü SİVEREKHABER Fatma Şahin Başkan Ayşe Çakmak’ı Ziyaret Etti Yeniden Refah'ta 'Gölge Kabine' Toplandı ŞANLIURFA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ Geleceğin Sanatçıları Belediye Kurslarında Yetişiyor Viranşehir Belediyesi Osb Yolunu Genişletiyor Şanlıurfa’da Gelecek Partisine Büyük Katılım! Kaymakam Ongu Görme Engellileri Ziyaret Etti Şanlıurfa'da 2020 Yılında 30 Bin 723 Sürücüye Ceza Uygulandı Göreve Başlar Başlamaz Ziyaretlerine Başladı. Gazetemizi İlk Götürene Büyük İndirim. Şuçgad’tan Siverek Artık Sanatla Anılacak: Harekete Geçtiler Başkan Beyazgül Siverek İlçesinde Temaslarda Bulundu Kız Kur'an Kursu'ndan Örnek Davranış Viranşehir’de Tüm Parklara Kamera Sistemi Kuruluyor BAŞKAN YILDIZ ŞANLIURFA GAZETESİ AK Parti Şanlıurfa’nın Yeni İl Başkanı Belli Oldu siverek hedef gazetesi siverek Başsavcı Yeniçeri’ye Ziyaret Siverek İlçe Kaymakamı Hasan Ongu SİVEREKGAZETELERİ Urfalı Araç Sürücüleri Dikkat: Denetim Var! Viranşehirgücü Seçmelerine Yoğun İlgi Başkan Aksoy; ’Gençlerimiz Bizim Değerimizdir’ siverek gazeteleri SİVEREK HABER Ceylanpınar’da Hastayı Almaya Giden Ambulansı Köylüler Kurtardı Viranşehir’in File Sultanları Tarih Yazıyor siverek gazete Şanlıurfa’da Gelecek Partisi’ne Toplu Katılımlar Devam Ediyor! Urfa Haber Sİverek'ten Berline Sanat Yolculuğu FATİH ERBAKAN gazete siverek